Sırt Ağrısının 10 Ana Nedeni


Sırt ağrısı çok yaygındır genellikle birkaç hafta veya ay içinde sırt ağrısı iyileşir. Ağrı kötü duruş duruş bozukluğu gibi farklı nedenlerle ilişkili olabilir, tekrarlayan hareketler, ayrıca bel fıtığı veya bel ağrısı gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir. Sırt ağrısının türü de etkilenen bölgeye bağlı olarak değişir.

back pain causes 1024x1024 1
Sırt Ağrısının 10 Ana Nedeni 36

Sırt ağrısı tedavisi türü ağrı konumuna bağlıdır tedavi anti-inflamatuar veya kas gevşetici ilaçlar ve fizyoterapi veya hidroterapi ile yapılabilir, Sırt ağrısında en ciddi durumlarda cerrahi işlem uygulanır. Hafif durumlarda, genellikle hafif fiziksel aktiviteler ile gevşeme ve fazla kilolardan kurtulmak gibi yaşam tarzı alışkanlıkları sırt ağrısı belirtilerini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Sırt ağrısı asla göz ardı edilmemelidir, sadece ortopedi stist tanı yapabilir ve en uygun tedaviyi gösterebilir. Öncelikle şiddetli ağrılar da bir doktora danışmadan herhangi bir fiziksel egzersiz yapmamak önemlidir.

1. Pelvik dengesizlik

Postural denge için çok önemli olan pelvis alt ekstremiteler için gövdeye bağlayan yapıdır, postural denge için çok önemlidir. Kas güçsüzlüğü gibi pelvis bir dengesizlik kas istikrarsızlığı oluşturabilir. Omurga yaralanması, sırt ağrısı, ya da bel fıtığı na yol açan duruş bozukluğu nedeni olabilir.

Pelvik de dengesizliğin en sık nedenleri pelvik kaslarının kısalması, kilo, obezite, ve aynı zamanda gebelik.

dd0693234a11d76bbc520dbf52f16716
Sırt Ağrısının 10 Ana Nedeni 37

Ne yapmalı: pelvik dengesizlik durumunda, en iyi tedavi pelvis kasları güçlendirerek önlenmesidir. Bu nedenle esneme ve pilates önerilir. Akut ağrı durumunda, fizyoterapi veya hidroterapi kasları güçlendirmek ve ağrıyı azaltmak için tavsiye edilir.

2. Sedanter yaşam tarzı ve sigara

Tembellik, düzensiz egzersiz yada fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam tarzı kısaca sedanter yaşam tarzı ve sigara gibi daha az sağlıklı alışkanlıkların, sırt ağrısını etkileyen yaygın nedenleri vardır.

Sigara, diğer taraftan, omurga ve kas iltihabı arasında sürtünmeye yol açan omurgasız disklerin aşınmasına neden olur, sırt ağrısı ile sonuçlanır.

Ne yapmalı: Sağlıklı bir yaşam tarzı için sırt kaslarını güçlendirecek vücut hareketleri tercih edilmeli. Bu nedenle, fiziksel egzersizler kas çalışmaya yönelik olmalıdır, yüzme tavsiye edilir, GPR (Küresel Postural Kurtarma), pilates, germe veya yoga. 

3. Obezite

Obezite ve aşırı kilolunun sırt ağrısına önemli etkileri vardır. Ağrı omurga nın omurlarında ayrıca diz ve kalça gibi eklemlerde ağırlık yükü nedeniyle oluşur. Buna ek olarak, obezite vücutta inflamatuar süreçlere neden olur, vertebral disklerin dejenerasyonu ve ateroskleroz nedeniyle omurgada kan akışını azaltır. Bu durumda, genellikle, sırt ağrısı bel ağrısı ile ilişkilidir.

Ne yapmalı: obeziteye bağlı sırt ağrılarında ortopedi uzmanı eşliğinde kantisist ile takip yapılır, ağrıyı azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar ve fizyoterapi gibi ilaçların kullanımı tavsiye edilir. Buna ek olarak, fazla kiloları vermek vücut sağlığı, omurga sağlığı için temel bir bütünlük oluşturur. Bunun için beslenme uzmanı ve endokrinolog ile takip edilmesi tavsiye edilir.

4. Yanlış duruş

Doğru duruş kaslar ve kemikler arasındaki dengeyi sağlar, Yapısal değişiklikler omurgada meydana gelebilir ve aynı zamanda eklem sertleşmesi ve kasların kısalmana neden olabilir. Kötü duruş bel ağrısına, orta sırt ağrısına ve servikal ağrıya neden olabilir.

Ne yapmalı: Bu durumda, günlük etkinliklerde mümkün olan en iyi duruşu korumak için çabalamak en iyisidir. Faaliyetleri gerçekleştirirken, gövde ile tam eğimli çalışmaktan kaçınmak önemlidir. İş yerinde, ön kollar masada istirahat için tutmak tavsiye edilir, düzgün oturuş korunmalıdır. Yatmadan önce, yan yatmak baş ve bacaklar arasına başka bir yastık koymak gerekir.

5. Yinelenen çabalar

Çok yoğun tekrarlayan fiziksel efor gerektiren çalışmalar, efor bölgesine bağlı olarak bölgede sırt ağrısına neden olan gerginliklere veya kas yaralanmalarına neden olabilir. Bazı meslekler, örneğin inşaat işçileri, hemşireler gibi tekrarlayan hareketler sırt ağrısı riskinin daha yüksek bir şekilde tetikler.

Ne yapmalı: Ağır yükler taşımaktan kaçınılmalıdır. Bu mümkün değilse, ağırlığı bölmeniz, bir sepeti kullanmanız veya bir iş arkadaşınızdan yardım istemeniz gerekir. Çalışmaya başlamadan önce germe de önemlidir çünkü kasların işe hazırlanmasına yardımcı olur. 

6. Aşırı stres

Stres, günlük olaylara tepki vermenin fiziksel ve duygusal bir yoludur. Aşırı stres durumlarında, vücut kan dolaşımına hormonlar bültenleri, kortizol gibi, sertlik veya kas gerginliğine neden olabilir. Böylece sırt ağrısı, özellikle bel, stres ile ilgili olabilir.

Ne yapmalı: Ağrının diğer nedenlerini ortadan kaldırmak için tıbbi bir değerlendirme yapmak önemlidir. Buna ek olarak, psikolog stresin nedenini belirlemek için yardımcı olabilir. Örneğin, yürüyüş, resim, yoga gibi zevk veren aktiviteler yapmak, stresi azaltmaya yardımcı olur. 

7. Fibromiyalji

Fibromiyalji kişinin vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya karşı daha fazla duyarlılığa sahip kronik bir ağrı durumudur. Belirli bir nedeni yoktur ancak, stres ve kalitesiz uyku, bazı koşullar fibromiyalji tetikleyebilir, kas sertliği omurganın herhangi bir bölgesinde oluşabilir, sırt ağrısı nedenlerinden biridir.

Ne yapmalı: fibromiyalji tedavisi doktor tarafından belirtilen antidepresanlar ve analjezikler ile yapılmalıdır. Akut ağrı fizyoterapi kas ağrılarını kontrol etmeye yardımcı olur. Yaşam tarzı değişiklikleri, dengeli bir diyet yapılması, doktor veya fiziksel eğitimci tarafından belirtilen fiziksel aktivitelerin yapılması, stresi azaltmak ve uyku iyileştirmek geliştirmek için ağrıların başlangıcını önlemek için yardımcı olur. 

8. Bel fıtığı

Bel fıtığı, vertebral diskin astarının yırtılması hasara yol açması ve omurgada ağrıya yol açması sonucu oluşur. Bu durumda, vertebral disk içinde sinirlerin sıkıştırma neden olabilir. Bacaklarda veya kollarda ağrıya yol açar, etkilenen bölgeye bağlı olarak. Bel fıtığı bel de daha sık görülür, ancak boyun bölgesinde de oluşabilir.

Ne yapmalı: Bel fıtığı belirtileri 1 ila 3 ay arasında kaybolabilir. Ancak, ağrı analjezikler ve doktor tarafından reçete anti-inflamatuar ilaçlar ile kontrol edilebilir, omurgayı yeniden hizalamak için fizyoterapi, osteopati ve egzersizler fizyoterapist tarafından kaslar güçlendirilir. Çok az belirtilmiş olsa da, bazı daha ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

9. Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit büyük eklem ayak ve eller de omurga iltihabıdır. Bu omurgada artrit bir şeklidir erkeklerde daha yaygındır. Sırt ağrısı genellikle omurga kaslarının sertliği nedeniyle geceleri ve sabahları daha yoğundur.

Ne yapmalı: bir ortopedi veya romatolog genellikle anti-inflamatuar ilaçlar, analjezikler ve kas gevşetici ile en uygun tedavi yapılır, tedaviye başlamak için ortopediye danışılmalıdır, hareket etkisini geliştirmek ve ağrıyı azaltmak için rehabilitasyon teknikleri yardımcı olur.

10. Skolyoz sifoz veya lordoz

Skolyoz genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan omurganın anormal eğriliği dir. Tanı konmamış ve tedavi edildiğinde sırt ağrısına neden olabilir.

Cifose sütunun kemer, aynı zamanda kambur olarak da bilinir. Bazı faktörler siyaziz neden olabilir aşırı kilo kötü duruş, aşırı fiziksel egzersiz, ve cep telefonunun aşırı kullanımı. Buna ek olarak, osteoporoz, travmalar ve tümörler de fofoza neden olabilir.

Lordosis, cifose gibi, sütunun kemer, ama eğrilik sütun un içine. Nedenleri obezite gibi çeşitlidir, osteoporoz ve vertebradisklerde enfeksiyonlar, örneğin.

Ne yapmalı: Omurga ve kası güçlendirmek için skolyoz, sifoz ve lordoz tedavisi fizyoterapi, RPG veya pilates tavsiye edilir. Bazı durumlarda omurgayı uygun pozisyonda tutmak için ortopedik yelek veya ayak tabanı kullanmak gerekebilir. Akut ağrı durumlarında, doktor tarafından reçete anti-inflamatuar ilaçlar ve analjezikler kullanılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir