Soğuk Algınlığı ve Boğaz Ağrısı ile Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?


İyi beslenme sadece vücudunuzun görünümünü etkilemez. Sürekli bir mineral, vitamin ve antioksidan kaynağı, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bazı yiyecekler boğaz ağrısını ve soğuk algınlığını hafifletmeye ve semptomlarınıza neden olan enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.

Çorbalar ve Sıvılar

Çorbalar ve sıcak sıvılar boğaz ağrısını tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Çorba gibi sıcak sıvılar da mukusun incelmesine yardımcı olur, bu da burun tıkanıklığını ve tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. 2000 yılında “göğüs” de yapılan bir araştırmaya göre, özellikle tavuk şehriye çorbası anti-enflamatuardır, bu da soğuk algınlığı semptomlarınızın şiddetini azaltabileceği anlamına gelir. Tavuk şehriye çorbasını sevmiyorsanız, çok fazla yağ veya sodyum içermediği sürece herhangi bir et suyu çorbasını yudumlayabilirsiniz.

corbalar
Soğuk Algınlığı ve Boğaz Ağrısı ile Hangi Gıdalar Tüketilmelidir? 36

Deniz Ürünleri

Çinko, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla savaşmaktan sorumlu olan T hücrelerinin işlevini arttırmaya yardımcı olur. Çinko eksikliği, hatta hafif bir eksikliği, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi hastalığa daha duyarlı hale getirebilir. Çeşitli deniz ürünlerini birleştiren bir salata yapın veya ıstakoz, yengeç ve istiridye kullanarak bir deniz ürünleri bamyası çırpın.

Meyve ve Sebzeler

Portakal, greyfurt, limon ve ıhlamur gibi turunçgiller C vitamini bakımından zengindir. C vitamini soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmasa da, 2000 yılında Cochrane sistematik Gözden Geçirme veritabanında yapılan bir çalışma, C vitamininin soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur 7 ℃

meyve sebze
Soğuk Algınlığı ve Boğaz Ağrısı ile Hangi Gıdalar Tüketilmelidir? 37

Limon ve portakal dilimleri ile birlikte yavaş bir tencerede tavukgöğsü pişirin veya greyfurt kızartın ve besleyici bir kahvaltı için muz dilimleri ile doldurun. Kırmızıbiber de C vitamini bakımından yüksektir – sadece bir orta kırmızıbiber, önerilen günlük miktardan daha fazla olan yaklaşık 150 miligram C vitamini içerir. Fajitalara doğranmış kırmızıbiber ekleyin veya biberin üstünü çıkarın ve boşluğu pirinç, soğan ve baharatlarla doldurun.

Baharatlar ve Tatlandırıcılar

Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığınız olduğunda yemeklerinize lezzet ve baharat eklemekten korkmayın. Sarımsak gibi baharatlar aslında soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta hasta olduğunuz süreyi azaltabilir. Tavuk çorbasına sarımsak ekleyin veya sebzelerle sote edin. Tumeric, burun ve boğazda ağrı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içeren başka bir soğuk savaş baharatıdır. En sevdiğiniz güveçte zerdeçal ekleyin, balık üzerine serpin veya bir güveç içine koyun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir