Sindirim Sistemi Nasıl Korunur?


0

Sindirim sisteminiz sağlıklı olduğunda, yediğiniz besinlerini etkili bir şekilde işler ve yumuşak, hacimli ve kolayca geçirilebilecek şekilde bağırsak hareketleri üretir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için geçerli olan tavsiye, lif alımınızı arttırmaktır. Lif, sindirim sağlığı konusunda önemli bir rol oynar.

Lif, bitkilerin sindirilemeyen kısmıdır. Bu bitki materyali vücudunuzdan sindirilmemiş olarak geçse de, sindirim sağlığında kritik bir rol oynar. Çözünen lif suda çözünür ve sindirim sırasında bir jele dönüşür. Bazı çözünür lif türleri kan şekeri ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Çözünmez lif adı verilen diğer tip suda çözünmez. Lif içeren yiyeceklerin çoğu her iki türden bir karışımına sahiptir.

Lif ve Sindirim Sağlığı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Lif-ve-Sindirim-Sagligi.jpg

Her iki tip lif de sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasında rol oynar. Çözünür lifin oluşturduğu jel sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur ve bu da sizi daha uzun süre tam hissetmenizi sağlar. Çözünmeyen lifin oluşturduğu kaba yem bir süpürge gibi davranır, yiyecekleri süpürür ve sindirim sisteminiz boyunca hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu da düzenliliği destekler ve kabızlığı önler. Aynı zamanda dışkıya hacim kazandırır, yumuşak ve geçişi kolaylaştırır. Ek olarak lif, kolonun astarında küçük cepler oluştuğunda ve iltihaplandığında ortaya çıkan divertiküler hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Daha Fazla Lif Tüketmek

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Daha-Fazla-Lif-Tuketmek.jpg

Sindirim sisteminiz halsiz ise çözünmez lif zengini gıdalara odaklanın. Kepek ve tam buğday gibi tam tahıllar ve baklagiller, çözünmeyen lif bakımından özellikle zengindir. Çözünmeyen liflerin iyi bitkisel kaynakları kuşkonmaz, taze pancar, brokoli, Brüksel lahanası, yeşil fasulye, lahana, donmuş bamya, tatlı patates, bezelye, ıspanak ve şalgamdır. Kayısı, yaban mersini, incir, mango, portakal, şeftali, armut, kivi, erik, ahududu, çilek ve elma iyi çözünmeyen lif kaynaklarıdır.

Önerilen Lif Miktarı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı onerilen-Lif-Miktari-ve-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler-1024x512.jpg

Tek seferde lif alımınızı artırmaktan kaçının. Bu, gaz ve şişkinlik gibi rahatsız edici sindirim semptomlarına neden olabilir. Bunun yerine birkaç hafta boyunca alımınızı kademeli olarak yükseltin ve bol su içtiğinizden emin olun. Tıp Enstitüsüne göre yetişkinler günlük 25 ile 38 gram lif almalıdır. Daha yaşlı yetişkinlerin biraz daha azına ihtiyacı vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz