Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz


Sırt ağrısı için 10 germe egzersizi, ağrıları rahatlatmak ve hareket aralığını artırmak için, ağrı kesici ve kasın gevşemesi sağlayan yardımcı eğzersizler.

Sabah uyandığınızda, işte veya ihtiyaç duyulduğunda eğzersiz yapılabilir. Yapılan egzersizlerin etkinliğini artırmak, kasları gevşetmek için sıcak bir banyo yapmak iyi gelir.

Düzgün bir şekilde nasıl uzatılabilen

Kas germe egzersizleri için önce ısınma hareketleri yapılmalı fiziksel aktivite sonrası yapılmalıdır. Aynı zamanda bir tedavi biçimi olarak fizyoterapist tarafından belirtildiği zamanlarda yapıldığında daha etkili olur. Fizyoterapist hareketleri daha doğru yapmanıza yardımcı olarak kas esnekliğinizi artıracak ve eklem ağrısını yok etmek için doğru tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Eğzersiz yaparken germe sırasında kas da gerilme hissetmek normaldir, ama omurgaya zarar vermemek için eğzersiz yaparken çok fazla zorlamak önemlidir. Her pozisyon 20-30 saniye beklemeli, hareketi 3 kez tekrarlamalı veya her pozisyonu 1 dakika üst üste bekletmelidir.

Herhangi bir karıncalanma ağrı yaşarsanız, bir fizyoterapiste danışın, böylece o daha uygun bir tedavi eğzersiz hareketleri gösterecektir.

1. Bacak ve kol germe

Bacaklar düz görüntüde gösterildiği gibi vücut eğilmiş, diz ve kollar gerilmiş tutarak germe yapılabilir.

bb921d07 eca1 4a7b 9ccb e87eece0a0c1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 44

2. Bacağı uzatın

Yere oturun ve bir bacağınızı bükün, ayağınızı bacak arasına yakın bir yere yerleştirin, diğer uzatılmış bacak da diz gergin.

fitness 1024x891 1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 45

Vücudu öne doğru bükün, resimde gösterildiği gibi, diz gerilmiş tutarak, ayak üzerinde el ile desteklemeye çalışın. Ayağa ulaşmak mümkün değilse, bacak veya ayak bileği nin ortasına ulaşın. Ya da diğer bacakla deneyin.

3. Alın yerde

Bu ilk gösterdiğimiz egzersize benzer, ancak daha fazla yoğunluk ile yapılır biraz daha zordur. Dizlerinizi bükmeden ellerinizi yere koymaya çalışmalısınız.

shutterstock 576764866
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 46

4. Boynu uzatın

Başınızı yana doğru eğin ve bir eli başı tutarak esnemeye zorlayın. Diğer el omuz üzerinde istirahat veya vücut boyunca eğilimli olabilir.

boyun tutulmasi için gerdirme hareketleri şekerkadin 728x445 1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 47

5. Başı arkaya yatırın

Omuzlarınızı hizalayın ve başınızı geriye doğru eğerek yukarı bakın. Daha fazla konfor için başının arkasına bir elinizi koyabilirsiniz.

Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 48

6. Başı aşağı yasla

Her iki eliniz de başın arka bölgesinin üzerinde üst üste bindirip tuttuğunuzda başınızı öne doğru eğmelisiniz, sırtınızın gerildiğini hissedebilirsiniz.

1 boyun
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 49

7. Topuklarınızın üzerine oturun

Yere dizlerinizin üzerine çökün ve sonra topuklarınızla kalçalarınıza dokunun ve resimde gösterildiği gibi ellerinizi öne doğru uzatarak zemine gövdenizi yaklaştırın.

bel agrisina iyi gelen yoga hareketleri 1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 50

8. Elleriniz sırtınıza dokunsun

Eğilmiş bacaklarla, kelebek pozisyonunda ve sırtınız dik olarak oturun, resimde gösterildiği gibi avuç içine yaklaşmaya çalışın.

unnamed 1 1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 51

9. Sırtınızı bükme

Yere oturun, popoya yakın bir eli destek olarak yere koyun ve sırtınızı geriye doğru yatırın. Bu konumu korumaya yardımcı olmak için bacaklardan birini eğerek kalça altına alın, resimde gösterildiği gibi. Sonra diğer tarafa tekrarlayın.

omurganin fonksiyonlari
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 52

10. Piramit eller yere

Bacaklarınızı omuz hizasında ayırın, kollarınızı yatay olarak açın ve vücudunuzu öne doğru eğin. Kolları sırası ile gerilmiş tutarak ayaklarınıza değdirin. Sonra diğer tarafa tekrarlayın.

bel calistirma egzerisizi e1534154940186 300x181 1
Sırt ve Boyun Ağrısı İçin 10 Eğzersiz 53

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir