Şekersiz Soğuk Çayın Faydaları Nelerdir?


0

Susuzluğunuzu giderecek sağlıklı bir içecek arıyorsanız şekersiz soğuk çay iyi bir tercih olabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu, çayı en sağlıklı içeceklerden biri olarak değerlendiriyor. Sağlığa olan yararları için tüketebileceğiniz farklı çaylar vardır. Bu yararlar, kalp hastalığı ve diyabeti önlemede olası değerleri için incelenen temel besinleri içerebilir. Çayın doğal tadı sayesinde kalori bakımından yüksek şeker ve krema olmadan tüketebilirsiniz.

Şekersiz Soğuk Çayda Kalori Var Mı?

Şekersiz soğuk çay doğal olarak kalori bakımından düşüktür, bu kilo vermenize ve şeker alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.  Kola, meyveli sodalar, şekerli soğuk çay gibi yüksek kalori içeren içecekleri şekersiz soğuk çay ile değiştirerek günlük kalori alımınızı düşürebilir ve böylece kilo verebilirsiniz. Örneğin, 350 ml şekerli soğuk çay 125 kalori içerirken, şekersiz soğuk çay ise 2 kaloriye sahiptir.

Şekersiz Soğuk Çayın Yararları

Soğuk çay ister yeşil isterse siyah çaydan yapılmış olsun vücudunuzda serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından yüksektir. Çayın içerdiği antioksidanlar, kemikleri güçlendirmeye yardım eder ve kırıklara karşı koruma sağlar. Harvard Sağlık Yayınları’na göre yeşil çaylarda bulunan bu antioksidanlar, meme, cilt, prostat ve akciğer kanseri gibi birçok kansere karşı koruyucu etki sağlar. Hangi tür soğuk çayı tüketmenin daha sağlıklı olduğunu merak ediyorsanız, “Journal of Nutrition”da yayınlanan 2001 tarihli bir çalışmada, theaflavins adı verilen siyah çay antioksidanlarının, yeşil çayda bulunan bir antioksidan olan kateşinler kadar etkili olduğu bulundu.

Çayın Kalbe Yararları Nelerdir?

Soğuk çay içmek, kalp hastalıklarının çeşitli şekillerde önlenmesine yardımcı olabilir. MedlinePlus, siyah çay içmenin, atardamarların sertleşmesini önlemenin yanı sıra kalp krizi riskini de azalttığına dikkat çekiyor. Ayrıca siyah çay, kalp krizinden kurtulma ihtimalinizi artırabilir. Çayın kalbe sağladığı bu yararlar, çaydaki antioksidanların antienflamatuar özelliklerinden geliyor olabilir. 2012 tarihli “Food & Function” dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, siyah ve yeşil çayın kalp hastalığı ve felç riskini yüzde 10 ila yüzde 20 oranında azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Şekersiz Soğuk Çay Zihni Güçlendiriyor

Şekersiz soğuk çay, zihinsel performansı arttırıcı etkisi olan kafein içerir. MedlinePlus’a göre kafein, gün içinde uyanık kalmanıza ve işlerinizi daha verimli bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olabilir. Hafif uyarıcı etki, öğrenme ve ezberleme gibi bilgileri işleme yeteneğinizi geliştirebilir. Çayın bir bardağı 50 miligram kadar kafein içerir. 40 ila 400 miligram arasında kafein ideal kabul edilir ve zihinsel uyanıklığı artırabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz