Sodyum ve Tansiyon Arasındaki Önemli İlişki


Sodyum, vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Vücutta sıvıların ne kadar tutulduğunun yanı sıra, sinir sisteminin ve kasların çalışması da sodyum sayesinde gerçekleşir. Uzmanlar yüksek tansiyondan kurtulmak için beslenmenizdeki ilave tuzların azaltılmasını önerir.

Sodyum seviyesinin yüksek olması kan basıncını arttırsa da, yıllarca süren yüksek tansiyon ve kalp damar hastalarının sonucu olarak sodyum seviyesinde düşme de gözlenebilir.

Sodyum ve Tansiyon Arasindaki Onemli Iliski
Sodyum ve Tansiyon Arasındaki Önemli İlişki 36

Sodyumun Normal İşlevi

Kanın içerisinde ve böbreklerde sodyum bulunması, böbreklerde dışarı atılan idrar miktarının ayarlanmasını sağlar.

Böbrekler sodyum seviyesinin düştüğünü hissettiği zaman, idrar üretimi düşer ve böylece vücuttan idrar yolu ile atılan sodyum miktarı azalır. Böbrekler sıvı tuttuğu zaman kan hacminde artış meydana gelir ve sonuç olarak tansiyon yükselir.

Tam tersi olarak çok miktarda sodyum hissedilirse, böbrekler daha fazla idrar üretir ve böylece fazla tuzu atmaya çalışır.

Aşırı Sıvı Tüketimi

Su içtiğimiz zaman vücut sıvı kazanmış olur ve ikinci bir etki olarak da kan hacminde artış gerçekleşir. Normalde böbrekler sıvının bir miktarını idrar olarak dışarı atar ve bu durum bir zarara yol açmaz.

Bunun dışında bol miktarda su içtiğiniz zaman, vücut sıvılarında bulunan tuz sulandırılır. Tuz konsantrasyonunu daha düşük oranda algılayan böbrekler, sodyum kaybını önlemek amacıyla suya tutunur. Kan hacminin artışı tansiyonun yükselmesine ve dokuların şişmesine yol açar.

Çok miktarda su içmeye devam etmeniz halinde, su zehirlenmesi durumu ortaya çıkar. Tehlikeli derecede düşük olan sodyum miktarı, fazla miktarda sıvı ile bir arya geldiği zaman organ yetmezliği, beyinde şişme ve ölüm meydana gelebilir.

Su zehirlenmesi bilerek ya da bilmeyerek meydana gelebilir. Su içme yarışmasında aşırı miktarda su içtiği için zehirlenen ve ölen insanlar da vardır.

sodyum tansiyon yukseltir mi
Sodyum ve Tansiyon Arasındaki Önemli İlişki 37

Sistemik Sorunlar

Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları, düşük kan sodyum seviyesine yol açar. Bu durum tıp dilinde hiponatremi olarak tanımlanır.

Sağlık sorunları olan ya da kalp yetmezliği olan yaşlı kişilerin vücutları, böbreklere kan akışının yetersiz olması, karaciğer hastalıkları ya da başka önemli sağlık problemleri, organ yetmezliği ve bazı ilaçlardan kaynaklanan komplikasyonlar sebebi ile çok fazla miktarda sıvı tuttuğu zaman anormal düzeyde düşük kan sodyum seviyeleri gelişebilir.

Sodyum seviyelerinde düşüş yaşanması ayrıca kan basıncının dengesiz olmasına, ödeme ve başak sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Vücutta biriken sıvılar, düşük kan sodyum seviyeleri ve kandaki kimyasal dengesizliklere neden olmasının yanı sıra başka sağlık sorunları da oluşabilir. Bu sorunlar arasında zihin bulanıklığı, bağ ağrısı, bulantı hatta koma ve ölüme bile neden olabilir.

Sodyumun önerilen miktarları aşmadan alınması, yüksek tansiyon, kalp damar sağlığı, kalp ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere fazla sodyum miktarının sebep olduğu kronik hastalıklardan korunmanıza yardım eder.

Uzmanlar 51 yaşın altında olan sağlıklı bireyler için günlük sodyum alımını en fazla 2.300 mg, 51 yaşının altına olup da kalp ya da böbrek yetmezliği gibi sorunları olan yetişkinler için ise günlük sodyum alımını en fazla 1.500 mg olarak belirlemiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir