Sitrik Asit ve Askorbik Asit Nedir? Hangisi Daha Sağlıklı?


Askorbik asit ve sitrik asit, çeşitli meyve ve sebzelerde bulunabilir. Benzer isimleri ve benzer kaynaklardan elde edildiklerinden dolayı genellikle birbirleriyle karıştırılırlar. Bununla birlikte, askorbik asit C vitamini ve sitrik asit asidik ise bir antioksidandır. İkisi birkaç benzerlik göstermektedir. Ancak aynı zamanda birkaç temel farklılığa sahip oldukları bilinmektedir.

askorbik 1
Sitrik Asit ve Askorbik Asit Nedir? Hangisi Daha Sağlıklı? 36

Askorbik Asit Nedir?

Askorbik asit , C vitamini olarak bilinen vitaminin diğer bir ismidir. İnsanların vücutları kendi C vitaminlerini yapamaz. Bu sebeple, Gıda ve Beslenme Kurulu, yiyecek veya takviyelerle günde 75 ila 120 miligram tüketmenizi önerir. C vitamini, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, kanser, katarakt ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların önlenmesi ile ilişkilidir. 2016 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir araştırmasına göre , C vitamini de kolajen üretimini artırabilir. Bu, bağları ve tendonları iyileştirebilir ve onarmaya yardımcı olabilir.

Sitrik Asit Nedir?

sitrik asit toz 5 1 1
Sitrik Asit ve Askorbik Asit Nedir? Hangisi Daha Sağlıklı? 37

Sitrik asit doğal olarak çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur. Sitrik asit bakımından zengin gıdalar, ahududu ve çilek gibi meyveleri ve limon ve limon gibi narenciye meyveleridir. Sitrik asit aslında limon ve limonatalarda en yüksek seviyededir.

Doğal formunda, sitrik asit antioksidan özelliği ile bilinir . İnsan Beslenmesi ve Diyetetik Dergisi’ndeki 2014 tarihli bir incelemeye göre , alüminyumun vücuttan çıkarılmasına bile yardımcı olabilir. Sitrik asit, diğer antioksidanların aktivitesini de geliştirebilir. Sitrik asit kötü bir şöhrete sahip olabilir, çünkü diş minesinin erozyonuna sebep olmaktadır. Fakat sağlık açısından yararları da bulunmaktadır. Antioksidan aktivitesine ek olarak, sitrik asit böbrek taşlarını önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Taze sitrik asit, üretim çeşidine göre farklılıklar göstermektedir. Bir sitrik asit tipik olarak birçok ticari ürünün üretiminde kullanılmakta ve toz olarak satılmaktadır. Narenciye aromalı alkolsüz içeceklere tatlarını vermek ve diğer ürünlerde lezzet ve renk arttırıcı olarak kullanılır. Sitrik asit de sıklıkla koruyucu olarak kullanılır. Konsantre, bitkisel yağlardan yapılan meyve sularında ve taze toplanmış ürünlerin ömrünü uzatmak için kullanılan ürünlerde bulunabilir.

Sitrik Asit ve Askorbik Asit

Sitrik asit ve askorbik asit hem benzerliklere hem de farklılıklara sahiptir. Sitrik asit ve C vitamini arasındaki benzerlikler, her ikisinin de narenciye meyvelerinde yaygın olarak bulunan asitler olmasından kaynaklanmaktadır. Her ikisi de antioksidan özelliklere ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir; sonuç olarak, her ikisinin de çeşitli sağlık açısından yararları bulunmaktadır.

Bununla birlikte, sitrik asit ve askorbik asit birbiriyle karıştırılmamalıdır. C vitaminden farklı olarak, sitrik asit her gün ihtiyacınız olan önerilen vitamin ve minerallerden biri değildir. Sitrik asit ayrıca askorbik asitten farklı olarak hastalıkların önlenmesi veya bağ dokusu onarımı ile bağlantılı değildir. Sitrik asit ayrıca bağışıklık sistemi ve kolesterol seviyeleri üzerinde C vitamini ile aynı etkilere sahip değildir. Bu önemli farklılıklar, sitrik asidin çok daha ticari kullanımları olduğu anlamına gelir – besin C vitamininin aksine, sitrik asit ayrıca temizlik ürünlerinde, kozmetik ürünlerinde ve ilaçlarda kullanılır .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir