Servikal Artroz Tanı ve Tedavisi


Servikal artroz, ortalama olarak 50 yaş ve üzerinde görülen boyun bölgesindeki hastalıklardan biridir. Hastalığın doğal seyri yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmasına karşın hemen her yaş grubunda insanda görülme riski de bulunmaktadır. Riskin artması insanların boyun duruş pozisyonlarını iyi şekilde ayarlayamamalarından ileri gelmektedir. Servikal bölge içerisinde farklı eklemler bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin boyun eklemlerinde aşınmalar tespit edilmektedir. Aşınma ise boyunda ağrı ve boyun hareketlerinde zorlanma gibi semptomlar görülmesine yol açmaktadır. Kişiler bahsi geçen semptomlar üzerinden bir tanı konabilmesi ya da uygun tedavi yöntemlerinin tespit edilebilmesi için bir ortopediste danışmak zorundadır. Servikal artroz tanı ve tedavisi bireysel olarak yapılacak muayenelere göre fizik tedavi ya da ameliyat gibi opsiyonları da içerebilmektedir.

Servikal Artrozun Belirtileri Nelerdir?

Servikal bölgede meydana gelen hasarlar, kişilerin belli rahatsızlıklar hissetmelerine neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar yani semptomlar ise;

  • Boyun hareketleri esnasında şiddetlenen ağrı hissi,
  • Ense bölümünde ağrı,
  • Boynu ve kafayı hareket ettirirken zorlanma,
  • Boyun hareketleri sırasında ensede kütleme sesi duyulması,
  • Boyunda, omuzlarda ya da kollarda zaman zaman uyuşma hissedilmesi olarak sıralanabilmektedir.
Servikal Artroz tedavisi
Servikal Artroz Tanı ve Tedavisi 36

Hastalığın ilerleme seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için servikal artroz belirtileri kimi kimselerde boyun ağrısının omuzlarda hatta kol ve ellerde de görülmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar tedavi öncesinde tanı için röntgen çekme, MR isteme gibi alternatif testler yapabilmektedir. Kişiler sayılan semptomları kendilerinde gördüklerinde ve semptomlarda bir azalma meydana gelmediğinde muhakkak bir ortopedistten destek almalıdır.

Servikal Artroz Tedavisi

Servikal artroz tanı ve tedavisi kişisel olarak ilerlemektedir. Hem tanı hem de tedavide ortopedi uzmanlarının görüşlerine göre hareket edilmelidir. Uzmanlar yapacakları testleri kişilerin yaşları ve fiziksel durumlarına göre değiştirebilmektedir. Ancak servikal bölgede meydana gelen hasarın artmaması için tanı ve tedavinin mümkün olan en kısa süre içerisinde yapılması lazımdır. Uzmanlar kişilerin görmüş oldukları belirtileri ya da ağrıları en aza çekebilmek adına ilaç tedavisini ilk adım olarak düşünebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi kişiler açısından yeterli gelmeyebilmektedir. Böyle olduğunda servikal artroz tedavisi için fizik tedavisi hatta ameliyat opsiyonlarından destek alınabilmektedir.

Servikal Artroz tedavi
Servikal Artroz Tanı ve Tedavisi 37

Servikal Artroz ve Fizik Tedavisi

Servikal artroz tanı ve tedavisi kapsamında fizik tedavinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Çünkü fizyoterapi sırasında kişilerin eklem bölgelerinde meydana gelen sertlik giderilmeye çalışılmaktadır. Fizyoterapi sırasında farklı yöntemlerden istifade edilebilmesi de mümkündür. Kasların eskisinden daha güçlü hale gelmesi adına egzersizler yapılabilmektedir. Ya da boyunda hareket alanı oluşturmak için germe uygulamaları sırasında akım tedavisi, lazer gibi uygulamalardan istifade edilebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir