Sigara Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?


Bazı sigara içen kişiler sigara içtiği gizlemek ister ve sigara içtiğine dair ipuçlarını yok etmeye çalışır. Bu durumda daha çok lise çağındaki çocuklarda görülür. Bu dönemdeki çocuklar çeşitli etkenler sonucunda sigaraya başlar ve bu durumu ailelerinden gizler.

Aileler ise çocukların sigara içip içmediğini öğrenmek isteyerek bir takım işaretler arar. Çocuğumun sigara içtiğini nasıl anlayabilirim diye düşünen ebeveynlerin sayısı  oldukça fazladır.

Sigara içtiğini gizleyen kişilerin alışkanlıkları, hiç sigara içmeyen birine göre farklılık gösterir ve tamamen gizlemek oldukça zordur. Bazı sigara içme belirtileri çok açık olabilirken, bazı belirtiler ise diğerlerine nazaran fark edilmesi zor olabilir.

cocugumun sigara ictigini nasil anlayabilirim
Sigara Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? 37

Fiziksel Belirtiler

Bir sigara paketi taşımak, sigara içiyor olmanın en net işareti sayılır. Sigara paketi bazen açık bir şekilde cepte, montta, çantada bulunabilir. Ancak bu konuda dikkatli olan kişiler sigara paketlerini çok daha titiz bir şekilde gizleyebilir. Bu durumda sigara paketini bulmak genelde kaza ile yani tesadüfen olur.

Kibrit, çakmak, sigara sarma kağıdı gibi araç gereçlerin bulunması da bir kişinin sigara içtiğinin işaretidir. Duman kokusu, sigara izmaritleri ve bazı mobilyalarda ve kıyafetlerde oluşan yanık izleri daha fazla izleneme yapma ve araştırma yapma gerektiren büyük ipuçları olabilir.

Görünümdeki Belirtiler

Bir kişinin sigara içtiğini gösteren bazı koku ve görünüm ile alakalı ipuçları da bulunur. En dikkat çeken belirti ise saç, giysi, nefes ya da ciltte meydana gelen duman kokusudur. Sigara içen kişiler bu kokuları parfüm, kolonya, sakız, naneli şeker ya da ağız gargarası ile bastırmaya ve yok etmeye çalışır.

Uzun zaman sigara içen kişilerin tırnaklarında ve parmaklarında sarı renkli bir görünüm oluşur. Ayrıca dişlerin dış kısmında sararma ve iç kısmında kahverengi bir leke oluşması da gözlenir. Sigara içen kişilerin gözlerinin, dudaklarının, kulaklarının ve boyun bölgesinin etrafında ciltte erken bir kırışmada oluşabilir. Yine uzun bir süre sigara içen kişilerde kuru bir öksürükle beraber seslerinde değişme de gözlenebilir.

Sigara Bağımlılığı Belirtileri

Sigaranın içerisinde yer alan nitokin bağımlılık oluşturan bir maddedir. Düzenli olarak sigara içen kişiler sabah uyandıklarında ya da yemek yedikten sonra sigara içmeye istek duyar ve buna yönelik davranışlar geliştirir.

Kusma, öfke, sinirlilik hali, anksiyete, depresif bir ruh hali, dikkat dağınıklığı ve huzursuzluk gibi yoksunluk belirtileri, bir süredir sigara içmeyen kişilerde ya da sigarayı bırakan kişilerde görülen belirtilerdir ve yaygın olarak görülür.

Cocugumun sigara ictigini nasil anlarim
Sigara Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? 38

Davranışların Değişmesi

Sigara içen kişiler bazı garip ve gizli alışkanlıklar edinebilir. Özellikle çocuklar sigara içebilmek amacıyla evden çıkmak için bahane arar. Yürüyüş yapmak, araba sürmek ya da bir işi olduğunu söyleyerek dışarı çıkmaz gibi bir takım bahaneler uydurabilirler.

Bunların yanında kişiler sigara aldığını gizlemek için kart ekstrelerini ya da alışveriş fişlerini saklar ve nakit ödeme ile alışveriş yapar. Sigara içen çocuklarda özellikle eve ilk geldiklerinde aile bireyleri ile yaklaşmadan önce diş fırçalamak ya da duş almak için banyoya gidebilirler. Aynı zamanda eve girer girmez kıyafetlerini değiştirmek isterler.

Bu yüzden sigar içtiğinden şüphe duyduğunuz kişi eve geldiği zaman nasıl davrandığı gözlemlemeniz gerekir. Sürekli olarak eve gelince diş fırçalıyor ya da duş alıyorsa sigara içiyor olma ihtimali yüksektir. Ayrıca kıyafetlerini koklayarak duman kokusu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer kıyafetlerini hemen değiştiriyorsa sigara içiyor olma ihtimali oldukça yüksektir.

Elektronik sigara içen kişilerde bu tip belirtilerin fark edilme ihtimali daha düşüktür. Ancak yine de benzer belirtileri bu kişilerde de görülebilir.

deneyen 3 cocuktan 1i sigara bagimlisi oluyor13920291800 h11260611
Sigara Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? 39

Bilinmesi Gerekenler

Sigara içmek sağlık bir alışkanlık olmakla birlikte bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Sevdiğiniz bir kişi sigara içiyorsa ve siz de bunu fark ettiyseniz, suçlayıcı ve saldırgan bir tavır olmadan sakince konuşmayı deneyin. Sigarayı bıraktırmak için kendiniz bir takım yollar deneyin ya da profesyonel bir yardım almayı deneyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir