Şınavdan Sonra Ağrılar Normal Mi?


Şınav sonrası pek çok insan kol ve bacak kaslarında ağrılar hissederler. Bunun temel sebebi DOMS olarak bilinir. Isınmadan şınav hareketleri yapmakta çeşitli kas ağrılarına sebep olacaktır. Egzersiz ve spora yeni başlayan birinin kas ağrısı ve DOMS yaşaması çok normal kabul edilir. Egzersizler sıklaştıkça vücut bu düzene alışarak kas ağrıları azalmaya başlar. Daha önce hiç çalışmamış olan kasların çalışması ile birlikte 24 saat ile 48 saat arasında kaslarda DOMS meydana gelir ve ağrılar oluşur. Egzersizlerin devam etmesi ile birlikte bu saatler daha da azalır.

Daha stresli ve daha ağır antrenman yapan kişilerde de kas ağrısı çok fazla görülür. DOMS sürekli olan bir durum değildir fakat spora yeni başlayan kişilerde bunun yaşanması çok normaldir. Bir süre sonra vücut bu ağrıya alışır ve kendini yenilemeye başlar.

DOMS’a Sebep Olan Şeyler Nelerdir?


Egzersiz ve spora yeni başlayan insanlarda çok fazla görülen bir durumdur. Aynı zamanda çok yoğun ve stresli bir egzersiz yapan kişilerde de bu duruma çok sık rastlanır. Vücudun yapabileceğinden çok daha fazlasını yüklemeye çalışan kişiler kası ağrısı ile karşı karşıya kalırlar. Özellikle Şınav hareketi sırasında kol ve bacaklara vücut ağırlığı yüklendiği için kas ağrıları meydana gelir. Çekirdek kas denilen ana kaslarımız güçlendikçe bu kas ağrıları en aza iner ve DOMS yaşanma ihtimali daha da azalma gösterir. DOMS ve kas ağrıları çok normal ve geçici durumlardır.

Şınav Neden Önemli, Nasıl Arttırılır? - QUALITY LIFE GYM

Kas Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?


Kas ağrılarını tamamen gidermek mümkün değildir. Ancak kas ağrılarını hafifletmek için birkaç yöntem bulunur. Kasaların tamamen ortadan kalkması 72 saati bulmaktadır. Şınavdan sonra kas ağrıları en çok kol bacak ve boyun bölgesinde görülür. Çok fazla bir kas ağrısı yaşanıyor ise kas ağrısı yaşanan bölgeleri soğuk buz uygulama yöntemi yapılabilir. Aynı zamanda bu bölgelere Ağrı kesici krem ile ya da kas gevşetici krem ile nazik bir şekilde masaj yapılabilir.

6 Farklı Şınav Çekme Yöntemi ve Çalıştırdıkları Kas Grupları | Bodyforum  Blog

Ağrısını gidermek için gerinme hareketleri de yapılabilir. Spor ya da egzersizden çıktıktan sonra kaslarda yırtılmalar meydana gelir. Bu yırtılmalar sonucu ağrılar meydana gelir. Ağrıları en aza indirmek için spor sonrası protein tüketimi çok önemlidir. Kas ağrısı yaşanan durumlarda egzersizlere bir süre ara vermek gerekir. Özellikle spora yeni başlayan kişiler de Şınav hareketi sonucu kas ağrıları çok sık görülür.

Egzersiz Sonrası Ağrılar Nasıl Önlenir?


Egzersiz sonrası ağrıları önlemek için ilk olarak yapılması gereken şey egzersizleri kademe kademe atlamak olacaktır. Bir anda yoğun egzersizler yapmak katarlar ne sebep olur. Kas ağrılarını önlemek için yapılması gereken bir diğer şey ise egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmaktır. Özellikle Şınav hareketi yapılmadan önce yogada yer alan birkaç hareketi yaparak Hazırlık yapmak gerekir. Şınav hareketi yapmadan önce güneşi selamlama hareketini yapmak gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
1
omg
win win
3
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir