Şiddetli Baş Ağrısının Nedenleri


Kişilerin günlük hayatta en çok şikâyet ettikleri konuların başında her zaman şiddetli baş ağrısı geliyor. Göz arkasında tetiklenen baş ağrıları iyi huylu olabilir. Fakat hiç geçmeyen baş ağrıları yaşanıyorsa bu durumu ciddiye almak önemlidir. Yazımız içeriğindeöncelikle en yaygın olan baş ağrısı sebeplerini ele alacağız. Baş ağrısı için tıbbi müdahaleye yol açması gereken detayları yazımız içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Sol Göz Çevresine Oluşan Baş Ağrısına Dikkat!

Sol göz çevresinde oluşan, aralıksız devam eden ve oldukça şiddetli olan baş ağrısı yaşıyorsanız hastanelerin acil servis ünitelerine ya da tıp merkezlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca ciddi tıbbi semptomlar yaşıyorsanız, derhal acil tedavi almanız hatta hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Sol göz çevresinde oluşan baş ağrılarının nedeni stres ve sıkıntılı dönemler geçirilmesinden kaynaklanabilir. 

Migren Ağrısı

Yapılan araştırmalardan çıkan verilere göre sol göz etrafında ortaya çıkan baş ağrısının birinci nedeni migren rahatsızlığıdır. Dünya genelinde en yaygın semptomlarla ortaya çıkan migren üçüncü sırada yer alır. ABD’de yapılan araştırmalarda bayanların yüzde 18’ini ve erkeklerin yüzde 6’sını oldukça kötü bir şekilde etkiliyor.

Baş Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? Şiddetli Baş Ağrısı İçin Hangi  Doktordan Randevu Alınmalıdır? - Sağlık Haberleri

Migren, kimi zaman göz etrafında hissedilebilen tek taraflı sol tarafta ağrı, çarpma ile karakterize ediliyor. Yüksek ışığa ve aşırı sese duyarlılıkla doğrudan ilişkilidir ve hareket edildikçe daha da şiddetlenir. Kimi migren hastaları mide bulantısı ve bununla birlikte kusma sorunu yaşarlar. İlaçla tedavi yöntemleri her zaman vardır. Ancak uzun süreli ilaç kullanımı gerekebilir.

Sinüslerin İltihaplanması

İstenmeyen bir sorun olarak karşılaşılan sinüs iltihaplanması her iki gözde oluşabildiği için göz etrafında şiddetli ağrıya sebep olabilir. Aynı zamanda gözde yırtılma sorunuyla da karşılaşılabilir. Enfeksiyon sinüslerin tüm çevresine yayılmışsa, kişi ateş ve titreme yaşar. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekli olmaz, sinüs açıcı burun damlaları ve kuvvetli bir ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. 

Glokom Oluşumu

Glokom oluşumu göz ile beyin sistemi arasında yer alan sinyalleri barındıran optik sinirde ilerleyen bir hasarın olduğu anlamını taşır. Göz içerisinde bir basınç hissedilir. Glokomun oluşması esnasında göz ağrısı ve mide bulantısı ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına yol açar ve acil göz muayenesi yapılması gerekir. 

Migren ve Baş Ağrıları Arasındaki Fark Nedir?

Yörünge Enfeksiyonu

Yörüngenin enfeksiyon kapması sebebiyle geçici körlük ile karşılaşmak kaçınılmazdır.  Tek gözde geçici körlüğün sebebi ise yörünge yani göz ve etrafındaki dokuların iltihaplanması demektir. Bu enfeksiyon da göz ağrısına ayrıca oldukça şiddetli baş ağrısına neden olabilir. Uzman göz doktoru tarafından tedavi edilmelidir.  

Büyük Hücreli Arterit Oluşumu

Baş bölgesinde ateş, ele gelen sertlik ve kas ağrısı da eşlik edebilir. Dev hücreli arterit tedavisi, körlük riski nedeniyle acil müdahale gerektiren bir durumdur.

Küme Halinde Baş Ağrıları

Küme halinde baş ağrıları sadece bir gözde şiddetli ağrıya sebep olur. Genel olarak 15 ile 45 dakika arasında devam eder. En kötü tarafı ise gün içerisinde birden fazla atak şeklinde ortaya çıkmasıdır.

Optik Nörit 

Optik nörit bir sinir iltihabıdır. Göz hareketi ile kötüleşen göz ağrısı görme kaybına yol açar. Bu problemi olan 40 yaş üstü bireylerin dev hücreli arterit olma olasılığı yüksektir. 

Trigeminal Nevralji Oluşumu

Trigeminal nevralji, yüz çevresinde ve alından hisler taşıyan trigeminal siniri koruyan ender rastlanan bir hastalık türüdür. Trigeminal nevralji atakları, trigeminal sinir tarafından beslenen bölgelerde aşırı derecede şok benzeri ve aynı zamanda elektrik çarpması gibi durumlardan oluşur.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir