Sivilce ve Akne İzi Engelleme Yöntemleri


Sivilceler ve Akneler, kıl köklerinde dış etkenlere bağlı olarak doğal yollar ile yağ, bakteri ve sebum oluşumu sonucunda cilt gözeneklerinde tıkanıklık meydana gelmesi durumudur. Boyun, sırt, göğüs gibi vücut bölgelerinde sivilce oluşumu yada akneler oldukça fazla görülmektedirler. Ancak leke ve lezyon oluşumu en fazla yüz bölgesinde karşımıza çıkmaktadır. Akne oluşumundan rahatsız olan bireyler de çoğu zaman öz güven problemi ve utangaçlık gibi sorunlar oluşmaktadır. Azalan öz güven ile birlikte psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Ancak akne izi engelleme yöntemleri ya da var olan izleri silme gibi araştırmalar içerisine giren internet kullanıcıları için birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

Çoğu sivilceler patlatma ya da koparma gibi dış müdahaleler sonucunda cilt dokusunda kalıcı izler bırakabilmektedir. Doğal yollardan bu izleri silmek isteyen bireyler büz bakımlarına oldukça fazla özen göstermelidirler. Sivilce izi ve akne oluşumlarını kimyasal madde kullanmadan, büyük maliyetler ödemeden de gidermek mümkündür. Doğal yollardan yapacağınız bu işlemler sayesinde gözle görülür bir sonuç elde etmeniz mümkündür. Ancak yeni bir cilt bakım yöntemine başlanmadan önce uzman hekiminize başvurmanız ve gerekli tetkiklerin yapılması büyük bir önem taşımaktadır.

akne izi engelleme
Sivilce ve Akne İzi Engelleme Yöntemleri 36

Sivilce ve Akne İzi İçin Doğal Cilt Bakım Önerileri

Avokado ve Yulaf Ezmesi Kürü

Günümüzde akne oluşumu özellikle genç bireylerde çok sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Ancak akne izi için doğal bakım önerileri ile kolay bir şekilde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Yulaf ezmesi ve avokado kürü uygulaması ile cilt yüzeyinde birikmiş olan ölü derileri temizleyerek, dermis tabakasının daha sağlıklı bir cilt hücresi oluşumu meydana getirmeye yardımcı olunabilmektedir. Hücre içleri keratin ile dolması sonucunda içerisinde bulunan hasar ve çok fazla artış meydana gelmiş olan akne oluşumuna karşı koruyucu bir kılıf görevi görebilmektedir. Avokado yulaf ezmesi kürünü aşağıdan yukarı doğru masaj yaparak cilde yerilmesi sicilce oluşumuna neden olan aknelerin temizlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Avokado ve yulaf ezmesi kürü sayesinde hem ölü deriler ciltten atılır hem de E vitamini ile cilt daha fazla beslenebilir.

Yulaf ezmesi, akneler üzerinde tahribat yaratacak etki gösterir. Kir, iz oluşumu ve sivilce kalıntıları gibi etkenler konusunda etkili müdahale oluşturur. Avokado ise cildin sağlıklı olan dokularını daha fazla güçlendirerek akne izi engelleme yöntemleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. İçerik bakımından E vitamini zengini olan avokado normal yara oluşumlarının tedavilerinde de kullanılmaktadır.

akne izi
Sivilce ve Akne İzi Engelleme Yöntemleri 37

Limon ve Salatalık Kürü

Salatalık ve limon kürü, sivilceleri sıkma, koparma, tahrip etme ve benzeri unsurlardan kaçınmak isteyen kişiler için oldukça etkili yöntemler arasında yer alamamaktadır. Ancak bazı durumlarda aknenin karakteristik özelliklerine bağlı olarak hiper pigment adı verilen yara izi oluşumu meydana gelebilmektedir. Limon suyu bu izlerin silinmesinde doğal ve asidik içeriği itibari ile oldukça etkili çözüm yolları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan asit ile dokuya zarar vermeden doğal yöntemler ile renk açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Limonun etkileri oldukça güçlü bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Bundan dolayı salatalık ile birlikte kullanılması farklı yan etkilerin önüne geçmede yararlı bir nitelik taşımaktadır. Akne izi engelleme yöntemleri arasında bulunan bu seçenek oldukça etkili bir çözüm yoludur.

 Bu kürün kullanımında küçük bir salatalığı rendelemeniz ve içerisine bir miktar limon suyu eklemeniz gerekmektedir. Belli bir süre buz dolabında soğumaya bırakıldıktan sonra pamuk ya da ped yardımı ile cilde uygulanmalıdır. Daha sonrasında bol su ile cilt temizlenmelidir. Limon ve salatalık kürü her gün düzenli olarak yapıldığı taktirde gözle görülür bir sonuç elde etmek mümkündür.

Zeytin Yağı

Akne izi oluşumu engelleme yöntemleri arasında en fazla etkili olan seçeneklerden bir tanesi ise zeytin yağıdır. İçeriğinde bulunan zengin E vitamini takviyesi ile yara izi, sivilce izi ve akne oluşumu giderme hususunda oldukça başarılı bir yöntemdir. Tropikal ajan olarak da nitelendirilebilen zeytin yağı ile vücut oldukça fazla E vitamini takviyesi alarak Güçlü bir antioksidan görevi görmektedir. Hücre yapısının yenilenerek daha sağlıklı bir boyuta geçmesine yardımcı olan zeytin yağı yara izlerinin üzerine sürülerek uygulanması gerekmektedir. Ancak akne izi engelleme yöntemleri arasında bulunan bu seçeneğin aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir