Şekeri Keserek Kilo Verilir Mi?


Fazla kilolardan kurtulmak her kilolu kadın ve erkeklerin çabalarından biridir. Bazen bu durum zorlu süreçlerden biri olsa da kilo vermenin sonucu her zaman iyi olacaktır. Şeker tüketimini kesmek karnınızın doymasını engellemez. Tam tersine şekerli gıdalar tüketmek aslında karnınızı doyurmanıza yardımcı olmaz. Şeker tüketiminin aşırı dozda olması da kan şekerinize zarar verir ve bu nedenle tüm çabalarınız boşa çıkabilir. Yalnızca şekeri keserek daha kolay kilo kaybına yardımcı olabilirsiniz.

Şeker Kontrolü ile İlgili Herşey - Op. Dr. Necat Kaplan

Ne kadar kilo verme oranınız da şekeri tüketim miktarınıza bağlıdır. Fazla şeker tüketiyorsanız diyet listenizden şekeri atarak büyük oranda kilo vermeyi başarabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için fazla şeker tüketiminden kaçınmanız gereklidir. Bu sayede sağlıklı bir hayata devam ederken aynı zamanda fazla kilolarınızdan da kurtulmuş olacaksınız.

Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Şekere Veda Edin

Kilo problemi her yaşta karşılaşabilecek olan durumlardan biridir. Kilolu bireylerin en büyük hayallerinden biri zayıf ve fit bir bedene sahip olmaktır. Yediğiniz besinlerden yaşam şeklinize kadar her konu kilo alıp vermenizi etkiler. Şeker tüketimi de bunlardan biridir. Çikolata, gazlı içecekler, dondurma, kurabiye gibi besinler ortak yönlerinden biri az değerde besin kaynağı olmasıdır.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri - Prof. Dr. Ahmet Ziya Balta

Şeker tek başına diğer karbonhidratlardan fazla kaloriye sahip değildir. Tokluk hissi vermediğinden dolayı bunun yerine küçük boyutta bir yumurta tüketebilirsiniz. Bu sayede hem karnınız doymuş olacak hem de protein ve yağ kazanmanıza yardımcı olacaktır. Böylece kalori alımına dikkat ederek dolgunluk hissini de koruyabilirsiniz.

Kalori Açığı Oluşturmak Nedir?

Şeker tüketimi kan şekeri seviyenize de zarar vererek değerlerinizin bozulmasına neden olur. Basit bir karbonhidrat yapısında olduğundan kolayca sindirilerek kanınıza karışır. Bundan dolayı da sizler halsiz ve yorgun bir hisse kapılmış gibi hissedebilirsiniz. Psikolojik durumunuza da etki ederek daha fazla karbonhidrat tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı toz şeker kalorisi 49 kcal’dir. Bunla birlikte daha fazla şeker tüketerek kilo alımına neden olabilirsiniz. Kalori açığı oluşturarak kilo vermeyi de sağlayabilirsiniz. Bu durum günlük kalori ihtiyacınızı yaktığınız kaloriden daha az kalori alarak ortaya kalori açığı çıkarmış olursunuz. Bu durum sizi bir nevi zorlasa da daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Vücudunuza ihtiyaç duyduğunuzdan daha az kalori vermeniz gereklidir.

Şekerden Nasıl Kurtulunur?

Şekerden kurtulmak biraz zor gidi görünen durumlardan biri olsa da aslında zorlu bir süreç değildir. Fazla şekerli yiyecekleri tüketmekten vazgeçin. Alışveriş yaparken aldığınız besinlerin ne kadar miktarda şeker içerdiğine dikkat ederek almaya özen göstermelisiniz. Sofra şekeri ve gazlı içecekler uzak durulması gereken şeker kaynakları arasında ilk yerini alıyor. Fakat bazı besinler de beklenmedik miktarda şeker içeriyor.

Bunlardan bazıları olan meyve suları, fındık ezmesi, bal, reçel çeşitleri, makarna ve salata sosları, sporda tüketilen içecekler, aromalı yoğurt ve protein  çubukları da uzak durulması gereken besinler arasında yer alıyor. Aldığınız besinlerin şeker miktarı farklı şekillerde de yazılabiliyor. Fruktoz miktarı, dekstroz şurubu, arpa malt gibi miktarlar da ne kadar şeker içerdiğini gösterir. Mutlaka şeker miktarlarına göre alışverişlerinizi yapmanız gereklidir. Sağlıklı bir hayat için şekeri kesmeniz gerekir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir