Skorbüt (Scurvy) Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi


Skorbüt nadir görülen bir hastalıktır, diş fırçalarken diş etlerinin kolay kanaması, ve zor iyileşme gibi belirtilerle kendini gösterir. Skorbüt diş eti kanamalarının yanı sıra halsizlik, anemi gibi hastalıklara da neden olur. Doktor veya beslenme uzmanı tarafından C vitamini takviyesi ile tedavi edilir.

5c8d9e0f45d2a05010d8d778
Skorbüt (Scurvy) Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi 36

C vitamini, aynı zamanda askorbik asit olarak bilinen, portakal, limon gibi narenciyede, ananas, patates brokoli, ıspanak ve kırmızı biber gibi gibi sebzelerde, bulunabilir, Bu vitamin yaklaşık yarım saat boyunca bir meyve suyunda kalır, ısıya sıcaklığa dayanmaz. Bu nedenle C vitamini açısından zengin bu sebzeler çiğ tüketilmelidir.

Günlük C vitamini tavsiye 30-60 mg arasında tüketilebilir. Ancak yaş ve cinsiyet, gebelik emzirme, kadınlar doğum kontrol hapı alarak ve sigara içen kişilerde tüketim oranı farklılık gösterebilir.

Skorbüt belirtileri

Sktorbüt belirtileri aşağıda ki hastalıklar ile kendini belli eder.

  • Cilt ve diş etlerinden kolay kanama
  • Yara iyileşmesinde zorluk
  • Kolay yorgunluk
  • Pallor
  • Diş etlerinin şişmesi
  • İştah kaybı
  • Deformiteler ve diş düşmeleri
  • Küçük kanamalar
  • Kas ağrısı
  • Eklem ağrısı

Bebeklerde ise, sinirlilik, iştah kaybı ve kilo almada zorluk ile fark edilebilir, ve aynı zamanda bacaklarda da ağrı olabilir.

İvrisi tanısı pratisyen hekim, beslenme uzmanı veya çocuk doktoru tarafından, çocuklarda, sunulan belirti ve bulguların değerlendirilmesi, yeme alışkanlıklarının analizi ve kan ve görüntüleme testlerinin sonuçları ile konur.

unnamed
Skorbüt (Scurvy) Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi 37

Neden oluyor

Istovy vücutta C vitamini eksikliği nedeniyle olur, Bu vitamin vücutta çeşitli kollajen sentezi, hormonlar gibi bağırsakta demir emilimi ile ilgilidir.

Vücutta bu vitaminin daha az olduğunda, kollajen sentezi sürecinde ki değişiklik cildin bir parçası olan protein, ligamentler ve kıkırdaklar, bağırsakta emilen demir miktarını azaltmaya ek olarak, hastalığın tipik belirtileri ile sonuçlanır.

Tedavi ne olmalıdır

Isdürbü tedavisi kadar C vitamini takviyesi ile 3 ay yapılmalıdır, doktor C vitamini günde 300 ila 500 mg kullanılmasını söyleyebilir.

Buna ek olarak, daha fazla C vitamini kaynağı dahil etmek tavsiye edilir, acerola, çilek, ananas, portakal, limon ve sarı biber gibi, örneğin. Aynı zamanda tedaviyi tamamlamak için yaklaşık 3 ay boyunca taze yapılmış taze portakal veya olgun domates suyu her gün 90 ila 120ml alınabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir