Sırttaki Sivilce ve Akne İzleri İçin Doğal Tedavi Yöntemleri


En yaygın cilt problemlerinden biri sivilcedir. Çoğu insan, özellikle ergenlik döneminde yüz sivilcelerinden muzdariptir. Yüz dışında sırttaki sivilce de en az yüz kadar rahatsız etmektedir. Sırttaki sivilce, bakterilerin ve cildin gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanır. Yüzdeki sivilce gibi, sırttaki sivilce de yağlılıktan kaynaklanır. Yağlı cilt aynı zamanda akne oluşumunu da destekler. Ölü deri hücreleri bakterilere bağlandığında gözenekleri tıkamaktadır. Bu nedenle sırt sivilceleri sık görülen bir durumdur. Sırttaki sivilcelerin bir başka nedeni de yağlı karaciğerdir. Akne, özellikle sırtta yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde bulunur. Ancak dar giysiler, sağlıksız diyetler, sık yağlı yiyeceklerin alınması, stres ve hormonal değişiklikler de sırt sivilcelerine neden olabilir. Sivilce izlerinden kurtulmak için doğal tedaviler tercih ederseniz, bunu yapmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Ancak evde tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Limon Tedavisi

Sırt derisi, yüzdeki cilt kadar hassas değildir, bu nedenle sırtınızdaki hoş olmayan sivilce izlerinden kurtulmak için evde limon suyunu kolayca uygulayabilirsiniz. Sırtınızı ılık suyla yıkadıktan sonra bir pamuğa limon sürüp, sırtınızdaki sivilce olan yerlere pamuğu sürün. Limon suyunu cildinizde 10 dakika bekletin ve ardından durulayın. Limon suyu cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Bu nedenle, bu tedaviden sonra güneşe çıkmayı planlıyorsanız, güneş kremi kullanın ya da sırtınızı örtmek için herhangi örtü kullanabilirsiniz.

Domates tedavisi;Fat Free Kitchen web sitesine göre, sivilce izi tedavi etmek için domates kullanabilirsiniz. Domatesi ikiye bölün ve yarı bir domatesi sivilce izleri olan yerlere sürün. Domatesi sürdükten sonra, 15 dakika bekletin ve ardından sırtınızı yıkayabilirsiniz. Domates yüzünüze ovmak için fazla asidiktir, ancak yağlı ciltler için sırtınızdaki sivilce izlerinin tedavisine destek olabilmektedir. Sandal ağacı tozu ve gül suyu tedavisi ile birliktesandal ağacı tozu ve gül suyunu karıştırarak sırtınızdaki sivilce izlerini tedavi edebilirsiniz. Sandal ağacı tozu ve gül suyu, sağlık gıda mağazalarında ve doğal pazarda bulunabilir. Fat Free Kitchen web sitesine göre, sandal ağacı tozunu gül suyuyla karıştırmak sivilce izlerine karşı etkili olan iyi bir karışımdır. Karışımı sırtınızdaki sivilce izlerine uygulayın ve gece boyunca sırtınızı yıkamayınız. Sabah sırtınızı yıkayarak, etkisini ve sivilce izlerinin yavaş yavaş giderdiğini fark edeceksiniz.

1 66
Sırttaki Sivilce ve Akne İzleri İçin Doğal Tedavi Yöntemleri 36

Zerdeçal tedavisiaçısından Fat Free Kitchen web sitesine göre, etkili bir baharat olan Zerdeçal, sırttaki sivilce izleri için etkili bir tedavidir. Zerdeçal tozunu çoğu marketten ve aktardan satın alabilirsiniz. Zerdeçal tozu ve kremayı karıştırın ve iyi karışımının ardından, yara izlerini azaltmak için sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.  E vitamini yağı sırttaki sivilce izlerinin giderilmesine destek olur. Sırtınızdaki sivilce izlerine az miktarda E vitamini yağı sürün ardından birkaç dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. E vitamini yağı ayrıca yeni sivilce izlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu uygulamayı günlük olarak yaparsanız, gözle görülür değişiklikleri fark edeceksiniz.

Sırt sivilceleri ergenlik döneminde her yaşta ve cinsiyette ortaya çıkabilen bir cilt sorunudur. Sırt bölgesindeki sivilceler yaz aylarında daha sık olmaktadır. Sırtınızdaki sivilce ile oynamak izlere neden olabilir. Oluşan izler estetik olarak kötü bir görünüm oluşturur. Sivilce izleri, özellikle kadınlar yaz aylarında arkası açık giysiler giydiğinde onları rahatsız etmektedir. Sırttaki sivilce izlerini tedavi etmeden önce sivilcelerin neden ortaya çıktığını anlamak gerekir. Sivilce oluşumunun nedenlerini öğrendikten sonra bu sorunu gidermek için tedavi yapılmalıdır. Mevcut sivilce izlerini hem doğal hem de ilaçlı yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar  

Akne olarak bildiğimiz sivilce, en sık görülen cilt problemlerinden biridir. Bazıları da tedaviye dirençli olabilir. Akne, deri altındaki yağ bezlerinin sorunudur. Ancak ergenlik döneminde yağ bezleri daha çok fazla yağ salgılar. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağın cilt yüzeyinde yapılarak dışarı atılması gerekmektedir. Cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri gerektiği gibi çıkaramayan cildin ürettiği sebumun oluşturduğu birikimle tıkandığında yağın cilt yüzeyinden geçmesine izin veren kanal tıkanmaktadır. İltihaplı akne tıkanıklık sonrası bakteri gelişimi ile ortaya çıkar.

Sırtta oluşan sivilcelerin nedenleri;

  • Sivilce oluşumunun temel nedeni gözeneklerin birikmesidir.
  • Sivilce, vücut aşırı sebum ürettiğinde ve gözenekler giysilerden kaynaklanan kir ve tozla dolduğunda oluşur.
  • Hava geçirmezlik ve dar giysiler sırt sivilcelerinin en yaygın nedenlerinden biridir.
  • Çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketilmesi.
  • Epilasyon uygulaması.
  • Stres, üzüntü, depresyon hali.
  • Kullanılan ilaçların etkileri.
  • Sırt bölgesinin yanlış temizlenmesi sivilce oluşumunun nedenidir.

Yukarıdaki nedenler kişiden kişiye değişmektedir. Akne, özellikle karaciğer hastalığına bağlı olarak, hastalığın bir belirtisidir. Sırtınızda sık ve tekrarlayan sivilceleriniz varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Altta yatan bir karaciğer hastalığınız varsa, erken tedavi ciddi sağlık risklerini önleyebilir. Sırtta çıkan sivilceler neyin habercisi sorusu merak edilir. Yüzümüzde olduğu gibi sırt bölgesinde de yağ üreten bezler bulunur. Bu yağlar ölü deri hücreleri ve bakterilerle birleşerek sırtta sivilceye neden olan tıkanmaya neden olabilmektedir.

2 65
Sırttaki Sivilce ve Akne İzleri İçin Doğal Tedavi Yöntemleri 37

Sırtta sivilce nedenleri arasında; karaciğer hastalığı, giyinme, sağlıksız beslenme, stres, vücuttaki hormonal değişikliklerdir. Vücudunuzdaki sivilceler bir hastalık belirtisi olabilir. Ancak bu durumda bir uzmana danışarak sonuç alabilirsiniz. Fakat sırtta veya başka bir yerde görünmeyen inatçı sivilceler kist belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda tanı için bir uzmana görünmenizde fayda bulunur. Kalıcı akne, insülin direncinde bir artışa işaret edebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir