Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Sedef hastalığı, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Cilt bünyesinde bulunan hücrelerinin normalden daha hızlı ve daha fazla çoğalmasına neden olan bir hastalık olup tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Sedef hastalığına yakalanan kişilerin ciltlerinde beyazımsı bir kabuk görünümünde engebeli kırmızı ekeler meydana gelir. Adeta pul pul olan bu görüntü cildin herhangi bir yerinde büyüyebilir, ancak en sık kafa derisi, dirsekler, dizler ve sırtta görülürler. Sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Sorusu bu günlerde daha sık soruluyor ve merak ediliyor.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Sedef hastalığı aynı saçlarda oluşan kepek gibidir ancak sadece cilt yüzeyinde görülür. Hastalığa yakalanan kişinin vücudunun çeşitli bölgelerinde görülmesi mümkündür. Sedef hastalığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Çocuklarda sedef hastalığı vücutta damla şeklinde görülürken plaklar şeklinde gelişebilir ve yetişkinlerde de stabildir. Çocuklarda ve yetişkinlerde sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir Söz konusu olan bu hastalıkkesinlikle kronik bir hastalık durumundadır. Bunun için de yine kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak kişinin elinde ve ya yüzünde sedef hastalığının varlığı mutlaka sosyal izolasyona neden olabilir.

1 26
Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 36

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sedef hastalığı genellikle genetik geçiş nedeniyle gelişir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde bazı faktörler de sedef hastalığına neden olabilir. Sedef hastalığı strese bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumda sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Günümüzün en çok merak edilen konusudur.

Sedef Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Sedef hastalığının hangi sebeple meydana geldiği henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Bağışıklık sistemindeki bir kusur ciltte gereksiz iltihaplanmaya neden olur ve bu da yeni cilt hücrelerinin hızla yayılmasına neden olur. İnsanın cilt hücreleri genel olarak 10 ile 30 gün arasında değişen zamanlarda yenilenir. Sedef hastalığında her 3-4 günde bir yeni hücreler büyür. Sıklıkla yenileriyle değiştirilen eski hücreler birikir ve ciltte görünen gümüş kabukları ortaya çıkarır. Sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Bu konuda pek çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunun için uzman bir doktor ve kapsamlı bir hastane hizmeti alınmalıdır. Sedef hastalığı aynı aile içindeki bireylerde de görülebilmekle birlikte bazen nesiller atlayabilmektedir. Örneğin, bir büyükbaba ve torun etkilenebilir, ancak çocuğun annesi etkilenmeyebilir. Bunun dışında sedef hastalığı kişiden kişiye geçmez, bulaşıcı değildir.

2
Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 37

Sedef Hastalığı En Çok Ne Zaman Görülür?

Hemen hemen tüm sedef hastalığı türlerinin bazı ortak tetikleyicileri vardır. Sedef hastalığının tekrarını tetikleyebilecek bu durumlar arasında kesikler, çizikler veya cilt ameliyatları, duygusal stres, şerit enfeksiyonları, bipolar bozukluklar, aşırı alkol kullanımı ve sigara, özellikle genç erkeklerde bu tür rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olabilir. Bunların yanında diğer tedaviler için kullanılan ilaçlar da sedef hastalığına yol açabilir. Bu durumda sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını öğrenmek gerekiyor. Hastalık özellikle kış ve soğuk günlerde daha sık görülür. Sıcak, güneşli ve nemli bir ortamda bulunmak, hastalığın ortaya çıkma olasılığını azaltabilir. Bazı durumlarda bir sivrisinek ısırığı bile sedef hastalığının sebebi olabilir. İlaç kullanırken mutlaka uzman doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığının türleri birbirinden farklıdır. Sedef hastalığının belirtileri kişinin tipine göre değişir. Sedef hastalığının en yaygın türü olan plak sedef hastalığının en belirgin belirtisi kırmızı lekeler şeklinde gümüşi kabuklarla kaplı plaktır. Bu plaklar kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Plaklar bazen çatlayabilir ve kanayabilir. Peki, sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Tırnaklarda ve ayak tırnaklarında çukurlaşma dahil renk değişikliği meydana gelebilir. Ayrıca tırnaklar parçalanabilir veya tırnak yatağından ayrılabilir. Saç derisinde soyulma veya kabuklanma meydana gelebilir. Diğer sedef hastalığı türleri arasında, genellikle yetişkinlerde görülen, avuç içi ve ayak tabanlarında, kırmızı ve pullu cilt görünümüne neden olan, iltihaplanmayan beyaz veya sarı sıvı ile dolu kabarcıklar olan küçük püstüller olan püstüler sedef hastalığı bulunur.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir? Günümüzde daha sık karşılaşılan bu hastalığın tedavisi elbette mümkündür. Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır, bu nedenle tedavisi yoktur. Bununla birlikte, mevcut tedavi yöntemleri, en şiddetli vakalarda bile semptomları büyük ölçüde azaltmaktadır. Son araştırmalar, sedef hastalığı iltihabı iyi kontrol edildiğinde, kalp hastalığı, felç, metabolik sendrom ve bu iltihaplanma ile ilişkili diğer hastalıkların riskinin azaldığını gösterir. Sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Doktor, döküntünün boyutuna, vücuttaki konumuna, kişinin yaşına, genel sağlığına, hastalık tipine ve diğer faktörlere göre kişiye uygun bir tedavi planına karar verecektir.

Sedef hastalığı için yaygın tedaviler arasında steroid kremler, kuru ciltler için nemlendiriciler ve losyonlarda, kremlerde, köpüklerde, şampuanlarda ve banyo solüsyonlarında bulunan kömür katranı, D vitamini içeren reçeteli kremler veya merhemler bulunur. Eğer ki bu hastalığa yakalanmışsanız ya da bir yakınınız bu sıkıntıları çekiyorsa sizin için en doğru tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir