Selülit Nasıl Geçer? Selülitten Kurtulmanın Yolları ve Tedavisi Nedir?


Selülit, uyluk, kalça ve karın bölgesinde oluşan, portakal kabuğu görüntüsüne sahip, bölgesel metabolik bozukluktur. Genişlemiş yağ hücreleri, küçük şişkinlikler oluşturur. Bu şekilde ortaya portakal kabuğu görüntüsü çıkar. Selülit, özellikle yaş ilerledikçe daha da çoğalabilir. 

Selülit, kadınların %90 ında görülen bir durumdur. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedeni, kadınlarda bacak bölgesindeki yağlanmanın daha fazla olmasıdır. Selülit, kadınların en çok sorun ettiği durumlardan biridir.

Genellikle beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılmadığı sürece tamamen geçmesi zordur. Özellikle çocukluk çağında kilo problemi yaşayan erişkinlerde, selülit sorunu daha çok yaşanır. Hızlı bir şekilde kilo alıp vermek de selülitin daha fazla olmasına yol açar. 

Selülitten Kurtulmanın Yolları ve Tedavisi Nedir? 

Selülitin geçmesi için pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Selülit, vücutta biriken yağ dokusundan dolayı oluşur. Bu durumdan kurtulmak için de yaşam tarzının değiştirilmesi gerekir. Düzenli spor ve diyet yapmaya başlayarak bunun için ilk adım atılır. Vücudun daha sıkı olması için kilo verme sürecinde spor önerilir.

Belirli bir süre yapılan düzenli spor ve diyet sonuç vermezse eğer, başka yöntemler de mevcuttur. Deforme olmuş yağ dokusu için liposuction gibi cerrahi işlemler de uygulanabilir. Bir yandan doktor tavsiyesiyle ilaç almak da mümkündür. Uygulanan tedaviler kişiye göre kısa ya da uzun sürede yanıt verebilir. 

Bunun için selülit giderici kremler, vakum terapi, ultrason, lazer tedavisi, akupunktur gibi pek çok medikal tedavi yöntemi vardır. Bunlar tek seferde ya da birden fazla uygulanabilir. Aynı zamanda selülit masajını, profesyonel şekilde yapan masaj aletleri de vardır. Bu sayede kan dolaşımı hızlandırılmış olur. Mezoterapi gibi işlemler ise yağ dokusunu parçalamayı amaçlar. 

Ayrıca Buna Bakın  Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Doğal Selülit Tedavisi

Evde, doğal şekilde de selülit tedavisi mümkündür. Vücut, kuru şekilde fırçalanabilir. Bu durum kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu işlemi yaparken, vücut da fırça da kuru olmalıdır. Su içerken, içine iki çay kaşığı elma sirkesi koyulur. Günde bir bardak içilir. Bir buçuk ay boyunca düzenli şekilde bu kürü uygulamak, selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Günde bir bardak yeşil çay tüketmekte, selülitin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda adaçayı içmekte, selülitleri azaltır. Bazı bitkisel yağlarda, selüliti azaltır. Hindistan cevizi yağı bunlardan biridir. Selülitli bölgeye bir miktar hindistan cevizi yağı sürülür. İki saat kadar bekletildikten sonra yıkanır. Bu şekilde de selülitleri azalmak mümkündür.

Selülitli bölgeye, esmer şeker ve ince çekilmiş kahve peelingi de yapılarak, tedavi uygulanır. Bu peeling, on dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır. Haftada iki kez bu yöntemi uygulayarak, selülitli bölgeden yüksek oranda kurtulmak mümkündür. 

Selülit Tedavisinin Yaş Sınırı Var mı? 

Kimi zaman çocuklarda bile görülebilen selülit, genelde ergenlik döneminden itibaren başlayabilir. Fakat 18 yaşından sonra tedavi uygulanması daha doğru olur. 

Selülit tedavisi kısa sürede sonuç vermez. Yaşam tarzının da değişmesiyle birlikte, tedavi sonuçları ile birlikte bir süre sonra olumlu sonuçlar alınır. Bir yandan selülitin nedeni genetik de olabilir. 

Selüliti Olanlara Tavsiyeler

Gün içinde iki litre civarı su tüketmek, selülitin azalmasına yardımcı olur. Günlük hayatta aşırı yağlı tüketmekten kaçınmak gerekir. Tüketilen tuz ve şeker oranı azaltılır. Alkol ve sigara alışkanlığını bırakmak, doğru bir karar olur.

Ayrıca Buna Bakın  Güneşin Sivilcelere Etkisi Nasıl Olur? Güneş Sivilcelere Zararlı mı?

Düzenli şekilde egzersiz yapmak faydalı olur. Hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak gerekir. Vücutta fazla kilo varsa eğer, sağlıklı şekilde zayıflamakta yarar var. Günlük hayatta stresten uzak durmak gerekir. Kola ve meyve suyu gibi fazla şeker içeren ve doğal olmayan besinlerden uzak durmak gerekir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.