Sklerit Nedir, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?


Sklerit gözün beyaz kısmında bulunan ince doku üzerinde bir iltihap oluşmasıdır. Bu hastalığa sahip olanların gözlerinde kızarıklık ya da gözlerin hareket ettirilmesi esnasında oluşan ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir. Görme kaybı da oluşturan rahatsızlık bir gözde olabileceği gibi iki gözde birden eşzamanlı şekilde de teşhis edilebilmektedir. Sklerit nedir araştırmaları bu rahatsızlığın orta yaş ve yaşlı kategorisine giren kadınlarda daha yaygın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Lupus ve tüberküloz gibi hastalıklar sonrasında oluşan komplikasyonlardan ileri geldiği de bilinmektedir. Bu hastalığın tedavisi için erken teşhis oldukça önemlidir. Bu neden yüzünden bireyler semptomları kendilerinde görmelerinin hemen ardından bir göz doktoruna muayene olmalıdır.

Sklerit Belirtileri Nelerdir?

Sklerit görülen hastalardaki ana semptomların başında gözleri hareket ettirirken ağrı hissi oluşumudur. Bu his uykuyu engellediği gibi iştahın kapanmasına bile neden olabilmektedir. Göz beyazındaki kızarıklık da hastalık belirtilerindendir. Ayrıca;

  • Gözün şişmesi,
  • Gözün beyaz kısmının sarımsı hale gelmesi,
  • Hareketi imkânsız hale getiren yumrular,
  • Görüş kaybı bu hastalığın belirtileri arasında kabul görmektedir.

Ayrıca hastalık gözün arka kısmına da etki edebilmektedir. Böyle durumlarda tanı işi daha zorlaştığı için ana tedaviye geçilmesinde zaman kaybı yaşanabilmektedir.

Sklerit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar tarafından semptomların değerlendirilmesi ve bazı testlerin yapılması Sklerit teşhisi konmasını sağlamaktadır. Gözün yapısının değerlendirilmesi de teşhis aşamasında önemli adımlardan biridir. Teşhisten sonra tedavinin uygun şekillerde yapılmaması durumunda ise görme kaybından korneada şişmelere kadar farklı komplikasyonların gelişmesi sonuçları alınabilmektedir.

Ayrıca Buna Bakın  Sigara Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Etkiler?

Sklerit Neden Olur?

Sklerit nedenleri genelde farklı hastalıkların komplikasyonları olarak sayılmaktadır. Tüberküloz, lupus, cüzzam ve sifiliz bu hastalıklardan birkaçıdır. Bunların yanı sıra bazı göz ameliyatlarından ya da gözde yer alan yabancı cisimler de bu hastalığın oluşmasına yol açabilmektedir.

Sklerit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisi uzmanların nedenleri bulmasından sonra verecekleri önerilerle yapılmaktadır. Nedenlere göre değişim gösteren antibiyotik kullanımları hastalığın en çok görülen tedavi biçimlerinden biridir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi tek başına hastalığın ortadan kalkmasında ya da kontrol altına alınmasına yeterli gelmeyebilmektedir. Böyle durumlarda Sklerit tedavisi için ameliyat opsiyonu düşünülmektedir. Son olarak tüberküloz gibi hastalığa neden olabilecek etkenlerin tedavi edilmesi de bu rahatsızlığın giderilmesinde takip edilebilecek yollardan biridir. Böylece hastalığın tekrarlama riski de minimumlara çekilmiş olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.