Şınav Sonrası Yorgunlukta Neler Yapılmalı


Gün içinde düzenli bir egzersiz yaparak kendinizi iyi hissetmenizi ve harika görünmenizi sağlayabilirsiniz. Ancak bazı egzersiz hareketleri bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.  Şınav yaptıktan sonra özellikle kol ve göğüs bölgesinde kas ağrısı hissetmeniz doğal bir durumdur.  Bunun asıl sebebi şınav için bir süre belirlememiş olmanızdır. Sürekli ve aralıksız şınav kollarda güçsüzlük yaratan bir hareket şeklidir.

Şınav Hareketi Sonrası Kollarınız Ağrıyorsa

Şınav hareketinden sonra kollarınız ağrıyor çok ağrıyorsa büyük olasılıkla DOMS yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle değilse bu bir kas ağrısı da olabilecektir. Yeni egzersiz ve spor hareketlerine başlayanlar için bu normal bir tepkidir fakat kulağa ilk etapta korkunç gelebilir. DOMS sendromu bir antrenmanı yaptıktan 24 ve 48 saat aralığında ortaya çıkabilen bir ağrı çeşididir.

Ancak bu ağrı antrenman yapmaya daha çok istek duymanızı sağlar. Özellikle spor yapmaya ara verip başlayanlar veya daha önce hiç şınav çalışmamış olan kişilerin etkin olarak spor yapmaya başladıklarında ortaya çıkabilir. DOMS semptomlarının şiddeti farklılık gösterir. Çok hafif olabildiği gibi çok şiddetli de olabilir. Bu şiddet ve hafif ağrı size daha fazla şınav için ilham verecektir.

Şınav Ağrısı Spor Yapma İsteğini Artırıyor

Uzun süren, yorucu ve zorlu bir antrenmandan sonra kas ağrısı yaşamanın çok normaldir. Şınav yaptıktan sonra sırtınızda, kollarınızda, belinizde, sırtınızda ve göğsünüzde kaslarınızın sızladığını ve ağrıdığını hissedebilirsiniz. Bu durumun normalliğini açıklayan tek gerçek şınav hareketini yaparken bu bölgelerden güç alıyor olmanızdır.

Ayrıca Buna Bakın  Baklava Karın Kasları Elde Etmenin En İyi Yolu
Evde Yapılacak En İyi Egzersiz (ve Kaçınmanız Gereken 4 Hata)

Göğüs, omuzlar, kollar, triseps, boyun ve sırt kas gruplarını harekete geçiren şınav,  aynı zamanda çekirdek kaslarını da güçlendirme etkisine sahiptir. Çekirdek kasların çalışması ise vücut ağrısını ortaya çıkarabilecek önemli bir tepkidir.  Ancak şaşırtıcı olan ağrıya rağmen spor yapma isteği artar.

Doms (Kas Ağrısı) Nasıl Gelişiyor?

Egzersiz yapmak farklı türde DOMS ortaya çıkarabiliyor. Bazı kişilerde doku hasarları, tendon sorunları, kas spazmı, bağ dokusu hasarı, kas hasarı, iltihaplanma ve yetersiz enzimler meydana getirebiliyor. Bunlara rağmen vücut metabolizması bu ağrıları artırıp azaltabiliyor. Bazı kişilerde daha yoğun ağrı olurken bazı kişilerde ise çok daha az bir ağrı oluşabiliyor. Ağrının sebebi egzersiz yaparken minimal yırtıklar oluşmasından ortaya çıkarken bazı kişilerde doku hasarı ortaya çıkabiliyor.

6 Farklı Şınav Çekme Yöntemi ve Çalıştırdıkları Kas Grupları | Bodyforum  Blog

Kas Ağrılarını Giderme Yolları

Kas ağrısı yaşıyorsanız semptomları azaltmak için 72 saat beklemeniz şart. Bu süreçte ağrılar giderek azalmaya başlayacaktır. Şınavdan sonra kol, boyundan bele doğru ve bu bölgelerdeki her yerde ağrı olması hem çok normal hemde çok yaygındır. Ağrıya şişlik eşlik ediyorsa hassas noktalara buz torbası uygulamak ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Masaj yapmak, havlu ısıtıp koymak, ağrı kesici almak da bu ağrıyı azaltmak için etkili yöntemlerden biridir. Aynı zamanda ağrının hiç oluşmamasını da sağlayabilirsiniz. Uzun süre egzersizden kaçının ve yavaş yavaş hareketlerinizi artırın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.