Şeker Kilonuzu Nasıl Etkiler? En Zararsız Şekerler Hangileri?


0

Şeker tüketimi ve kilo vermek genellikte bir arada olmaz. Şekerlemeler neredeyse tamamen şeker ürünüdür ve kalorisi yüksek olmasına rağmen besin ögelerinden yoksundur. Bu yüzden şekerlemeler boş kalori olarak da isimlendirilir. Kilo vermek için kalori alımınızı her gün harcadığınız kalorilerin altına düşürmeyi gerektirdiğinden, çok fazla boş kalori almak bu hedefi gerçekleştirmenizi zorlaştırır. Meyve gibi doğal olarak tatlı ve besin açısından zengin olan yiyecekleri seçmek, tatlı ihtiyacını tatmin etmek için en iyi seçimdir. Ancak iradenizi kontrol etmekte zorlanırsanız ve şeker ürünleri yemek isterseniz düşük kalorili şekerler vardır.

Şeker Beyni Nasıl Etkiliyor?

Şeker geçici olarak bir tatmin sağlayabilir, ancak uzun süreli tokluk sağlamayacak. Aslında, şeker yemek  daha fazla şeker istemenize ne olabilir. Çünkü beynin zevk ve ödül merkezlerini harekete geçirir. Bu durum beynin yürütme merkezinin arzulara ve dürtülere direnmekten sorumlu görevini yapma yeteneğini azaltıyor.

Şekerin kilo verme hedeflerinize müdahale edecek bir başka etkisi de kan şekeri üzerindeki etkisidir. Şeker hemen kan dolaşımınızda emilir, bu da ani bir enerji akışına neden olur. Daha sonra kan şekeri hızlı bir şekilde düşer, bu da daha fazla şeker yemek için can atmanıza neden olabilir. Bu durum sadece basit bir şeker tüketimi değil; giderek daha fazla şeker tüketimi, kilo alımı ve hatta diyabetle sonuçlanabilecek kısır döngünün bir parçasıdır.

Kalorisi Olmayan Şekerler Nelerdir?

Beslenmenizde tüketebileceğiniz en iyi “şeker” doğal meyvedir, yani doğanın şekeridir. Ama herkes ara sıra kendini şımartmak istiyor. Şımarttığınızda, şekersiz şekerler seçmek, kilo verme hedeflerinize ayak uydurmanıza yardımcı olacaktır. Ksilitol, mannitol ve sorbitol gibi şeker alkolleriyle yapılan şekerler ve şeker ürünleri kalori içermez ve kan şekeri üzerinde önemli bir etki oluşturmazlar. Durum böyle olsa da olumsuz yönleri vardır. Cleveland Clinic, şeker alkollerinin şişkinlik, gaz, karın ağrısı ve ishale yol açabileceğini söylüyor.

Şekersiz, sağlıklı demek değildir. Şekersiz şekerler bile kan şekerini etkileyen başka basit karbonhidrat kaynakları içerebilir ve trans yağlar gibi sağlıksız yağ içerikleri de yüksek olabilir. Bir ürünün şekersiz olması, sınırsız miktarda yemenin uygun olduğu anlamına gelmez.

Bazı araştırmalar ayrıca, sukraloz gibi besleyici olmayan sentetik şekerlerin, şeker istemine neden olabileceğini ve iştahı normal şekerler gibi uyardığını da göstermektedir. Yapılan bir araştırma, kronik sukraloz tüketiminin yemek motivasyonunu arttırdığı ve potansiyel bir kalori dengesizliğine ve kilo alımına yol açtığı sonucuna vardı.

Daha İyi Tatlı Seçenekleri

Mümkünse şekerlerden tamamen uzak durmak iyi bir fikirdir. Ne kadar az şeker alırsanız, o kadar az şeker istersiniz. Taze meyveler tatlıdır ve yine de şeker içermesine rağmen, lif içeriği ile etkileri hafifletilir ve bu da şekerin kan dolaşımınızda emilimini yavaşlatır. Aynı zamanda meyveler zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

Bitter çikolata, tatlı isteğinizi tatmin etmek için başka bir seçenektir. Kalorisi yine de yüksektir, 30 gram başına 150 ila 170 kalori içerir, ancak sağlığınızı güçlendiren bir antioksidan olan flavanoller ve mineraller içerir. Yağ içeriği, şekerin kan şekeri üzerindeki etkilerini azaltabilir. Bitter çikolata, sütlü çikolatadan bile daha uzun süreli tokluk sağlayabilir. En az yüzde 70 kakao içeriğine sahip çeşitlerini alın ve günde bir kez 30 gram kadar tüketin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz