Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?  


Sırt bölgesi bölgelere ayrıldığı için ağrının oluştuğu alanda da bölgelere göre ağrı isimleri ve türleri değişiklik gösterir. Yaşanılan yaralanma ve kazalarda ağrı boyutları ve yerleri de değişir. Bazı travmalı ağrılar, vücutta hasara neden olmakla beraber hareket kısıtlanmasını da etkiler.

Kemik zedelenmesinin dışında, kaslarda oluşan zedelenmeler ağrının artmasına sebep olurken hasarın boyutunu da değiştirir. Sırt ağrıları, kişinin bel, kol, boyun ve omuz hareketlerini kısıtladığı gibi, baş ağrılarına da sebep olur.

Fibromiyalji hastalığının da sırt ağrılarını arttırdığı bilinir. Kasların olması gereken boy uzunluğundan dolayı kısalması ve kulunçların oluşması ile kas yorgunluğu ortaya çıkar. Buna fibromiyalji denir. Bu hastalık öncelikle ilaç yöntemi ile tedavi edilmeye çalışılır. İleri boyuttaki bu hastalıkta ciddi ağrılar görülürken fizik tedavi yöntemleri önerilen terapiler arasında olur.

Kas Çürüğü 

Kontüzyon adı verilen kas burkulması ya da zedelenmesi, ciddi ağrıya sebep olur. Kontüzyon bölgesine vurulduğunda, alt bölgedeki kas lifleri ve bağ dokusu ezildiği için ağrı şiddetlidir. Bu tarz durumlarda kırık ve yırtık söz konusu olmazken, kas burkulmaları kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.

Genelde kolun arka kısmında görülen bu burkulma, eklemlerin hareketliliğini kısıtlarken, şişlikler ve topaklanmaların oluşmasına neden olur. Bu kontüzyon türü genellikle, künt travmalarda ve çıkıklarda oluşur. Kas çürüğü de denen bu kontüzyon, tedavi edilmediği sürece de ağrının şiddetlenmesi ve hareketlerin azaldığı görülür.

Tendon Gerilimi 

Tendon gerginliği kolun bacağın arkasında şiddetli ağrıya sebep olur. Genelde ağırlık kaldıranlarda ve sporcularda görülen bu rahatsızlık aşırı tendon gerginliğinden yırtılma ve tendon kopması görülebilir. Tendon; kol ve bacağın arakasındaki uzuvların hareket etmesini ve parmakların hareketlerini sağlayan bir kastır. Parmakların hareketliliğinin dışında omuz ve dirsek hareketi için önemli bir kas olmaktadır.

1 65
Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?   36

Tendon gerilimi; çoğunlukla tendonun zayıf kısmında meydana gelirken, ağrı, kasılma, kramplar bu gerilimi işaret eden belirtilerdir. Yaşam kalitesini kötü etkileyen bu ağrılar ve kasılmalar kişinin hareket alanını kısıtladığı gibi tedavi edilmediği sürece gerilimin artmasına neden olur.

Tendonların aşırı zayıflamasında nadiren de olsa tendon kopması da görülen vakalar arasındadır. Tendon kopmasında; ameliyat ile dikilen tendon, görülen alanın alçıya alınması ile tedavi süreci başlar. Yaklaşık 30-45 gün arasında kalan alçının çıkması ile birlikte hareket kabiliyetinde azalma meydana gelir. Ayağın ya da kolun eski hareket kabiliyetinin kazandırılması için fizik tedavi yöntemine başlanır. 

Humerus (Pazu) Kırığı 

Üst ön koldaki, dirsek ile omuz arasındaki uzun kemik olan Humerus, en fazla kırıldığı görülen kemiktir. Humerusun boynu, humerusun üzerinde, glenoid veya omzun ve soketin yakınında bulunur. Humerusun, boyun kırığı çoğunlukla, yüksek bir yerden düşme veya omuzun maruz kaldığı künt bir travma sonucu oluşur.

Bu tür yaralanmalar genellikle; yetişkinlerde, gençlerde ve yaşlılarda görülür. Humerus kırıklarının görüldüğü en fazla semptomlar; kol ve omuzda şiddetli ağrı, şişkinlik, morartı ve hareket açıklığında yaşanan azalmadır. Bu tarz kırıklar kolun arka tarafında şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

2 64
Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?   37

Genellikle kolun alçıya alınması ile iyileşme süreci başlayan bu travmalarda alçının çıkmasından sonra fizik tedavi ile hareketlerin arttırılması ve kasların güçlendirilmesi amaçlanır. Uzun süreli tedavinin ardından ağır kaldırma ve ağır işler yapılmaması tavsiye edilir.

Kolun Altında Sağ Tarafta Ağrı Nedenleri 

Kol ağrılarına sebep olan ve sıklıkla görülen hastalıklar;

  • Sinirlerde sıkışma
  • Kas çürükleri
  • Tendon gerginliği
  • Bağlar da incinme
  • Eklem burkulmalarıdır.

Bu tarz ağrı ve travmalara genellikle kol ve omuzun aşırı ve yanlış kullanımı sebep olmaktadır. Bu travmalar; ağrının nedeni ve travmanın boyutuna göre değişiklik gösterir. Hafif, orta ve şiddetli olarak üç ayrı ağrı kategorisine ayrılır.

Brakiyal Pleksus Hasarı 

Boynun her iki tarafında yer alan, omuz, el, kol hareketlerini ve duyusunu sağlayan sinir ağının bütününe denir. Bu bölgenin hasar alması ya da travma yaşaması vücudun tüm bölgelerinin hareketini kısıtlarken, şiddetli ağrılara da neden olur. Bu tarz travmalar genellikle sporcularda sıklıkla görülürken, trafik kazaları, düşme ve darbelerde de görülür.

Bu sinir ağının zarar görmesi ile kol altında ağrı, kolda ve ellerde uyuşma, güçsüzlük ve motor kaslarının kontrolsüzlüğü gibi semptomlar ortaya çıkar. Motor hareketlerini olumsuz etkileyen bu travmalar, şiddetli ağrılara sebep olurken, iyileşme sürecinin uzun sürdüğü de bilinir.

Triceps Brachii Gerilimi 

Triseps brachii; arka üst kolu çalıştırmaya yarayan üç başlı kastır. Bu kasın zedelenmesi, yarılması veya şiddetli travma oluşması ciddi ağrılara sebep olur. Omuzların ve dirseklerin hareketine katkısı olan bu kaslar, vücudun üst bölgesindeki hareketleri kısıtlar. bu travmalar genellikle; ağırlık kaldıran ve vücut geliştirme sporları yapan kişilerde görülür.

Bu tarz gerginlikler de; ağrı, şişkinlik, morluk ve omuz ekleminde hareket açıklığında azalma görülür. Bu kas yaralanmaları 1 ile 3 arasında derecelendirme ile ifade edilir. En ağır ve ağrılı olanı 3. Derece triseps, kas liflerinde ciddi hasar alan ve ağır yük kaldıran kişilerde görülür. Kas ve tendonları oluşturan bu bölge, genellikle kolun sağ tarafında ağrıya neden olur.

Travma sonrasında tedavinin yapılmaması durumunda kasların zayıfladığı ve ağrıların arttığı görülür. Kasların zayıflaması ile birlikte hareketler azalır ve sırt bölgesinde kulunç adı verilen kas sertleşmeleri görülür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir