Sıvı Diyet Nasıl Yapılır?


Doktorunuz çeşitli sebeplerden dolayı katı beslenmeyi kesebilir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönem bunun en tipik örneğidir. Ayrıca çiğnemeyi engelleyen durumlarda katı gıdaların tüketimini zorlaştırabilir. Bazı kişiler için de sıvı beslenme kilo vermenin etkili yöntemlerinden biridir. Hangi sebeple olursa olsun katı gıdalardan uzaklaşıp sıvı diyetine başladığınızda hangi besinleri tüketmeniz gerektiği aklınızda soru işareti olabilir. Sıvı diyette tüketebileceğiniz sağlıklı ve gereksinimlerinizi karşılayacak 3 gıda maddesini yazının devamında sıraladık.

sivi diyet 1
Sıvı Diyet Nasıl Yapılır? 36

Besin Kaynağı Kemik Suyu

Sıvı beslenme diyetinde ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri karşılamak amacıyla tüketilebilecek en iyi seçeneklerden biri kemik suyudur. Kemik suyu bağışıklık sistemini güçlendirir, eklem sağlığını korur ve bağırsak sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Üstelik faydalarının çok daha fazla olabileceği konuşulmaktadır. Kemik suyu protein, A vitamini, C vitamini, B kompleks vitaminleri, demir, potasyum ve lif bakımından zengin bir kaynaktır.     

Genel inanışa göre kemik suyu kolajen içerir. Ancak sanılanın aksine kemik suyu içerisindeki kollajen amino asit yapılarına kadar parçalanmıştır. Bu yüzden kemik ve eklemlere kolajen desteği sağlaması beklenmez. Sağlığa olan faydaları ise bahsedilen besin değerinden kaynaklanmaktadır.

Bol Miktarda Yoğurt Tüketin

Sıvı beslenme diyetinin bir diğer vazgeçilmezi ise günlük yaşamda da sofralardan eksik edilmeyen yoğurttur. Kalsiyum ve protein kaynağı yoğurt kemikleri güçlendirir ve kas kasbını azaltmaya yardımcı olur. 1 fincan yoğurt 20 gram protein, 9 gram karbonhidrat, 11 gram yağ içerir ve 220 kaloridir. Ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacının 4’te birini karşılamaya yardımcı olur.

sivi beslenme yogurt
Sıvı Diyet Nasıl Yapılır? 37

Türk kültüründen bütün dünyaya yayılmış olan yoğurt öyle bir değerdir ki Yunanlılar sahiplenmeye çalışmaktadır. Ameliyat sonrasında veya kilo vermek isteyenler için uygulanan sıvı diyette vazgeçilmez olan yoğurt kilo verirken kas kütlesinin korunmasını sağlar.   

2016 yılında yapılan çalışmalar kalori açığı oluşturarak kilo vermeye çalışan sporcuların proteinden zengin diyet programı ve kuvvet egzersizleri ile kas kütlesini etkili bir şekilde artırabileceğini ortaya koymuştur. Türk yoğurdu her türlü sağlıklı yemek listesinin vazgeçilmezidir. Sağlık etkilerinin yanı sıra kültürel özelliği de unutulmamalıdır ve sahip çıkılmalıdır.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi günlük yağ ihtiyacını sağlıklı yollardan karşılamanızı sağlar. Yağ en önemli enerji kaynağı besindir. Günlük belirli miktar doymamış yağ almak egzersiz performansınızın yükselmesini sağlar. Fıstık ezmesini hazırladığınız smoothie’lerin, shake’lerin veya meyve sularının içine karıştırabilirsiniz. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi 8 gram protein içermektedir. Ayrıca omega-3, lif, niasin, magnezyum, manganez, fosfor ve demir içerir. Fıstık ezmesinin içerisindeki sağlıklı doymamış yağlar kalp ve damar sağlığının korunmasında etkilidir. Kötü kolesterol seviyesini ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca fıstık, badem gibi besinlerin iştah baskılayıcı özelliği bulunmaktadır. Diyet programınıza sadık kalmanızda yardımcı olacaktır.

sivi beslenme ile kilo ver
Sıvı Diyet Nasıl Yapılır? 38

Sıvı Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yağsız et, balık, yeşil yapraklı sebzeler sağlık için son derece faydalı katı gıdalardır. Ancak zorunlu olarak veya özel isteğe bağlı sıvı beslenme diyeti uygulanması gerektiğinde ihtiyacınız olan besin maddelerini yeterince karşıladığınızdan emin olmalısız. Özellikle ameliyat sonrası gibi dönemlerde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamanız iyileşme açısından önemlidir.

Sıvı beslenme diyeti aç kalmak veya damak tadından ödün vermek anlamına gelmez. Çorbalar, sebze ve meyve suları, milkshake, puding, jelatin, badem veya Hindistan cevizi sütü, soya sütü, sporcu içecekleri ihtiyaç duyduğunuz besinleri karşılamaya yardımcı olur. Bu besinleri ile kendinize doyurucu ve lazzetli öğünler hazırlayablirsiniz.

Aslında katı olan ve öğütülerek sıvılara karıştırılabilen gıdaları ihmal etmeyin. Öğünlerinizi çeşitlendirin. Protein shake’leri ve smoothie’leri deneyin. Besinlerinize renk ve lezzet katmayı ihmal etmeyin.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir