Soleus Kası Gerginleşirse Ne Yapılması Gerekir?


-10
8 Paylaşım, -10 Beğeni

Baldırımızda iki büyük kas bulunur. Bunlardan birisi gastroknemius diğeri ise onun hemen altında bulunan soleus kasıdır. Gastroknemius çok daha çabuk kasılan küçük kaslardan meydana gelir. Bu yüzden bu kasımız soleus kasından çok daha çabuk kasılır ve genel olarak kasılmaya daha yatkındır. Daha yavaş kasılan kaslardan oluşan soleus kası çok daha nadir kasılır. Ancak onda bir kasılma ya da gerginleşme yaşandığında da dikkat edilmesi gerekir. 

Akut Kas Gerilmesi Nedir?

Kaslar hafif ya da ağır bir gerilme yaşayabilir. Akut kas gerilmesi ise genel olarak futbol oynarken meydana gelen durumlardan birisidir. Düşme ya da çarpma sonucu oluşabilir. Küçük ya da büyük olabilir ama sonuç olarak akut kas gerilmesinde kas lifleri çok gerilmiş ve yırtılmış olabilir. Yırtılmaların derecesine göre eğer daha büyük bir gerilme yaşandıysa kas tendomlardan kopabilir. Birinci derecede akut kas burkulmasında keskin bir acı hissedilir, hafif bir spazm ya da şişme de görülür. Ama güç kaybına yol açacak bir durum değildir. İkinci derecede burkulma durumunda ise, ağrı çok daha fazla olur ve her ne yapılıyorsa hemen bırakılması gerekir. Üçüncü derecede burkulmada kas tendomdan ayrılır ve daha ciddi bir rahatsızlık ve güç kaybı oluşur.

1 14
Soleus Kası Gerginleşirse Ne Yapılması Gerekir? 36

Soleus Kası Nasıl İyileşir?

Yukarıdaki burkulma durumlarından ilk ikisi yaşanırsa evde soleus kasını dinlendirerek tedavi etmeniz mümkün. Mümkün olduğunca az hareket edip on ya da yirmi dakikada bir kasınıza buz koyabilirsiniz. Şişlik varsa arada iç bacağı hareket ettirerek kontrol etmelisiniz. Mümkün olduğunca dinlenir ve dikkatli olursanız kasınız yumuşayıp eski haline gelebilir.

Ne Zaman Doktora Gidilir?

Üçüncü tip bir burkulma durumunda soleus kasını evde tedavi etmek mümkün olmaz. Mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktor gözlemleri sonucunda size yaralanma anında bir ses duyup duymadığınızı sorar. Eğer net ve şiddetli bir ses duyulmuşsa muhtemel kas yırtılmıştır. Doktorun tavsiyesine göre yırtılma durumunda bir ortopedi uzmanına da gidilebilir. Yırtılmanın durumuna göre bazen bu durum ameliyat da gerektirir.

1
Soleus Kası Gerginleşirse Ne Yapılması Gerekir? 37

Ne Zaman İyileşir?

İlk iki burkulma durumunda iyice dinlenirse soleus kası bir ya da iki hafta içinde iyileşir. Ama üçüncü durumunda iki ya da üç ay kadar tedavi görmeniz gerekir. Yapılan bazı araştırmalar soleus kasının iyileşmesinin neresinde sorun yaşandığına bağlı olduğunu söylüyor. Eğer sorun, merkezi bir bölgede ise iyileşme çok daha uzun sürebilir. Bu kası iyileştirmek ve güçlendirmek için bazı egzersizler yapılabilir. Soleus kasını hedef alan egzersizler genel olarak ayakta ve avuç içleri bir duvara yaslanmış şekilde yapılır. Vücudun öne doğru bükülmesi gerekir. Araka bacakta hafif bir gerilme hissedilen kadar ön diz ve vücut bükülür. Bazen de ayakta durarak tabanlardan doğru kendinizi yükseltmeniz ve tekrar tabanlara doğru alçaltmanız önerilir. Bu işlem de bir süre tekrarlanır.   


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-10
8 Paylaşım, -10 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir