Sıvı Beslenme ile Diyet Programı Önerileri


Protein shake diyeti veya sıvı beslenme diyeti gün içerisinde 1-2 öğün yemeğin yerini  protein tozu ve çeşitli besin öğeleri ile hazırlanmış “shake” adı verilen sıvıyı tüketmeyi kapsayan diyet programıdır. Birçok farklı ticari ürün piyasada bulunmaktadır. Hazır shakeler satılsa da birkaç ana malzemeyi renklendirerek daha uygun ve daha sağlıklı karışımlar elde edebilirsiniz. Yapılan çalışmalar sıvı beslenme diyetinin kilo kaybettirmekle birlikte asıl hedefinin bu olmadığını ortaya koymuştur.

sivi diyet
Sıvı Beslenme ile Diyet Programı Önerileri 38

Diyetin Özellikleri

Sıvı diyeti genellikle sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinde protein tozu ile hazırlanmış, besleyici değeri yüksek besinleri karışımını; akşam ise 600 kalorilik doyurucu bir akşam yemeğini yemeyi içerir. Shake hazır alabileceğiniz protein, vitamin ve mineral tozlarıyla hazırlanan karışımlardır. Su ile hazırlanabileceği gibi protein değerini yükseltmek ve lezzet katmak amacıyla genellikle yağsız sütle hazırlanır. Ayrıca bu karışımı meyve ve çeşitli yiyeceklerle dilediğiniz gibi lezzetlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz geren en önemli nokta karışımın kalori değerini 100’ün üzerine çıkartmamak. Günde 2-3 kez böyle bir karışımın yanı sıra bolca su (en az 6-8 bardak) ve düşük kalorili içecekler tüketebilirsiniz.

protein shake 2
Sıvı Beslenme ile Diyet Programı Önerileri 39

Diyet Programı

Normal öğünler yerine protein karışımı tüketmek öncelikle günlük kalori miktarınızda ciddi bir düşüş sağlar. Alınan kaloriyi sınırlamak kilo vermede en önemli noktalardan biridir. Öğünleri rastgele protein karışımları ile değiştirmek yerine bir diyet programına bağlı kalmak başarı elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Örnek vermek gerekirse sabah bir protein shake, öğle yemeğinde 200 kalori shake ve yanında sebze, akşam yemeğinde ise yağsız protein, sebze, meyve, tahıl ve lifli gıdalar oluşan bir öğün planlanabilir.

Sıvı Diyetin Faydaları

Protein Shake 1
Sıvı Beslenme ile Diyet Programı Önerileri 40

Yemek yerine protein karışımları vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olacaktır. Günde 1-2 öğünde protein shake tüketerek tükettiğiniz kalori miktarını da kolayca hesaplayabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarının düzenlenmesinde önemli etkiye sahiptir. Ayrıca diyet sadece beslenme programından ibaret olmadığından dolayı fiziksel olarak daha aktif, sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıvı diyet programı bazı problemler ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilendirilir. Kullanıcılar genellikle günün her anında aç hissettiklerini bildirir. Ayrıca şeker, tatlandırıcı gibi maddelerin tüketimi ortadan kaldırıldığı için daha az keyif verici öğünler sizi bekliyor olabilir. Ayrıca bizler için geniş kaynaklar sunan gıdalardan uzak kalmak çeşitli mikro veya makro besinlerin eksikliğine sebep olabilir. Ayrıca sıvı diyet sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kaybedilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınmasıdır. Diyet programını bıraksanız da sağlıklı beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirmeyi unutmayın.

sivi beslenme diyeti
Sıvı Beslenme ile Diyet Programı Önerileri 41

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki diyet programları kısa süreli kilo vermede etkilidir. Etkili ve uzun süreli kilo vermenin altın kuralı alınandan fazla kalori yakmaktır. Diyet programları ile alınan kaloriyi kısıtlamak mümkün olsa da sevdiğiniz besinlerden uzun süreler boyunca uzak kalmak, hayatın her anında kendinizi kısıtlamak zor olabilir. Bu noktada harcanan kalori miktarını artırmak diğer bir seçenek halini alır. Size tok hissettirecek kalorisi düşük besinleri tüketmeye özen gösterirken gün içerisinde mümkün olduğunca aktif olun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir