Şeker Hastalarına Uygun Doğal Meyve Suları


Şeker hastalığına sahip olanların meyve suyu tüketimini oldukça dikkatli olarak gerçekleştirmeleri lazımdır. Çünkü üzüm ya da portakal suyu gibi meyve sularının içerdikleri şeker miktarı bir hayli fazladır. Bireyler kanlarındaki şeker oranının birden artmasını önlemek için tam buğday ekmeği başta olmak üzere glisemik indeksi yüksek olmayan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Diyabetik meyve suyu olarak verilecek olan öneriler sayesinde kişiler meyce sularını suçluluk hissetmeden tüketebilmektedir. Sayılacak olan örneklerde kan şekerinin kontrol edilmesinde etkin rol oynayan karpuz, kabak ya da kereviz gibi malzemeler kullanılacaktır.

1.     Karpuzlu Kereviz Suyu Yapımı

Şeker hastalığı olanlar üç dilim karpuz ve beş santim kadar kereviz sapı ile sağlıklı bir meyve suyu elde edebilmektedir. Meyve suyunun hazırlanması için malzemelerin bir mutfak robotuna konması ve üzerine bir miktar su ilave edilerek çırpılması yeterli olacaktır.

Karpuzlu Kereviz Suyu
Şeker Hastalarına Uygun Doğal Meyve Suları 36

2.     Limonlu Guava Suyu Yapımı

Dört adet guavanın soyulmasından sonra iki adet limonun soyulması ile malzemeler hazırlanmış olmaktadır. su eklenerek robottan geçirilen malzemeler tatlandırılmadan meyve suyu yapımı tamamlanmış olmaktadır.

3.     Papayalı Mandalina Suyu Yapımı

Şeker hastalarına meyve suyu önerilerinden olan papayalı mandalina suyu için dört adet mandalina soyulmalıdır. Bir adet de papaya karıştırıcıya eklendikten sonra çırpılmalıdır. Katılık durumuna göre su eklemesi yapılmasında sakınca bulunmamaktadır.

4.     Kabaklı Elma Suyu Yapımı

Kabaklı elma suyunun tarifi şeker hastaları için ideal meyve sularından biridir. Çünkü malzemeler arasında kandaki şeker oranını kontrol edecek olan zencefil benzeri bileşimler bulunmaktadır. Ara öğünlerde tüketilmesi mümkün olan meyve suyu özellikle hazırlandıktan hemen sonra tüketilmelidir. Bekleme durumu neticesinde tadında değişimler ya da oksitlenmeler görülebilmektedir. Tarif için parçalayıcıya iki adet kabuğu soyulmuş elma, nane yaprakları, 1 bardak limon suyu, bir su bardağı çiğ kabak, 1 yemek kaşığı ay çekirdeği ve biraz zencefil eklenerek karıştırılmalıdır. Bu tarif diyabete iyi gelmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile de bilinmelidir.

5.     Yacon Patatesi Suyu Yapımı

Diyabet için tarifler arasında yacon patatesi de bulunmaktadır. Çünkü bu bitki içerisinde inülin bulundurmaktadır. Sindirim sistemi tarafından sindirilemediği için ise liflerle eşdeğer etkiler göstermektedir. Aynı nedenler kan şekerinin kontrolünde etkili olmasını sağlamaktadır. Meyve suyunun yapılabilmesi için bir bardak maden suyu ile beş ya da altı cm civarında dilimlenmiş olan patateslerin çiğ olarak çırpılması lazımdır. Sonrasında süzülerek tüketime hazır hale gelebilmektedir. Bu tarif kilo vermede de büyük yardımcıdır.

Yacon Patatesi Suyu
Şeker Hastalarına Uygun Doğal Meyve Suları 37

6.     Greyfurtlu Armut Suyu Yapımı

Potasyum bakımından zenginlik içermesi sayesinde greyfurtlu armut suyu şeker hastalığı olanlar için oldukça iyi alternatiflerden biridir. Çünkü tüketimler sonrasında kandaki şeker seviyesi kademeli olarak yükselmektedir. İki adet armut, bir greyfurt ve bir çubuk tarçın tarif için yeterlidir. Armut ve greyfurt sıvı hale getirildikten sonra tat kazandırmak için tarçın çubuğu eklenmesi önerilmektedir.

7.     Çarkıfelekli Kavun Suyu Yapımı

Diyabetli hastalar için tarifler arasında yer alan çarkıfelekli kavun suyu için iki dilim kavun ve 4 adet çarkıfelek özü gerekmektedir. malzemelerin blender ile çekilmesinden sonra tatlandırılmadan alınması sonrasında meyve suyu tamamlanmış olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir