Sedef Hastalığının Ana Belirtileri Nelerdir?


Sedef hastalığı, vücudun herhangi bir yerinde görünebilir deride kırmızımsı ve desquamative lekeler veya plaklar görünümlü nedeni bilinmeyen bir deri hastalığıdır, ancak dirsek gibi yerlerde daha sık görülür diz veya kafa derisinde de çok yaygındır.

Sedef hastalığı belirtileri spontan olarak kaybolabilir, tedavi ye gerek kalmadan, ancak sedef hastalığı da bağışıklık sisteminin zayıflama dönemlerinde daha yoğun görünme eğilimindedir.

Sedef hastalığının türüne bağlı olarak, belirtiler ve özellikleri;

1. Kaba sedef hastalığı

Sedef hastalığının en sık görülen tipidir ve genellikle kafa derisi, diz ve dirseklerde ortaya çıkan farklı boyutlarda lezyonların varlığı ile karakterizedir. Bu lezyonlar kırmızı ve sınırlı, genellikle beyaz ölçekler ile kaplıdır, çok kaşıntı yapabilir, ve bazı durumlarda da kanayabilir.

2. Guttata sedef hastalığı

Guttata sedef hastalığı daha çok çocuklarda tespit edilmiştir, çocuklarda daha sık görülür ve gut şeklinde deride küçük lezyonların varlığı ile karakterizedir, özellikle gövde, kol ve uyluk da sıklıkla görülür. Streptococcus bakterileri tarafından enfeksiyon ile ilişkilidir. Çocuklarda kendiliğinden tedavi gerektirmeden geçebilir.

3. Artropatik sedef hastalığı veya psoriatik atrite

Artropatik Sedef hastalığı veya psoriatik sedef hastalığı, kırmızı plaklar ve hastalığın karakteristik desquamatives görünümünü ek olarak, eklemler de oldukça ağrılı , diz ve parmak uçlarının eklemlerini etkileyebilir. Hastalığın yaş gurubu 21 ile 51 yaş aralığında ki kadın ve erkeklerdir. Hastalığın ortaya çıkmasında kalıtsal olması, genlerde ki varlığı sürdürür, genetik dir.

Ayrıca Buna Bakın  Reçeteli Yara İzi Kremleri Nelerdir?

4. Püstül sedef hastalığı

Püstül sedef hastalığı vücuda veya ellere dağılmış alışılmadık irin lezyonları varlığı ile karakterizedir. Sedef hastalığı bu tür de ateş gibi diğer belirtiler görülebilir, titreme, kaşıntı ve ishal, örneğin.

5. Tırnak sedef hastalığı

Tırnak sedef hastalığında sarımsı noktalar veya el tırnak şekli dokusunda değişiklikler görülebilir, ve hatta bir ringiasis ile karıştırılabilir.

6. Kafa derisi üzerinde sedef hastalığı

Kafa derisi üzerinde sedef belirtileri genellikle stres dönemlerinde görünür, kalın beyaz pulların varlığı ile karakterizedir saç köklerinin etrafında kafa derisi ne bağlıdır. Buna ek olarak, etkilenen bölgede kızarıklık ortaya çıkarak bölgede saç miktarı azalmıştır.

Çocuklarda sedef hastalığı

Çocuklarda ve ergenlerde sedef hastalığı belirtileri yetişkinlerde de aynıdır, ancak çok küçük çocuklarda bazı değişiklikler olabilir. 2 yaşına kadar olan çocuklarda sedef hastalığı özellikle bebek bezi bölgesinde kendini gösterir, bebek eritemine (pişik) benzer, ancak genellikle guttata sedef hastalığı tipi olan bebek sedef hastalığında:

  • Etkilenen bölgenin hafif kızarıklık, biraz parlak bir sesi ile, iyi tanımlanmış kenarları ile
  • Inguinal kıvrımların da tutulumu
  • Ilişkili bir kaşıntı olabilir veya olmayabilir.

Bu lezyonun görünümü yaklaşık 2 hafta sonra, yüz, kafa derisi, gövde veya ekstremitelerde sedef hastalığı aynı lezyonların görünümünü olması yaygındır. 

Temel tedavi ve bakım

Sedef hastalığının tedavisi semptomlarını kontrol altına almak için yapılır. Sedef hastalıpı dermatologun rehberliğine göre yapılmalıdır. Tedavi genellikle tablet ve merhem şeklinde ilaçların kullanımı yoluyla yapılır, cildin hijyen ve hidrasyon önlemlerine ek olarak.

Ayrıca Buna Bakın  Sosyopat Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Antioksidan veren gıdalar tercih edilir ve cildi nemli tutmak gereklidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.