Sivilce İzleri ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?


Siyah nokta ya da sivilceleri patlatmaktan oluşan yüzdeki izler, cildin derin katmanlarında hasar meydana gelmesi sonucunda oluşur. Siyah nokta ve sivilcelerin geçmesi biraz zor olduğu için, onları sıkarak kurtulmaya çalışmak biraz cazip olabilir. Ancak sivilce ya da siyah noktaları kendiniz sıkmaya çalışmamalısınız. Sivilce sıkmanın sonucunda, cildinizde geri dönüşü zor olan yaralar oluşabilir.

Siyah nokta ve sivilceler, gözeneklerin ölü cilt hücreleri, sebum ya da bakteriler ile tıkanması sonucunda oluşur. Cildiye uzmanları siyah noktaları açık komedonlar ve sivilcelere de akne olarak isimlendirir.

Cukurlasmis sivilce izleri nasil gecer
Sivilce İzleri ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? 36

Sivilce Sıkmanın Sonucu

Uzmanlara göre sivilce sorunu yaşayan kişilerin çok büyük bir çoğunluğunda yara izleri de oluşuyor. Siyah nokta ya da sivilce sıkma esnasında gözeneklerde yırtılma meydana gelir. Bu durumda üst derinin atlında bulunan alt deri tabasında yer alan bakteriler, sebum ve ölü deri hücreleri serbest kalır.

Patlatma sonucunda, cildi onarmakla görevli olan kolajenlerin azalmasına neden olan inflamatuar bir reaksiyon oluşur. Sonuç olarak da tedavisi zor olan bir sivilce izi kalır.

Bir siyah nokta ya da sivilce sıkma esnasında, gözeneklere uygulanan basınç cildinize zarar verir. Bunun sonucu olarak da gözenekler bakterilere açık hale gelir ve daha savunmasız olur. Uzmanlara göre patlatma işlemi sonrası daha çok sivilce oluşumu meydana gelir. Bir sivilce izinin ne kadar şiddetli olacağı genetik etkenlere bağlı olarak değişir. Bu yüzden ciltteki sivilce izlerini en aza indirmek için uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Sivilce Nasıl Önlenir?

Siyah nokta ve sivilceyi önlemek için, yüzünüzü günde iki defa uygun bir temizleyici ile temizlemeli ve cildin pul pul dökülmesini sağlayan bir krem uygulamalısınız. Siyah nokta ve sivilceye bir yatkınlığınız varsa, uzmanlara göre salisilik asit ya da benzoil peroksit içeren bir krem kullanmak, gözeneklerin kapanmasına neden olan maddelerin yok olmasına yardım edebilir. Bu kremleri kullanmadan önce mutlaka bir doktor tavsiyesi almanız gerekir. Çünkü bu kremler ciltte tahriş ve alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Sivilce Izleri ve Lekeleri Nasil Gecer
Sivilce İzleri ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? 37

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Siyah nokta ya da sivilcenin kaynaklanan izleriniz varsa, bunları geçirmek için uygulanan bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Lazer ile cilt yenileme, cildin derin katmanlarına ulaşır ve kolajen üretilmesini teşvik eder.

Kimyasal soyma, cilde asit uygulayarak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Asit, sivilce izinin olduğu dokuyu çıkarmak için cildin dış tabakasını yakar ve cildin altından daha sağlıklı bir cildin ortaya çıkmasını sağlar.

Dermabrazyon da sivilce izlerini geçirmek için uygulanan başka bir tekniktir. Bu teknik ile özel bir alet kullanarak cildin üstündeki katmanlar soyulur.

Bütün bu tedaviler sivilce izlerinin tamamen yok etmese bile, görünümlerinde büyük oranda iyileşme sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir