Sırt ve Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


0

Sırt ağrısı nispeten yaygındır, bununla birlikte karnınızdaki ağrı ile birlikte ciddi bir durumu gösterebilir. Pozisyon değiştirdiğinizde veya ağrı kesici ilaç aldığınızda ağrı kaybolmazsa, acil tıbbi yardım almanız gerekli olabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız.

Sırt ve karın ağrısının bazı nedenleri olabilir. Bunlar arasında;

1. Böbrek taşı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bobrek-tasi.jpg

Böbrek taşları idrar yollarında biriken kristalin madde yığınlarıdır. Ulusal Böbrek ve Ürolojik Hastalıklar Bilgi Toplama Merkezi’ne göre, birçok böbrek taşı hissedilmeden vücuttan dışarı atılır. Bununla birlikte daha büyük taşlar sırt, yan ve alt karın bölgesinde keskin bir ağrıya neden olabilir. Vücudunuz taşı, üreter adı verilen dar bir tüpten mesanenize taşımaya çalışırken genellikle ağrı devam eder. Çoğu böbrek taşı ameliyat gerektirmez. Doktorlar taşın geçmesine yardımcı olması için günde üç litre su içmenizi tavsiye etmektedirler.

2. Abdominal Aort Anevrizması

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Abdominal-Aort-Anevrizmasi.jpg

Sırt, karın ve kasıklarınızdaki kalıcı ağrılar, abdominal bir anevrizmaya bağlı olabilir. Aort, kalbinizden karnınıza akan büyük bir kan damarıdır. Bazen kan, şişmiş bir balon gibi zayıf bir aort bölümünün dağılmasına neden olabilir. Anevrizma veya aortun dağılmış kısmı büyümeye devam ederse ağrıya neden olur. Doktorunuzun anevrizmayı bir ultrason, BT taraması veya MRI yoluyla tanımlaması gerekir. Tedavi genellikle ameliyatı ile yapılır.

3. Yumurtalık Kistleri

Ulusal Kadın Sağlığı Bilgi Merkezi, bir kistin sıvıyla dolu bir kese olduğunu açıklar. Yumurtalıklarınızın yüzeyinde veya iç kısmında oluşabilir. Pek çok kist zararsız olsa da diğerleri ağrıya neden olabilir. Doktorunuz bir ultrason veya normal bir pelvik muayene kullanarak kistleri tanımlayabilir. Ağrılı kistler cerrahi yöntemlerle çıkarılabilir.

4. Pelvik Inflamatuar Hastalık

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Pelvik-inflamatuar-Hastalik.jpg

Özellikle kadınları etkileyen başka bir hastalık, hem karın ağrısı hem de bel ağrısına neden olabilir. Boston Çocuk Hastanesi Genç Kadın Sağlığı Merkezi’ne göre PID rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerine sık sık yukarı doğru yayılan rahim ağzını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Genellikle bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanır. Ancak ameliyattan sonra veya kürtajdan da olabilir. Doktorunuz enfeksiyonu temizlemek ve sizi doğurganlığınızı etkileyebilecek yaralara karşı izlemeniz için antibiyotik tedavisi uygular.

Uyarı : Bu koşulların bazıları acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Örneğin, bir aort anevrizması patlarsa, muhtemelen bayılırsınız veya şoka girersiniz. Ortaya çıkan iç kanama derhal durdurulmalıdır. Yumurtalık kistleri, bazen baş dönmesi, ateş ve kusmaya neden olarak enfekte olabilir. Ani bir değişim veya daha şiddetli ağrı yaşarsanız, derhal doktorunuza görünün.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz