Sartorius ve Gracilis Kasları Sakatlıkları Nedenleri ve Tedavisi


Vücutta bulundukları konumdan dolayı, sartorius ve gracilis kasları yalnızca travmadan dolayı değil, genel bir aşınma ve yıpranma karşı oldukça savunmasız durumdadır. Meydana gelen yaralanmalar ağrıya yol açabilir ve hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Bu kaslarda meydana gelen yaralanmalardan sonra ilk yardım uygulaması yapılırsa, tedavisi daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu önemli kaslar yaralanma ve travmalara en çok maruz kalan kaslardır.

Sartorius ve Gracilis kasları Nerede Yer Alır?

Bu kaslarda oluşan yaralanmaları daha iyi anlayabilmek için, kaslarında nerede olduğunu bilmek önemlidir. Hem sartorius hem de gracilis kası uyluk bölgesinde bulunur ve uyluk ön bölge kasları olarak da tabir edilir. Gracilis kası kasık kemiğinden başlar ve uzanır. Sartorius kası kalça kemiğinden başlar ve uyluk boyunca çapraz bir şekilde uzanır. Sartorius kası terzi kası olarak da tabir edilir.

Sartorius kası
Gracilis Kası

Sartorius ve Gracilis Yaralanmasının Nedenleri

Gracilis ve sartorius kaslarındaki yaralanmalar genelde fiziksel aktivite yapanlarda ve sporcularda meydana gelir. Özellikle vücudun ağırlığının bacaktan bacağa geçiş yaptığı aktiviteleri düzenli olarak olarak yapanlarda çok yaygın görülür. Bu yüzden sporcu sakatlanması da denir.

Bu tür yaralanmalar genelde üst bacak egzersizleri yapıldığı zaman daha fazla gerilme yaşandığında meydana gelir. Ortaya çıkan gerilim, pes anserin adı verilen ve kaz ayağı olarak da bilinen bölgedeki kasların ve tendonların ayrılmasına ya da yırtılmasına sebep olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Bu bölgedeki başka bir yaygın yaralanma sebebi, pes anserine bölgesinin aşınmasına, tahriş olmasına ve iltihaplanmasına sebep olan aşırı fiziksel aktivite yapmaktır. Bunun sonucunda pes anserin bursit olarak bilinen bir durum ortaya çıkar.

Sartorius ve Gracilis Kası Ağrısı Nasıl Geçer?

Sartorius ya da gracilis kaslarının yanı sıra pes anserin bursit yaralanmalarının hepsi büyük oranda kendi kendini sınırlayan ağrılar olarak kabul edilir. Bu da, bu kaslardaki yaralanmaların ameliyata gerek olmadan kendi kendine iyileşebildiği anlamına gelir.

Bunun yanında, bu tip bir yaralanma meydana geldiği zaman takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. En başta bu tür yaralanmalarda temel ilk yardım yapmak şarttır. Yaralanan bacağın yükseltilmesi, yaralanma meydana gelince bu kaslara soğuk uygulama yapılması gerekir. Bu şekilde yaralanan bölgenin iltihaplanmasını önleyebilir ve ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yaralanmadan sonra iyileşme süreci boyunca dinlenme, akvitileri kısıtlama, koltuk değneği ya da baston kullanmak gibi bazı geçici yaşam tarzı değişiklikleri de yapılması gerekebilir.

Sartorius ve Gracilis Kas Yaralanmasını Önlemek

Düzenli fiziksel aktivite ve spor yapan kişilerde, sartorius veya gracilis kaslarındaki yaralanmalar yaygın olarak gözükür. Bu yaralanmalar sonucunda ağrı meydana gelebilir ve iyileşme süreci boyunca hareket kısıtlılığına neden olabilir. Ancak bu durumda genelde dinlenme yaparak, ayağı yükselterek ve soğuk uygulama yapmak gibi temel öz bakımlar ile tedavi edilebilir.

Ön uyluk bölgesi kaslarındaki yaralanmaların tedavisi için genelde cerrahi müdahale yani ameliyata gerek duyulmaz. Ayrıca bu yaralanmalarda riskleri önlemek amacıyla, esneme germe hareketleri yapmak ve uygun bir ayakkabı giymek gibi basit uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar, yaralanmaların tedavisini nispeten daha kolay bir hale getirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
2
omg
win win
6
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.