Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?


Kaşıntılı bir his bırakan, kırmızı ve kuru lekelerden oluşan iltihaplı bir hastalık olarak tanımlanan sedef hastalığı kişilerde hafif bir ağrıya da neden olabilmektedir. Diğer cilt hastalıklarına göre daha yaygın şekilde görülmesine karşın bu rahatsızlığın temel nedeni henüz bilinmemektedir. Buna karşın hastalığın nedeni olarak kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen değişimler kabul edilmektedir. Örneğin stres oranının artması ya da bağışıklığı direkt olarak etkileyen hastalıklar yaşanması bu rahatsızlığı tetikleyebilmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri ve Türleri

Ciltte oluşan kırmızı ve kuru lekeler sedef hastalığı belirtisi olarak açıklanmaktadır. Ancak belirtilerin türleri ya da vücudun hangi bölümünde oluştuklarına göre hastalığın farklı türlerinin oluştuğu da bilinmektedir. Hastalığın türleri:

Sedef Hastaligi nedir
Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? 36

1.     Psoriasis Vulgaris

Bu tür sedef hastalığı plak tipi olarak da isimlendirilmektedir. Hastalığın en yaygın biçimini oluşmaktadır. Bireylerde beyaz ya da gümüş renklerinde pullar oluşmaktadır. Bu pullar ise kırmızı deri üzerinde oluşmaktadır. Genellikle kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Yine de tırnakları, sırtı ya da kafa derisini etkilediği de bilinmektedir. Görüldüğü yerlerde ise kaşıntı, yanma gibi belirtiler hissedilmektedir.

2.     Guttat Sedef Hastalığı

Hastalığın bu türünde damlalar halinde noktaların varlığı görülmektedir. Genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde teşhis edilmektedir. Lekelerin ortalama olarak bir santimden daha küçük olduğu bilinmektedir. Koltuk altlarında ya da kasıklarda görülme eğilimi bulunmaktadır.

3.     Püstüler Sedef Hastalığı

Püstüler sedef hastalığında ciltte oluşan kabarcıkların içerisinde irin de bulunmaktadır. Bu tür sedef lekeleri vücudun sadece belli bölümlerinde kendini gösterebilmektedir. Bazı vakalarda tüm bedene yayılma da gözlemlenebilmektedir. Hastalığın bu türünde yayılma oranına göre birkaç gün yüksek ateş de görülebilmektedir.

4.     Ters Sedef Hastalığı

Sedef hastalığının farklı bir türü olan bu rahatsızlık özellikle nemli olan vücut bölgelerinde görülmektedir. Koltuk altında, meme altındaki bölgede kafa derisinde ya da göbekte oluşabilmektedir. Görüldüğü yerler nemli olduğu için diğer türlerden farklı olarak pullanma yapmamaktadır.

5.     Tırnakta Görülen Sedef Hastalığı

Tırnakta görülen sedef hastalığı sık şekilde rastlanan hastalık türlerinden biridir. tırnakta dalgalanmalara, renk değişimlerine ya da tırnak yapısının daha güçsüz hale gelmesine neden olmaktadır. Üstelik bu hastalığın genel manada ciltteki sedef hastalığı görülmeden ortaya çıktığı bilinmektedir.

Sedef Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığı teşhisi için belirtilere bakılmaktadır. Belirtiler arasında genellikle belli zaman dilimlerinde ortaya çıkan ve bir müdahale yapmaksızın geçen kızarıklıklar gösterilmektedir. Bu kırmızı lekelerin özellikle stresli dönemlerde tekrarladıkları bilinmektedir. Hastalık sahibi olduğundan şüphelenen kimselerin doğru teşhis için bir dermatolog randevusu almaları önerilmektedir. Uzmanların kesin tanı için bu hastalıklar benzer semptomları bulunan diğer hastalıkları elemek için farklı testler yapması gerekebilmektedir.

Sedef belirtileri
Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? 37

Sedef Hastalığı Vücudun Nerelerinde Görülür?

Sedef hastalığı lekelerinin yaygın olarak görüldüğü vücut bölgeleri;

 • Dizler ve bacaklar,
 • Genital organlar,
 • Dirsekler ve kollar,
 • Saç derisi,
 • Göbek şeklindedir.

Ancak bu hastalık kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Bu da vücudun herhangi bir yerinde görülebilmesi anlamına gelmektedir. Kişiler bedenlerinde farklı bir renklenme gördüklerinde sorunu belirlemek için muhakkak bir uzmanla görüşmelidir.

Sedef Hastalığının Nedenleri

Bu hastalığın spesifik olarak nedeni halen bilinmemektedir. Ancak sedef hastalığının nedenleri olarak bireylerin bağışıklık sisteminde oluşan dengesizlikler sayılabilmektedir. Yine aynı nedenler hastalığın mantar ya da virüs enfeksiyonları gibi bulaşıcı olmadığı anlamına da gelmektedir. Kişilerin ciltlerinde sedef oluşma riskini artıran faktörler:

 • Bakteriyel enfeksiyonlar,
 • Deride oluşan çarpma ve diğer yaralanmalar,
 • İlaç kullanımı,
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar şeklindedir.

Sedef hastalığının aynı zamanda genetik nedenler yüzünden oluşabileceğinin de altı çizilmektedir. Bu sonuç hastalık tanısı konan kişilerin yarısının ailesinde de sedef görülmesidir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesi için uygulanan bir tedavi bulunmamaktadır. Bu neden yüzünden sedef hastalığının tedavisinin olmadığı kabul edilmektedir. Ancak görülen belirtileri azaltan ve hafifleten belli yöntemlerin uygulanması mümkündür. Uzmanlarca uygulanan yöntemler;

 • Merhemler ve ilaçlar semptomları kontrol altına almak için en çok uygulanan türdür. Uygulama sonrasında doğrudan bağışıklık sistemi etkilenmektedir ve lekelerin kızarıkları kontrol altına alınmış olmaktadır.
 • Fototerapi de UVB ışınlarının cilde uygulanması ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Etkinin artırılabilmesi açısından alternatif merhemlerle birlikte kullanılmaktadır.
 • Düzenli beslenme de tedavi türlerindendir. Çünkü uzmanlar tarafından verilen diyetler semptomların kontrol altına alınması için etkilidir.

Sayılan yöntemlerden farklı olarak uzmanların bilgisi dahilinde kullanılması önerilen bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Özellikle su teresi yaşanan atakların aralıklarının azalması ve belirtilerin azaltılabilmesi için kullanılabilmektedir. Son zamanlarda yapılan farklı biyolojik tedavi yöntemlerine olan yönelimin hızı da artmış durumdadır. Biyolojik ilaçların bağışıklık sistemini düzenleyen antikorların etkin şekilde kullanımını sağlayan yeni bir tedavi türü olduğu bilinmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir