Sırt ve Karın Ağrısı: 8 Neden ve Ne Yapılmalı?


Genel olarak, sırt ağrısı, kasların kontraktürü veya omurgadaki değişikliklerden kaynaklanır. Bilgisayar başında kambur oturmak, uzun saatler ayakta kalmak veya çok fazla yumuşak ya da sert yatakta uyumak gibi gün boyunca kötü duruşlar sırt ağrısını doğurur.

Ancak bunlara ek olarak sırt ağrısı, karın bölgesine yayıldığında olası nedenler şunlar olabilir:

1.Böbrek Taşı

Böbrek taşı sorununda, omurganın son kısmında daha çok sağa veya sola doğru şiddetli sırt ağrıları yaygındır. Ancak bazı durumlarda karın bölgesine de yayılabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan böbrekler, mesane veya üreterlerin iltihaplanması da karnın alt kısmında ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bu durumda yapılması gereken; Acil servise gidilmelidir. Çünkü renal kolik çok güçlüdür ve taş dökmek için ilaç almanız ve hatta ameliyat olmanız gerekli olabilir.

2. Omurga Sorunları

Spinal artroz durumunda, bel ağrısı genellikle boyuna yakın veya sırtın sonunda belirir. Ancak karın ağrısını da tetikleyebilir.

Bu durumda yapılması gereken;  Olası değişikliği belirlemek gereklidir. Duruş için fizik tedavi görmek, semptomlardan kurtulmak için ağrı kesiciler ya da antienflamatuarlar kullanmak gerekebilir.  Bu sebeple ortopediste gidilmelidir.

sirt agrisi neden olur
Sırt ve Karın Ağrısı: 8 Neden ve Ne Yapılmalı? 36

3. Gazlar

Bazı durumlarda bağırsakta gaz birikmesi sırtta ve karında ağrıya neden olabilir ve göbeği şişirebilir. Ağrı batma hissi yaratabilir ya da karnın bir kısmından başlayıp daha sonra karnın başka kısmına geçme eğilimi gösterebilir.

Bu durumda yapılması gereken; Rezene çayı içmek ve ardından yaklaşık 40 dakika kadar yürümek gazları doğal olarak atmanıza fayda sağlar. Ancak ağrı durmazsa erik suyu içmeyi deneyebilirsiniz çünkü dışkı atımını kolaylaştırır. Bu durumdan kaçınmak için gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Meyve ve sebze gibi taze yiyecekler yiyerek ve gün içinde az miktarda su içerek hafif öğünler tüketilmelidir. Papatya ve melisa çayı içmek de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

4. Safra Kesesi İltihabı

Safra kesesi taşı, yağlı yiyecekler yenildiğinde kendini gösteren iltihaplanmaya yol açabilir. Ancak bu her zaman ciddi değildir.

Safra kesesi iltihaplandığında, karında bir ağrı hissedilir ve genellikle zayıf sindirim, karın bölgesinde ağırlık hissiyatı, şişmiş bir karın ve geğirme yaratır. Karın ağrısı arkaya doğru yayılabilir.

Bu durumda yapılması gereken; gastroenteroloğa gidin ve taşı e safra kesesini çıkarılmasına gerek olup olmadığı konusunda muayene olun.

5.Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak hastalıkları genellikle karın bölgesinde ağrıya neden olur, ancak bunlar aynı zamanda daha yaygın olarak arka taraflara da yayılabilir.

Yanma hissi ile birlikte karın ağrısı, batma veya kramp gibi belirtiler görünebilir. Göbek dibinde rahatsızlık, gevşek veya çok sert dışkı ve şiş bir karın semptomları da görünebilir.

Bu durumda yapılması gereken; Kabızlık, gaz veya ishal olup olmadığını belirlemek için bağırsak alışkanlıklarınızı gözlemlemelisiniz. Bir gastroenterologla görüşmek, diğer semptomları belirlemek, teşhis için test yaptırmak ve tedaviye başlamak için iyi bir seçenek olabilir.

6.Pankreatit

Pankreatit, acil tıbbi müdahale gerektirebilecek ciddi bir durumdur ve acil ameliyat gerekli olabilir.

Ağrı kötü bir şekilde başlar. Karnın kaburgalara en yakın olan üst kısmını etkiler. “ Bar ağrısı ” olarak adlandırılır, ancak daha kötüye gitme eğilimi göstermesi muhtemeldir ve arka taraflara doğru yayılabilir. Enfeksiyon kötüleştikçe ağrı daha lokalize olur ve daha da güçlenir. Mide bulantısı ve kusma da meydana gelebilir.

Bu durumda yapılması gereken ;  Gerçekten pankreatit olup olmadığını öğrenmek için acil servise gidilmelidir. Pankreasın düzgün çalışması için analjezikler, antienflamatuarlar ve spesifik enzimlerle tedaviye başlanabilir. Diş taşı tıkanıklığı, tümör veya enfeksiyonlar gibi iltihaplanmaya neyin neden olmuş olduğuna bağlı olarak, tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

bel agrisi
Sırt ve Karın Ağrısı: 8 Neden ve Ne Yapılmalı? 37

7.Bel Ağrısı

Sırtınız alt kısmındaki ağrı, özellikle merdiven çıkma veya ağır çantalar taşıma gibi çok zorlamalardan sonra sırtınızın ortasında daha fazla görülebilir. Uzun süre oturmak ya da uzun süre ayakta kalmak ağrıyı çoğaltır. Ve bu durumda ağrı karın bölgesine de yayılmaya başlayabilir. Popoya ve bacaklara da yayılırsa siyatik sinirin iltihabı olabilir.

Bu durumda yapılması gereken; Sırtınıza sıcak kompres uygulamam hafif ya da orta derecede ağrıyı hafifletebilir. Ancak bir ortopediste gitmek, ağrının kaynağı için daha iyi bir çözüm olacaktır.

8. Piyelonefrit

Yüksek idrar yolu enfeksiyonu yani bu bölgedeki bakterilerin artması veya düşük idrar yolu enfeksiyonu komplikasyonu nedeniyle oluşan böbrekleri ve üreterleri etkiler.

Etkilenen böbreğin yanında şiddetli sırt ağrısı, idrar yaparken alt karın bölgesinde ağrı, titreme ve yüksek ateş ayrıca halsizlik, mide bulantısı ve kusma sık sık görülür.

Bu durumda yapılması gereken; Acil servise gidilmelidir. Çünkü antibiyotik ve ateş düşürücü ilaçların yanı sıra kan ve idrar testlerine ek olarak ağrı kesici ilaç almanız gerekebilir.

Hamilelikte Olduğu Durumlarda

Erken gebelikte karın bölgesine yayılan sırt ağrısı, karnın büyümesi sebebiyle sinirlerin gerilmesine bağlı olarak interkostal nevralji olduğunda ortaya çıkar. Bununlar birlikte, diğer bir yaygın nedeni uterus kasılmalarıdır. Zaten karın bölgesinde, sırta doğru yayılan mide bölgesinde başlayan ağrı, rahim hacminin artması ve midenin sıkışması nedeniyle gebelikte çok yaygın bir şey olan mide reflüsü olabilmektedir.

İnterkostal nevraljinin neden olduğu ağrı diken gibi batabilir. Genellikle kaburgalara yakındır ancak sırt ağrısı karnın altına yayılır. Doğumda olduğu gibi uterus kasılmalarının bir işareti de olabilir.

Bu durumda yapılması gereken; Ağrının olduğu yere sıcak bir kompress uygulamak ve germek, vücudu ağrının karşı tarafına doğru eğmek ağrıyı hafifletmek için iyi bir yardımcı olabilir. Kadın doğum uzmanı, bu vitamin periferik sinirlerin iyileşmesine yardımcı olduğu için B vitamini kompleksini almayı da tavsiye edebilir. Bu sebeple bir hekime danışılmalıdır. Reflü için hafif bir diye yapmalı ve öğünü yedikten sonra uzanmaktan kaçınmalısınız.

Acil Servise Ne Zaman Gidilmelidir?

Sırt ağrısı karın bölgesine yayıldığında ve aşağıdaki özellikleri gösterdiğinde doktora gitmek önem arz eder:

  • Ağrı çok yoğundur ve yemek yemek, uyumak veya yürümek gibi günlük yaşamın normal aktivitelerini gerçekleştirme de kısıtlıyorsa,
  • Düşme, yaralanma ya da darbeden sonra ortaya çıktıysa,
  • Bir hafta içinde iyice kötüleştiyse,
  • 1 aydan daha fazla sürdüyse,
  • İdrar ya da fekal inkontinans, nefes darlığı, ateş, bacaklarda karıncalanma ya da ishal gibi başka semptomlar da varsa doktora gidilmelidir.

Bu durumlarda ağrının nedeni organ iltihabı ya da kanser gibi ciddi durumlar da olabilir. Ve bu nedenle röntgen veya ultrason gibi tetkikler için hastaneye başvurulmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir