Soğuk Hava Kalp Ritmini Nasıl Etkiler?


Hava sıcaklığı 40 derecenin altında olduğun vücut ısı kaybeder. Hava sıcaklığı ne kadar düşerse ısı kaybı o kadar hızlanır. Fazla ısı kaybının en bilinen yanıtı “titreme”dir.  Daha az bilinen bir vücut yanıtı ise kalp atışının hızlanmasıdır. Soğuk havalarda artan kalp atışı vücuda daha fazla kan pompalanmasını ve solunum, kas fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Ancak özellikle kalp yetmezliği hastaları kalbin artan bu çalışma yükünü karşılayamazlar.

soguk hava ve egzersiz
Soğuk Hava Kalp Ritmini Nasıl Etkiler? 37

Düşük Sıcaklıklar 

Yapılan çalışmalar soğuk havanın dinlenme halindeki vücut metabolizmasını hızlandırdığını ortaya koymuştur. Çünkü harcanan her enerji ısı açığa çıkması demektir. Ortam sıcaklığı düşük olduğunda önlem olarak vücut kalori yakımını bir miktar artırır. Bunu sağlamanın yolu ise kalp atışını hızlandırmaktır. İç vücut sıcaklığı sabit tutulmuş ve fizyolojik işlevler için optimum sıcaklık sağlanmış olur. Beyin, kas ve iç organlara kan akımı kesintisiz devam eder.

Vücut sıcaklığını korumak için öncelikle kayıp en aza indirilmelidir. Cilt yüzeyine yakın kan damarları daralır. Isı kaybının fazla olduğu bu bölgelere giden kan azaltılmış olur. Kalori ihtiyacı artar. Soğuk havalarda ısı üretimini artırmak amacıyla daha fazla yağ yakıldığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bunu sağlamanın yolu ise kaslarda titreme ve kalp atışının hızlanmasıdır.

Egzersizle Kalp Sağlığını Koru

Hava soğuk da olsa başta kalp damar sistemi olmak üzere bütün vücut sağlığına katkıda bulunmak için egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Soğuk havalar için uygun egzersizlerden biri koşudur. Çünkü koşu sırasında büyük kas kütleleri çalışır ve üretilen ısı miktarı artar. Aşırı ısınma ve fazla terlemeyi soğuk hava engelleyecektir. Bu sayede egzersiz performansınızı artırabilirsiniz.

soguk ve kalp atisi
Soğuk Hava Kalp Ritmini Nasıl Etkiler? 38

Soğuk hava vücudunuzun ısısını azaltır. Özellikle kar, yağmur gibi durumlar ısı kaybını üst düzeye çıkarır. Güçlü bir kalbe sahip olmak her koşula uyum sağlamanın ön şartıdır. Soğuk ve rüzgarlı havada çalışmak zorunda olduğunuzu varsayalım. Kalbiniz yeteri kadar güçlü değil, artan ritim stresini karşılayamıyorsa bu durumum ölüme varan sonuçları olabilir. Kışın aniden kar küremeye çıkan kalp hastalarında kalp krizi görülebilir. İç vücut sıcaklığının düşmesi anlamına gelen hipotermi doğrudan beyin, kas ve iç organların fonksiyonlarını aksatır.

Düşük Sıcaklıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kalbi güçlendirmek şart. Soğuk hava şartlarına kalbinizi alıştırın. Ancak bunu en üst seviyeden başlayarak yapmayın. Yavaş yavaş kalbin stresini artırarak güç kazanmasını sağlayın. Açık havada yapılan hafif egzersizler, belki de gezi amacıyla bir yürüyüş iyi bir başlangıç olabilir. Vücudu hipotermik şoka sokmamaya özen gösterin. Isı kaybını yavaşlatmak  bunu sağlamanın en önemli yoludur.  Rüzgarın şekline göre egzersizi planlayarak, ve yağmurda ıslanmaktan kaçınarak daha dengeli bir ısı kaybı oluşmasını sağlayabilirsiniz. Nemi emen, vücuda nefes aldıran, su geçirmez kıyafetleri tercih edin. Kalbinizin bu duruma odaklanması kolaylaşır.

soguk havada egzersiz
Soğuk Hava Kalp Ritmini Nasıl Etkiler? 39

Beslenme ve Kalp

Kalp sağlığı ve güçlü bir kalp için besleme büyük önem taşır. Somon, ton balığı, ceviz, avokado gibi besinler iltihap giderici, faydalı ve vücut için dışarıdan alınması şart yağ asitleri içerir. Yulaf kötü kolesterolün düşmesini sağlarken yumurta E vitamini ve kolin kaynağıdır. Brokoli kalp ve diğer kasların çalışmasında büyük öneme sahip magnezyum minerali gereksinimini karşılar. İyi beslenme kalbi destekler ve her şarta kolayca uyum sağlamasını kolaylaştırır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir