Sırt Ağrısından Kurtulmak için Egzersiz Önerileri


İnsan sağlığı çok önemlidir. Özellikle bel gibi önemli bölgelerin ağrılı olması insanların sosyal yaşantısını büyük ölçüde olumsuz etkiler. Özellikle yetişkinlerin görülen bel sorunlarından birisi de bel ağrısı ve spazmlardır. Ulusal Nörolojik bozukluklar ve inme Enstitüsünün yapmış olduğu araştırmalara göre yetişkinlerin %80 ‘de bel ağrısı görüldüğü sonucuna varılmıştır.  Bu konuda yapılacak en önemli adımlardan birisi de birkaç egzersiz ve esneme hareketleri olmaktadır. 2016 yılında Jama İnternal Medicine dergisinde yayınlanan bir makalede bel ağrısı için yapılacak egzersizin bel ağrısının giderilmesinde olumlu sonullar verdiği öne sürülmektedir.

Esneme Hareketi ile Bel Spazmlarına Çözüm

Eğer sizde bel spazmı yaşıyorsanız öncelikle bunu nedenini öğrenmek ve kaslarınızın gevşemesini sağlayacak çalışmalar yapmalısınız. Sıkışan spazmlı kaslarımızı için, nazik esneme hareketli ilk adımınız   olmalıdır.  Belinizde oluşan spazm geçene kadar kaslarınız hafifçe gerin.  Eğer yanınızda birisi varsa, krampın geçmesini sağlamak içini sırtınıza masaj yapabilir. Eğer bu işlemi yaparken yalnızsanız a dizinizden göğsünüze kadar basit bir geçirme hareketi ile sırt kaslarınızı gerebilirsiniz.  Bunun için sırt üstü uzanın ve ayaklarınız yere düz basın ve dizlerinizi büküp, bir bacağınızı yavaşça göğsünüze doğru hareket ettir. 

Evde nasıl spor yapılır? - Egzersizler

Spazm kasınızda çok hafi bir gerilme hisseden kadar dizinizi göğsünüze kadar getirin.  Eğer bunu yapamıyorsanız havlu kemer e benzeri gibi gereçleri kaval kemiğinize olayı ve göğsünüze bunların ucundan tutarak hareket edin.  Minimum 15 ile 30 saniye gergin tutun ve vücudunuzun gevşemesini sağlamak için de yavaşça derin nefes alın.  Her iki tarafa da bu işlemi yapın.  Eğer yapabiliyorsanız her iki dizinize de göğsünüze doğru gerebilirsiniz.

Sırt Üstü Yatamıyorsanız 

 Sırt üstü yatamıyor ya dayatmak istemiyorsanız sırt spazmlarınız için nazik egzersiz hareketlerini tercih edebilirsiniz. Spazm oluşunca yere diz çökerek topuklarının üzerine oturur ve   uyluklarınıza dokunan kadar eğilin ve ellerinizi de öne doğru atın avuç içinizi de aşağıya indirin.  Egzersiz topu ya da denge topunuz varsa, hafif sırt germe hareketi için bu işinize yarayacaktır.

Sırt Ağrıları İçin Egzersizler

Sırtınız için yapacağınız nazik hareketler ile kaslarınızda rahatlama sağlayacaktır. Bunun için bir sandalyeye oturup, sağ ayağınızı aşağı bakacak şekilde sol bacağınıza çapraz bir şekilde koyun.

Evde Egzersiz Yapma - Meryem'le

Vücudunuza yavaşça sağa doğru çekip sol kolunuz sağ bacağınızın dışına gelecek şekilde sarın ve sırtınızda hafif germe hissedene kadar hafifçe baskı yapın bu hareketi 15 ile 30 saniye boyunca yapın ve diğer tarafa da aynı işlemi uygulayın.

 Kalça Kemiği ve Uyluk İçin Esnetme

Kaça kemiği ve uylukta ağrı ya da spazm meydana geliyorsa yatağınızda hamstring ve kuadrisipes germe hareketlerini uygulayın. Bu hareketlerin yapılışlarınızı internetten öğrenebilirsiniz.

  İnsan Sağlığı İçin Egzersiz ve Hareketin Önemi

 Kaslarınızın daha sağlıklı çalışması açısından düzenli olarak hareket edin. Hareketsiz yaşam tarzında bel ağrıların sırt ağırlarını yoğun olarak görüldüğü sonucuna varılmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir