Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark Nedir?


Soğuk algınlığı ve grip ilk başta benzer görünebilir. Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır ve benzer semptomlara neden olabilir. Ancak farklı virüsler bu iki duruma neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı size söylemenize yardımcı olur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Soguk-Alginligi-ve-Grip-Arasindaki-Fark-Nedir.jpg

BENZER BELİRTİLER

Hem soğuk algınlığı hem de grip, birkaç ortak semptomu paylaşır. Her iki hastalığın da şu benzer belirtileri vardır:

– Burun akıntısı ve tıkalı burun
– Hapşırma
– Vücut ağrıları
– Genel yorgunluk

Grip belirtileri soğuk belirtilerden daha şiddetlidir. İkisi arasındaki bir diğer belirgin fark, ne kadar ciddi oldukları. Soğuk algınlığı nadiren diğer sağlık sorunlarına neden olur. Ancak grip sinüs ve kulak enfeksiyonlarına, zatürreye ve sepsise neden olabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı soguk-alginligi.jpg

Belirtilerinizin soğuk algınlığından mı yoksa gripten mi meydana geldiğini belirlemek için doktora başvurmalısınız. Doktorunuz semptomlarınızın ardında ne olduğunu belirlemeye yardımcı olacak testler yapacaktır.

Doktorunuz soğuk algınlığı teşhisi koyarsa, yalnızca virüsün seyrini uygulayana kadar semptomlarınızı tedavi etmeniz yeterli olacaktır. Bu tedaviler soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmayı ve bol miktarda dinlenmeyi içerebilir.

Virüs döngüsünün başında grip ilacını almak, hastalığın ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir ve hasta olduğunuz süreyi kısaltabilir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı grip.jpg

Ateş

Grip çoğu zaman vücut sıcaklığınızda bir artışa neden olur. Griple ilişkili ateşlerin çoğu, 37.8°C ile 40°C arasında değişir.

Öksürük

Kuru, kalıcı bir öksürük gripte sık görülür. Öksürük, rahatsız edici ve acı verici hale gelebilir. Bu süre zarfında ayrıca nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Griple ilgili öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları

Griple ilgili oluşan kas ağrıları en çok boyun, sırt, kollar ve bacaklarda görülür.

Baş ağrısı

Griple ilgili ilk belirtiniz şiddetli bir baş ağrısı olabilir. Bazen ışık ve ses hassasiyeti de baş ağrınızla birlikte yaşanabilir.

Yorgunluk

Yorgun hissetmek, gribe ilişkin belirgin olmayan bir semptomdur. Genelde kendini iyi hissetmemek, birçok koşulun işareti olabilir. Bu yorgunluk ve halsizlik duyguları hızla ortaya çıkabilir ve üstesinden gelmek zor olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir