Şiddetli Karın Ağrısı Ne Tip Sorunlara İşaret Eder?


Şiddetli karın ağrısı ne tip sorunlara işaret eder kaburganın alt kısmından başlayan ve bunun beraberinde kasıklara doğru olan alanda meydana gelen ağrı semptomlarına karın ağrısı deniliyor. Bu arada göğüs ve kasık arasında yer alan herhangi bir yerde hissedilir. Birçok sebebe bağlı olan gerçekleşen karın ağrıları genel olarak mide ya da göbek bölgesinde meydana gelir. Karın ağrısının şiddetli ya da hafif yaşanmasının sebebi ciddi bir hastalıkla alakalı olup olmadığını göstermez. Örnek vermek gerekirse gaz sancısından kaynaklı şiddetli bir karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunun beraberinde kolon kanseri gibi ciddi bir sorunlar da hafif bir karın ağrısı şikayeti olur. Karın ağrısı bir başına hastalık olmayıp başka bir hastalığın habercisi olabilecek bir rahatsızlıktır. Karın ağrısının sebebi doktorunuz tarafından titizlikle değerlendirilmeli çok iyi ayırıcı tanı yapılmalı ve sebebinin açığa çıkarılması gerekir. En azından hayati tehlike arz edecek bir durum söz konusu olup olmadığı ortaya konulması gerekir.

Karın Ağrısı Çeşitleri

Şiddetli karın ağrısı ne tür sorunlara işaret eder genel ağrı herkesin yaşadığı bir ağrı çeşidi olup genellikle göbek bölgesinde hissedilir. Gaz hazımsızlık gibi şikayetleri bağlı olarak gelişen ağrı ciddi boyutta olanları çeşitli hastalıklara işaret edebilir. Kramp ağrıları herhangi bir zararı bulunmayan ağrılar olup genel olarak şişkinliğe bağlı olarak gelişen ağrı çeşididir. Art arda devam eden kramp şeklindeki ağrılar çoğunlukla ishale bağlıdır. Aniden artan ağrılar ise hastalık habercisi olabilecek nitelikte olup alet olunması gereken ağrılardır aniden başlayıp şiddetlenir genel olarak apandisit ya da mide delinmesi gibi problemlerde görülen ağrı çeşididir.

0x0 karin agrisi deyip gecmeyin 1512120481361
Şiddetli Karın Ağrısı Ne Tip Sorunlara İşaret Eder? 36

Tıbbı Olarak Karın Ağrıları Kendi İçinde Üç Kısma Ayrılır

Şiddetli karın ağrısı ne tür sorunlara işaret eder halk arasında en sık rastlanan sağlık sorunlarından birisi karın ağrılarıdır. Bunlar bademcik iltihabından kolon kanserine kadar pek çok hastalığın belirtisi olarak görülebilir. Karın ağrıları üç kısma ayrılır;

  • Paryetal ağrılar, iyi lokalize edilebilen forumda kendini gösteren ağrı çeşididir.
  • Visseral ağrılar, iyi lokalize edilmeyen ya da kramp şeklinde ağrılar olarak görülür.
  • Yansıyan ağrılar, ağrının başka bir bölgeye yansıyarak kronik vermesi halidir örneğin kalp krizi ağrısının mide ağrısı gibi klinik vermesi gibidir.

Karın bölgesi ve civarında hissedilmiş olan ağrıların tamamı karın ağrısı olarak isimlendirilirken bu ağrılar tasvir etmenin zor olduğunu söylemek mümkündür. Ağrılar karın içindeki organlardan kaynaklı olabileceği gibi karın haricindeki organlardan da ya da sistemik rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabilir. Bununla beraber karın ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran hastalar tam olarak ağrıyor tarif edemedikleri için genellikle midelerinin ağrıdığını ifade ederler. Bütün bu nedenlere bağlı olarak karın ağrısının yerini tespit etmek oldukça zordur.

Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Şiddetli karın ağrısı ne tür sorunlara işaret eder yukarıda belirtilmiş olan karın ağrısı çeşitleri arasında ani bir şekilde başlayan karın ağrıları tehlikeli olan ağrılardır. Aniden altı saat içinde şiddetli başlamış olan karın ağrıları akut karın ağrısı denilebiliyor. Böyle durumlarda genelde hastalar soluğu acil servislerde alırlar. Bu vakalar genel olarak safra kesesi iltihabı, pankreas iltihabı, apandisit, renal kolik, mide delinmesi, kalp krizi gibi hastalıkların habercisi olarak bilinir. Uzun süre devam eden orta şiddetli karın ağrıları ise kalın bağırsak kanseri gibi farkı tehlikeli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Uzun süreli karın ağrılarına sebep olan hastalıklardan birisi de huzursuz bağırsak sendromudur.

Şiddetli karın ağrısı ne tip sorunlara işaret eder hava şartlarının sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkileri kişilerde gaz şişkinlik gibi farklı bağırsak sorunlarına yol açar ve yaşam kalitelerini düşürür. Bu yüzden karın ağrılarının kaynağının doğru bir şekilde teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Doktorun doğru teşhisi koyabilmesi için hasta anlatımı büyük önem taşıyor. Karın ağrısı yanıcımı, gezicimi, bıçak saplanır gibi mi, sıkıştırıcı mı olduğunu ifade etmesi gerekir. Aynı şekilde ağrının ne zaman başladığı bunun beraberinde kusma kanama kilo kaybı uzun süreli halsizlik gibi durumlar olup olmadığı öğrenilmesi gerekir. Diğer taraftan ağrının orjin aldığı yer ve ağrının yansımış olduğu yerler iyi tarif edilmesi gerekir.

6e84
Şiddetli Karın Ağrısı Ne Tip Sorunlara İşaret Eder? 37

Karın Ağrısında Tanı Nasıl Konulur?

Şiddetli karın ağrısı ne tür sorunları ifade eder ağrının nereden başlayıp nerelere yansıdığını iyi tarif etmek doktoru tanıya yaklaştırma da yardımcı olur. Bazı durumlarda ise endoskopi, kolonoskopi, tomografi gibi uygulamalara başvurulur ve uzun sürede devam edenler herhangi bir müdahale olmayan karın ağrılarında en tehlikeli durum karın içi organ kanseri ya da organ perforasyondur. Böyle bir durum hastayı ölüme kadar götürebilir.

Karın Ağrısı Belirtisi Oluşturan Diğer Hastalıklar

Şiddetli karın ağrısı ne tür sorunları ifade eder adet kanaması, idrar yolu enfeksiyonu, kan hastalıkları, gıda alerjisi, üst solunum yolu hastalıkları, böbrek taşı, gaz sancısı gibi rahatsızlıklar karın ağrılarına sebebiyet verebilir. Kalın bağırsak hastalıklarına bağlı olarak gelişen karın ağrıları sırt bölgesinde hissedilen ağrı çeşididir. Karaciğer hastalıklarından kaynaklı olan ağrılar ise karnın sağ üst kadranında hissedilen ağrılardır. Pankreasa bağlı ağrılar ise epigastrik bölgesinde hissedilir ve çoğunlukla bele kuşak tarzında saran sırta vuran ağrı şeklinde kendini gösteren rahatsızlıktır. Karın ağrısı kasıklarda erkekler için testisde hissediliyor ise idrar yolu enfeksiyonlarının belirtisidir. Pelvik kaynaklı ağrılar ise sırt bölgesine doğru yayılma gösterir. Eğer karnımız sabah uyandığınızda ya da yemek saatinden evvel ağrıyorsa peptik ülser belirtisi olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir