Seitan (Buğday Gluteni) Nedir? Besin Değeri Nasıldır? Seitan Nasıl Hazırlanır?


Seitan Çin’den çıkmış olan ve Orta Asya’da yaygın olan bir tür vegan proteindir. Karbonhidrat oranı oldukça düşük ve de protein değeri yüksek olduğu için çok tercih edilir. Yağ oranı da oldukça düşük olduğu için özellikle soya ya da tofu tüketmek istemeyen veganlar için alternatif bir proteindir. Ancak diğer vegan proteinleri gibi glütensiz değil tam olarak glütenden yapılan bir besindir. Ekmekle karıştırılmaması gereken seitan, hayati buğday glüteni olarak adlandırılan glütenin suda eriyip, bir şekle sokularak pişirilmesiyle yapılır. 

Seitan İçeriği

Yağ ve karbonhidrat bakımından oldukça düşük ve protein değeri açısından hemen hemen en zengin besin olarak kabul edilen seitan, amino asitler açısından biraz eksiktir. Et ürünlerindeki ya da kuru yemişlerdeki aminoasitler seitanda bulunmaz. Vücudumuz için çok gerekli olan tiroid ve lizin aminoasitlerini içermediği için diğer protein kaynaklarından farklıdır. 

Seitan Nedir? | Kadın Bakışı | Kadın Gözüyle Hayat

Seitan Nasıl Hazırlanır?

Bazı restoranlarda sahte et ya da sahte ördek gibi yemekler görebilirsiniz. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda bu etin seitan olduğunu düşünebilirsiniz. Lezzet açısından mantar ve tavuğa benzeyen seitan tek başına pişirildiğinde tatsız ve kuru gelebilir. Ama çeşitli soslarla çok lezzetli bir hale gelebilir. Marketten satın aldığınızda ise tavada kızartarak yine soslarla sandviçlerde, yemeklerde ya da salatalarda kullanabilirsiniz. Çok hızlı pişen bir yiyecek olduğu için fazla pişirmemeye özen gösterebilirsiniz. Et koyduğunuz her yemekte seitanı da et yerine kullanabilirsiniz.

Seitan yememek için tam 4 neden - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Soya ve Seitan Karşılaştırması

Seitan soyadan çok daha fazla protein içeren bir besindir. Tofu ya da soya ürünlerinin seitandaki kadar protein değeri kazanması için çok daha büyük porsiyonlarda hazırlanması gerekiyor. Ama vitamin ve mineral değerleri açısından soya ürünleri seitandan çok daha zengindir. Seitan kadar protein değeri olan tek ürün tempehtir. Tempeh mayalanmış ve pişmiş soya fasulyesinden hazırlanan bir vegan yemeğidir. Tempeh soya ürünlerine ve tofuya benzer ve onlardan daha zengin bir protein içeriğine sahiptir. Ancak yine de seitan kadar protein içeriği zengin değildir. Ama mineraller ve vitaminler açısından diğer soya ürünleri gibi seitandan çok daha zengindir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir