Saxenda Nedir ve Nasıl Kullanılır? Saxenda Sağlıklı mıdır?


7
129 Paylaşım, 7 Beğeni

İştahın azaltılmasında ve vücut ağırlığının kontrol edilmesinde farklı ilaçlar bulunmaktadır. Saxenda nedir de iştahın azaltılmasında ve pratik diyetlerde kullanılarak vücut ağırlık toplamının %10’una kadar indirgenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle obezite ve aşırı kiloluk durumlarında enjekte edilebilir olarak da değerlendirilen medikaller kapsamında incelenmektedir. Bahsi geçen ilaç alternatif diyabet ilaçlarının bileşiminde olan bir sistemden ileri gelmektedir. Sistem ise beynin iştahı düzenleyen bölümlerinde etkili olmaktadır. Saxenda, beynin bu alanlarında açlığın daha az hissedilmesini sağlamaktadır. Kilo kaybı ise günlün olarak tüketilen kalori miktarının azaltılmasından sonra gelmektedir. İlaç, laboratuvarlarda üretilerek reçeteli bir şekilde satılmaktadır ve her kutuda üç ay boyunca yeterli olacak miktarda kalem bulunmaktadır.

Saxenda Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Saxenda vücut kitle endeksi 30’dan büyük olanlarda kullanılabilmektedir. Yüksek tansiyonu olanlar tip 2 diyabet hastaları ya da kolesterol oranları olması gerekenden fazla olan yetişkin insanlarda da reçeteli olarak kullanılabilmektedir.

Saxenda Nasıl Kullanılır?

Reçeteli olarak temin edilebilen bu ilaç, uzmanların önerdiği biçimde kullanılmak zorundadır. Ancak üreticiler tarafından önerilen bir klasik prosedür de bulunmaktadır. Bu prosedüre göre yemek zamanları önemli değildir. Kişiler kendilerine göre uygun olan durumlarda karın derilerinin altına ya da uyluk, kol gibi derilerin altına bir doz olarak uygulayabilmektedir. Dozun her gün bir kez yinelenmesi yeterli olacaktır. Saxenda dozu günde en çok 3 mg olabilmektedir. Bu dozun aşılmaması gerekmektedir. Kişiler doktorlarının çıkarmış olduğu tedavi planından şaşmadan ilerlemelidir. Ayrıca bu ilaç tek başına zayıflamada etkili değildir. Ancak dengeli bir diyet yapıldığında ve düzenli egzersizlerle birlikte değerlendirildiğinde etkin sonuçlar alınmaktadır.

Ayrıca Buna Bakın  Yemek Yemeden Kaç Gün Dayanılır?

Saxenda Nasıl Enjekte Edilir?

Saxenda’nın doğru bir şekilde kullanılabilmesi için aşağıda belirtilen adımlar sırası ile atılmalıdır:

  • Kalem kapağı çıkarılmalıdır,
  • Kalemin uç kısmına yeni bir iğne takılarak oturtulmalıdır,
  • İç koruma ortadan kaldırılarak iğne hazır hale getirilmelidir,
  • Uzmanlar tarafından önerilen dozun ayarlanması için kalemin üst kısmı çevrilmelidir,
  • İğne, 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ayarlanmalıdır,
  • Deriye saplanarak doz bölümünde 0 yazısı gelene kadar kalem düğmesine basılmalıdır,
  • Düğmeye basarken ortalama olarak 6 saniye beklenerek iğne deriden çekilmelidir,
  • İğnenin dış kapağı takılarak, iğne çöpe atılmalı ve kalemin ana kapağı kapatılmalıdır.

Saxenda kaleminin kullanımı konusunda anlaşılmayan yerler için bir sağlık uzmanından yardım alınması gerekmektedir.

Saxenda Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç kullanımı sırasında Saxenda yan etkilerinden bir kısmı yaygın olarak görülebilmektedir. Bu tür yan etkiler arasında; mide bulantısı ve kusma, kabızlık ve iştah azalması şeklinde maddelerin sayılması mümkündür. Sık görülen yan etkilerden sonra nadir olarak rastlananlara sıra gelmektedir. Bazı insanlar ilaç kullanımı sonrasında; baş dönmesi, ağızda kuruluk, üst mide ağrısı, enjeksiyon yapılan bölgelerde reaksiyon benzerinde sıkıntılar da yaşayabilmektedir.

Saxenda Kullanması Sakıncalı Olanlar

Saxenda tedavisi ilacın içerisinde yer alan bileşenlere alerjisi bulunduğu tespit edilen kimseler tarafından kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra hamile olanlar ya da emzirme dönemindeki anneler veyahut henüz on sekiz yaşını geçmemiş olanlar tarafından da kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlarla reaksiyona gireceği için Victoza benzeri ilaç alanlar da bu tedaviyi olamamakadır.

Ayrıca Buna Bakın  Bilim, E Vitamininin Cinsel Faydaları Hakkında Ne Diyor?

UYARI: Sitede bulunan tüm yazılar uzman tavsiyesi değildir. En doğru bilgiyi doktorunuza veya bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

7
129 Paylaşım, 7 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
2
hate
confused confused
2
confused
fail fail
3
fail
fun fun
6
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
4
love
lol lol
3
lol
omg omg
10
omg
win win
4
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.