Sindirilmeden Emilen Besinler Nelerdir?


Tüketilen besinler ağızda, midede ve bağırsaklarda fiziksel ve kimyasal olarak sindirime uğrar. Bir lokma yemek içerisindeki vücuda yararlı besinlerin kullanılabilmesi için en küçük yapı taşlarına parçalanması gerekir. Bununla birlikte tüketilen bazı besinler kana geçmek için uygun boyuttadır. Şekerler, amino asitler, vitamin ve mineraller sindirilmeden kana geçebilen besinlerdir.

vitamin
Sindirilmeden Emilen Besinler Nelerdir? 36

Şeker

Karbonhidratlar nişasta gibi büyük moleküllü yapılar olabileceği gibi kabaca şeker olarak tarif edilen küçük moleküller de olabilir. Nişasta gibi karbonhidratlar sindirim sistemi vasıtasıyla glikoz adı verilen şeker yapı taşlarına parçalanır. Glikoz, fruktoz ve galaktoz adı verilen şekerler diğer karbonhidratların yapı taşlarıdır. Tün karbonhidratlar kana geçmek için bu şeker yapı taşlarına kadar sindirilmelidir. Tüketilen bazı şekerler ise bu yapı taşlarından ibarettir.

Amino Asitler

Amino asitler proteinlerin en küçük yapı taşıdır. Farklı amino asitlerin farklı dizilimler oluşturmasıyla büyük yapılı proteinler oluşur. Proteinler fiziksel ve kimyasal sindirimle amino asitlere kadar parçalanır. Amino asitler bağırsaklarda emilerek kana geçer. Farklı bölgelere dağılır. Çeşitli kaynaklardan alınan amino asitler vücutta protein yapıların oluşturulması için tekrar kullanılır. Serbest amino asitler besinlerde az miktarda bulunabileceği gibi özellikle sporcuların kullandığı besin takviyeleri serbest amino asit içerir. Bu amino asitler sindirilmeye gerek olmadan kana geçer.

vitamin mineral
Sindirilmeden Emilen Besinler Nelerdir? 37

Vitaminler

Vitaminler vücutta birçok farklı fizyolojik aktivitenin gerçekleştirilmesi için gerekli moleküllerdir. Enerji kaynağı olarak kullanılmazlar. Küçük yapıda maddeler olduğundan dolayı sindirim sisteminde kolayca emilirler. Çeşitli besinler sindirime uğrayarak içerisindeki vitaminler ortaya çıkar. Bu vitaminlerin ayrı bir sindirime uğramasına gerek yoktur. Vitaminler yapılarına göre suda veya yağda çözünürler. Yağda eriyen vitaminler besinlerle alınan yağ ile çözünerek kana geçer. Suda eriyen vitaminler ise bağırsakta bulunan özel hücreler aracılığıyla absorbe edilir.

Mineraller

Mineraller sıvı dengesi, sinirsel iletim, kas kasılması, hücre yapısı gibi birçok görevde kullanılır. Farklı minerallerin besinlerle alınması sistemlerin düzgün çalışabilmesi için hayati öneme sahiptir. Vitaminler gibi mineraller de besinlerin sindirilmesiyle ortaya çıkar. Küçük ve yapı taşı moleküller olduğundan dolayı sindirime uğramazlar. Bağırsak hücreleri tarafından doğrudan emilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir