Sodyum Bikarbonat ve C Vitamini Kullanmanın Etkileri


Hem C vitamini hem de sodyum bikarbonat, umutsuz hastaları kandıran satıcılar tarafından kanser tedavisi olarak lanse edilir. Bazı web siteleri, sodyum bikarbonatın C vitaminini yok ettiği gerçeğini göz ardı ederek birlikte kullanılmalarını tavsiye ediyor. Başka web siteleri, aynı zamanda yüzlerce dolara mal olan şüpheli diyetleri savunurken bunları ucuz tedavi yöntemleri olarak lanse ediyor. Sodyum bikarbonat ve C vitamini sağlık diyetlerinde bir yere sahip olsa da doğruluğu kanıtlanmayan iddialardan uzak durun.

indir 8 2
Sodyum Bikarbonat ve C Vitamini Kullanmanın Etkileri 35

C vitamini

C vitamini, kolajen sentezi, norepinefrin sentezi ve yağ metabolizmasında rol oynayan suda çözünür bir vitamindir. Erkekler ve kadınlar için önerilen günlük dozlar sırasıyla 90 mg ve 75 mg’dır. Bu önerilen günlük doza ek olarak, uzmanlar sigara içenlerin cinsiyete bakılmaksızın 35 mg daha fazla tüketmelerini önermektedir. Bazı uzmanlar bu öneriler eksikliği önlemek için yeterli olmakla birlikte, mutlaka optimal alımı temsil etmediklerini belirtmektedir. Optimal doz üzerinde tartışmalar vardır.

Sodyum bikarbonat

Sodyum bikarbonat bir besin maddesi değildir. Kabartma tozu olarak da bilinen bu ürün, mayalama maddesi ve koku giderici olarak kullanılır. Su ile karıştırıldığında, ilerlemiş böbrek hastalığının ve mide ekşimesinin tedavisinde kullanılan, tıpta antasit olarak bilinen bir solüsyon üretir.

Karışım

images
Sodyum Bikarbonat ve C Vitamini Kullanmanın Etkileri 36

Bilim insanları, sodyum bikarbonat ve C vitamini karıştırmanın sonuçlarını, uzun yıllardan beri biliyorlar. Yapılan bir çalışmada uzmanlar, sabit miktarda portakal suyu içen insanların idrarından geri kazanılan C vitamini miktarını ölçtüler. Uzmanlar, atılan C vitamini miktarının sodyum bikarbonat uygulanmasıyla azaldığını belirlediler. 1940’larda yapılan takip çalışmaları, bu etkinin C vitamininin sodyum bikarbonat tarafından nötralizasyonundan kaynaklandığını gösterdi.

Çatışan İddialar

C vitamininin kanser hücreleri üzerindeki etkisi 1970’lerden beri araştırılmaktadır. Bazı uzmanlar, C vitamininin bu hastalığın tedavisinde yararlı olabileceğini öneren birkaç çalışmaya işaret ediyor. Bununla birlikte, bu çalışmalar tartışmalıdır, çünkü denek sayısı beşten azdır.

2011’de yayınlanan bir araştırma preeklampsi, kanser ve diğer hastalıkları ortadan kaldırmak için C vitamini desteğinin kullanılmasının “nutrasötik” endüstri odaklı bir efsane olduğunu belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir