Şekersiz Organik Reçel ve Jölelerin Faydaları


Bir bakkaldan veya süpermarketten reçel ve jöle satın aldığınızda, bazı markaların şekersiz veya organik olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı uzmanlar organik ve şekersiz reçel ve jölelerin sizin için standart reçel ve jölelerden daha faydalı olabileceğini öne sürüyor.

images
Şekersiz Organik Reçel ve Jölelerin Faydaları 36

Şekersiz Reçellerin Faydaları

Rafine şekerler tükettiğinizde vücudunuzdaki kan şekeri yükselir. Bu, vücudunuza o anda enerji artışı sağlamasına rağmen, kısa bir süre sonra uyuşuk ve bitkin hissetmenize neden olur. Şeker eklenmeden oluşturulan reçel ve jöleleri seçtiğinizde ise vücudunuzun rafine şekerin neden olabileceği şeker çökmesini deneyimlemesi önlenir. Bu yüzden şekersiz olduklarını veya yüzde 100 meyve ile oluşturulduklarını belirten reçel ve jöleleri satın alın.

Organik Reçellerin Faydaları

Organik olmayan reçel ve jöle satın aldığınızda, reçel ve jölelerin yapıldığı meyvelerin artık herbisit veya böcek ilacı içermediğinden emin olamazsınız. Organik reçeller ve jöleler, kimyasallar kullanılmadan yetiştirilen meyvelerden yapılır. “Sertifikalı organik” yazdığından emin olmak için mutlaka etiketine bakınız.

Seçenekler

Süpermarkette bulunan şekersiz veya yüzde 100 meyve reçeli ve jölelerden emin değilseniz, bir çiftçi pazarında veya yerel restoranlarda doğal olarak yapılan reçeller ve jöleler bulabilirsiniz. Doğal olarak yetiştirilen meyve iyice olgunlaştığında toplanır bu da reçelleri ve jöleleri son derece lezzetli bir hale getirir.

Beslenme Farklılıkları

İlave şeker içermeyen reçeller ve jöleler, şeker ilave edilenlere göre besin farklılıklarına sahip olacaktır. Örneğin, meyve suyu ile tatlandırılan bir reçel ile şekerle tatlandırılmış başka bir reçeli karşılaştırdığınızda şeker miktarlarında farklılıklar göreceksiniz. Her iki reçelinde 1 çorba kaşığı yaklaşık 50 kalori içermesine rağmen meyve suyu ile tatlandırılan reçel, şeker ile tatlandırılan reçelden 5 g daha az şeker içerir.

images 1
Şekersiz Organik Reçel ve Jölelerin Faydaları 37

Uyarılar

Aspartam veya sorbitol gibi yapay şekerler içeren reçel ve jöle yemekten kaçının. Bazı çalışmalara göre yapay şekerin toksik kimyasallar kullanılarak oluşturulduğunu ve sürekli kullanımda potansiyel tümör büyümesine neden olduğu söylenmektedir. Bu yüzden sadece taze meyve, pektin, bal veya agave nektarı gibi doğal içerikler içeren reçel ve jöleler satın alın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir