Şiddetli Demir Eksikliği ve Anemi Belirtileri


  • Genel Belirtiler
  • Kardiyovasküler Belirtiler
  • Ciltle İlgili İşaretler
  • Sinir Sistemi Belirtileri
  • Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı

Demir, vücudunuzun öncelikle işleyen kırmızı kan hücreleri üretmek ve vücuttaki her canlı hücreyi korumada oksijen taşımak için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Demir eksikliği durumunda, vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi yapamaz ve anemik hale gelirsiniz.

Demir vücudunuzun birçok işlevi için önemli olduğundan, şiddetli demir eksikliği çok çeşitli belirti ve semptomlara yol açabilir. Örneğin, enerji seviyeniz, egzersiz toleransınız, kalp atışı ve düşünce süreçlerinizdeki değişiklikleri görebilirsiniz. Şiddetli demir eksikliği cildinizde, saçlarınızda, tırnaklarınızda ve hatta duygusal durumunuzda değişikliklere neden olabilir. Regl dönemi ağrılı olan kadınlar, hamile kadınlar, prematüre veya erken doğum ağırlıklı bebekler ve 65 yaşın üzerindeki yaşlıların hepsi demir eksikliği anemisi için artmış bir risk altındadır.

Genel Belirti ve Semptomlar

Kırmızı kan hücrelerinin vücuda oksijen taşımak için demire ihtiyacı vardır ve kaslar oksijeni depolamak için demire ihtiyaç duyar. Demir eksikliği olduğunda, daha az kırmızı kan hücresi üretilir ve anemiye neden olur.

Anemide, vücudunuz yeterli oksijen almaz, bu da enerjinizi düşürür ve sizi yorgun bırakır. Yorgunluk, özellikle sağlıklıysanız, aneminin ilk belirtisi olabilir. Ağır döngülü menstruasyon geçiren kadınlar bu belirtiye dikkat etmelidir.

Demir eksikliği ciddi şekilde artarsa, kaslarınızın demir ve oksijen depoları azalır ve bu – anemiden kaynaklanan düşük oksijenle birleştiğinde – zayıf egzersiz toleransına ve zayıflığına neden olur. Ek olarak, soğuğa çok tahammül edemeyebilirsiniz çünkü demir vücut sıcaklığınızı düzenlemek için önemlidir.

Ayrıca Buna Bakın  Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kardiyovasküler Belirti ve Semptomlar

Demir eksikliğinden anemik olduğunuzda, kanınız dokularınızın ve hücrelerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli oksijen taşıyamaz. Kalbiniz, daha hızlı ve daha sert pompalayarak oksijen eksikliğini telafi etmeye çalışır, bu da çarpıntıya, hızlı bir kalp atışına veya ayakta dururken baş dönmesine neden olabilir.

Bu semptomlara kulaklarda vurma veya boğulma sesi eşlik edebilir. Ek olarak, özellikle kalp hastalığınız varsa, minimum aktivite veya dinlenme ile nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler kalbinizin yeterince oksijen almaması anlamına gelebilir ve bu belirtiler derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Ciltle İlgili İşaretler

Vücudunuz sağlıklı hücreleri korumak için demire ihtiyaç duyduğundan, cildinizde, ağzınızda, saçlarınızda ve tırnaklarınızda ciddi demir eksikliği belirtileri görülebilir. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin kırmızı rengi cilt renginizi etkiler, bu nedenle şiddetli demir eksikliğinden kaynaklanan anemi soluk cilt, avuç içi ve tırnak yataklarına neden olabilir.

Vücudunuzdaki demir depoları tükendiğinde, diliniz pürüzsüz ve ağrılı olabilir ve ağzınızın içinde yaralar meydana gelebilir. Ayrıca saç dökülmesi yaşayabilirsiniz ve demir eksikliği olduğunda tırnaklarınız kırılgan ve kaşık şeklinde olabilir.

Sinir Sistemi Belirtileri

Demir ve taşıdığı oksijen, doğru beyin fonksiyonu için önemlidir. Anemi ve beyninize yetersiz oksijen verilmesi ile sonuçlanan düşük demir depoları düşünce süreçlerini bozabilir. Örneğin, konsantre olmakta zorluk çekebilir veya daha unutkan olabilirsiniz.

Beyindeki yetersiz demir depoları da huzursuz bacak sendromuna neden olabilir. Ciddi demir yetersizliği ve aneminin nadir bir belirti kil ya da nişasta gibi gıda dışı öğeler için kompulsif arzu pikası olmasıdır. Buz özlemi özellikle demir eksikliği ile ilişkilidir.

Ayrıca Buna Bakın  Kelebek Dişlerde Uygulanabilecek Estetik Yöntemleri

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı

Demir eksikliği veya anemi belirtileri ve semptomlarından herhangi birine sahipseniz, doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Sıklıkla kolayca tedavi edilse de şiddetli demir eksikliği ve anemi hayatı tehdit edici olabilir. Acil tıbbi müdahale gerektiren belirtiler arasında nefes darlığı ve minimal aktivite ile hiç aktivite olmaksızın göğüs ağrısı hissetme bulunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.