Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir?


Bronzlaşma yatağından sonra cildin kızarıklığı ve ağrı, bir dereceye kadar doku hasarına işaret eder. Aslında, yanıklar ve diğer bronzlaşma yatağı yaralanmaları, ABD Genel cerrahının 2014 raporuna göre, her yıl yaklaşık 3.200 Amerikalıyı acil servise gönderiyor. Bu tahmine dahil olmayan, evde tedavi edilen veya göz ardı edilen hafif yanıklardır, çünkü kişi kapalı bronzlaşma sonrası kızarıklık ve ağrının normal olduğuna inanmaktadır. Bu tür yanıkların tedavisi yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır.

Birinci Derece Yanıklar

Bronzlaşma yatakları, birçok insanın fark ettiğinden daha sık hafif yanıklara neden olur. Örneğin, 2013 yılında “Translational Behavioral Medicine” dergisinde yayınlanan yaklaşık 200 üniversite öğrencisinin yaptığı bir çalışmada, beşten biri bronzlaşma seansından sonraki bir gün içinde cildin ağrısını ve kızarıklığını bildirdi. Birinci derece yanıklar olarak adlandırılan bu yaralanmalar, cildin sadece üst tabakasını içerir ve genellikle 72 saat içinde iyileşirler. Soğuk kompres kullanmak, aloe vera uygulamak veya soğuk duş almak ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca ibuprofen (Motrin) veya Naproksen (Aleve) gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar almanızı da önerebilir.

Birinci Derece Yaniklar
Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir? 36

İkinci Derece Yanıklar

İkinci derece yanıklar kızarıklık ve ağrıya ek olarak kabarcıklar geliştirir. Bu yanıklar, iç mekan tabaklayıcıları arasında hafif yanıklardan daha az yaygındır, ancak bazen ortaya çıkabilirler. Kırık cilt enfeksiyon riskini arttırdığından, kabarmış alanları temiz tutmak ve yapışmaz gazlı bezlerle kaplamak önemlidir. Doktorunuz iyileşmeyi teşvik etmek için bir antibiyotik merhem veya gümüş sülfadiazin (Silvadene) adı verilen bir yanık tedavi kremi uygulamanızı önerebilir. Hızlı tedavi ile bile, iyileşme bir aydan fazla sürebilir ve cilt yara izine neden olabilir.

Göz Yanıkları

Göz koruması olmayan bir bronzlaşma yatağı kullanmak, seanstan sonraki altı ila 12 saat içinde gözlerde yoğun, yanan ağrıya neden olabilir. Bu bronzlaşma yatağı yaralanmaları acil tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi genellikle göz damlaları, göz merhemleri ve ağrı kesici ilaçlardan oluşur. Ağrı 48 saatten uzun sürerse, daha fazla tedavi için bir göz doktoruna danışmalısınız.

Goz Yaniklari
Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir? 37

Uyarı !

ABD Genel cerrahına göre, kapalı bronzlaşma gelecekte cilt kanseri gelişme riskinizi artırır. Herhangi bir kaynaktan gelen ultraviyole ışığa aşırı maruz kalma cilt hasarına neden olsa da, bronzlaşma yatağı, aynı zamanda öğlen saatlerinde açık havada alacağınızdan çok daha güçlü olan yoğun bir UV ışığı dozu sağlar. ABD Genel cerrahı, cilt kanserini önlemeye yardımcı olmak için içeride veya dışarıda kasıtlı bronzlaşmadan kaçınmanızı önerir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir