Sigara Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Etkiler?


Sigara içmek bağışıklık sisteminizin çökmesine yol açar. Araştırmalara göre ağır hastalıkların solunum yollarında oluşan enfeksiyonlarla doğrudan ilişkisi vardır. Vücuda yardımcı olan hücreleri de öldürmektedir. Sigara kullanan kişi sigarayı bırakırsa kanseri hedefleyen doğal öldürücü hücrelerin performansını arttırmış olur. Sigara bağışıklık sisteminizi nasıl etkiler?

Enfeksiyonlar

Sigara dumanı içerisinde kansere sebep olan birçok kimyasal bulundurur. Vücudun bağışıklık sistemine zarar vermek için insan kan damarlarında dolaşır. Oksijen seviyesini en aza indirmiş olur. Başta beyin, kalp ve kaslar olmak üzere vücuttaki organlara daha az oksijen gider. Akciğerlerde oluşan aşırı mukus nedeniyle akciğerlerin işlevi azalır. Bu da akciğer enfeksiyonunu tetikler. Aynı oranla kan basıncı ve kalp atış hızı da olumsuz etkilenir. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile birlikte sigara kullananlar grip veya zatürree gibi hastalıklara daha kolay yakalanabiliyor ve iyileşmekte içmeyenlere göre daha uzun bir zaman almaktadır. Sigara bağışıklık sisteminizi nasıl etkiler sorusunun en iyi cevabı budur.

akciger dokusu
Sigara Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Etkiler? 36

Akciğer Dokusu

Sigara, şiddetli nefes darlığı akciğer dokusunda hasarlar ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Sağlık uzmanları sigaraya maruz kalanların bağışıklık sistemi, akciğer dokusu ve amfizemde şiddetli enfeksiyonlar  ciddi bir akciğer hastalığı olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) incelemek için fareler üzerinden deney yaptı. Araştırmalar sonucu sağlık uzmanları sigaranın bağışıklık sistemindeki bazı hücreler ve dokulara zarar verdiğini ve KOAH ve buna benzer hastalıkların gelişimi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gözlemledi. Sonuçlar içerisinde sigara kullanmayanlar, KOAH hastalığına yakalanmış olup sigara kullananlar ve KOAH olmayan sigara içenlerin doku örnekleri karşılaştırıldı. Sigara içmeyen bireylerde hastalığı tetikleyici bir hücre izine rastlanılmadı Hastalığa yakalanmış olan ve eski sigara kullanıcılarında bu akciğer sinyallerine sahipti. Sigara içmek akciğer dokusuna zarar verir ve bağışıklık sistemini çökertir. Hiç sigara kullanmamış bireylerde hastalığı tetikleyen akciğer sinyallerine rastlanmadı.

akciger dokusu 1
Sigara Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Etkiler? 37

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir