Sarkık Göğüs Nasıl Düzeltilir


Sarkık göğüs, düzenli yapılan egzersizler sonucu düzeltilebilme ihtimali taşır. Peki, göğüslerin sarktığı nasıl anlaşılır? Göğüsleriniz daha önce ki haline kıyasla değişim geçirmişse yani büyümüşse veya küçülüp sönükleşmişse, sarkmış olabilir. Bunun sebepleri arasında; yaşlanma, emzirme ve hamilelik gibi süreçlerde her kadının yaşadığı veya yaşayabileceği doğal durumlar olabilir. Siz de görüntünüzden rahatsızlık duyuyorsanız bu gerçekle yaşamak zorunda değilsiniz. Sarkık göğüslerinizi cerrahi müdahalelerle veya bazı egzersizlerle eski haline getirmek özgüveninizi arttıracaktır.

Meme Sarkmalarının Sebepleri Nelerdir Nasıl Düzeltilebilir?

Pek çok sebepten kaynaklı olarak memede meydana gelen hacim kayıpları oluşur. Böyle durumlarda mutlaka uzman hekimden yardım alınmalı ve gerekli olan tedbirlerin alınması durumunda işleme başlanmalı. Meme büyütmeoperasyonları; kadınlara uygulanır. Kadınların hamilelik ve emzirme döneminden sonra memedeki sarkık sorunları, hızlı ve sağlıksız olarak verilen kilolardan kaynaklı olarak veya yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak meme hacim kaybına uğrar. Yapılan göğüs büyütme operasyonuyla daha sıkı ve dolgun memeye sahip olunur.

Meme sarkmalarının sebebini anlamak için duruma anatomik açıdan da bakmak gerekir. Göğüs; yağ dokuları, fibröz (bağ dokusu) ve glandüler ( süt üreten lobüller) ‘ den oluşmaktadır. Göğüste ne kadar çok yağ varsa göğüs o kadar büyük demektir. Büyük göğüsler de küçük göğüslere göre daha kolay sarkar. Sarkmaların başlıca sebepleri ise; İlerleyen yaş ve yerçekimi kuvveti; Yaşlandıkça vücutta göğüs de dahil birçok bölgede sarkmalar meydana gelir. Yerçekiminin etkisiyle de özellikle yüz bölgesinde olmak üzere sarkmalar görülür. Deri ve dokular, yerçekimine yenik düşer. Genetik faktörler; Genlerimiz, bize atalarımızdan kalan bir mirastır. Sarkık göğüs problemi de genlerimizden kaynaklanıyor olabilir. Ciddi kilo kaybı; Kilo kaybetmek demek yağ kaybetmek demektir. Göğüs bölgesinde de yağ kaybı olduğu zaman göğüs sarkacaktır. 

1 64
Sarkık Göğüs Nasıl Düzeltilir 36

Hamilelik; Hamilelik sürecinde hormonlarda ki artış göğüslerde büyümeye neden olur. Hormonlar normal düzeye geldiğinde ise göğüsler küçülebilir ve bu da sarkmaya neden olur. Emzirme; Emzirme döneminde göğüsler, süt salgılanmasından ötürü şişer. Emzirme süreci bittiğinde ise göğüsler tekrar eski haline döner. Ama esneyen deri sönükleşir ve sarkık göğüshalini alır. Sigara tüketmek; Sigara içen kişilerde sarkık göğüs sorunu içmeyen kişilere nazaran daha çok görülmektedir.

Sarkık göğüs, egzersiz veya cerrahi operasyonlarla düzeltilebilir. Egzersiz hareketler göğüs kaslarını güçlendirip, geliştirmeye katkı sağlar. Böylece göğüslerinizde ki sarkma sorunu giderilir. Bunun için yapılabilecek basit egzersizler vardır. Bunlar, Geniş şınav; Bu yöntemle omuz ve göğüs bölgesindeki kaslar çalışır. Bilindik şınava nazaran göğüs kasları daha geniş kapsamlı olarak çalıştırılır. Plank hareketi; kollar dirsekler ile birlikte yere değecek şekilde indirilerek, göğüs ve karın bölgesindeki kaslara yoğunlaşmak hedeflenir. Dambıl; bu egzersiz için yere sırt üstü uzanıp, kollar yukarı doğru kaldırılır. Eller göğüslerin yan tarafına doğru dirsekler yere değene kadar indirilir. 

Sutyen takmak da bir egzersiz olmamakla beraber, sarkmaları önleyecek veya toparlamaya yardımcı olacak bir seçenektir. Formunuzu koruyun. Ciddi kilo kaybı veya kilo alımları da memelerde sarkmalara neden olduğu için mevcut kiloyu korumak da bir önlem niteliğindedir. Sigara içmeyi bırakın. Göğüs sarkması farklı şekillerde görülebilir. Bu yüzden yapılacak cerrahi müdahaleler de sarkma şekillerine göre değişiklik gösterir. Meme şekline göre yapılacak işlemler; Büyük ve sarkık bir göğüs için meme küçültme ve meme dikleştirme operasyonlarıdır. Normal büyüklükte ve sarkık bir meme için halk arasında dikleştirme ameliyatı olarak bilinen mastopeksidir. Hacim kaybetmiş ve sarkmış göğüsler için uygulanan tedavide ise protez silikon ve dikleştirme ameliyatları yapılır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ameliyat esnasında kullanılan drenler çıkarıldıktan bir kaç gün sonra duş alınmalıdır. Dikleştirme ameliyatının hemen ardından buz kompres uygulanmalıdır. Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Meme içerisinde bulunan dokular kesilerek çıkarıldığı için dikiş atılır. Bu da ameliyat izleri olacağı anlamına gelir. Ancak meme protezi kullanılan ameliyatlar da göğsün alt tarafında küçük çaplı bir iz kalır. Buda göğsün alt bölgesinde olduğu için görüntü açısından bir rahatsızlık vermez. Sarkmanın derecesine göre kesi atılmaktadır. Bu kesiler; I, L ve T şeklindedir. İzlerde bu şekilde kalmaktadır. Kesiler meme başından alt tarafa doğru atılır. 

2 63
Sarkık Göğüs Nasıl Düzeltilir 37

Aynı zamanda meme dikleştirme ameliyatları sonrasında dokularda kan birikmesi veya kanama gibi sorunlar da görülebilir. Diğer cerrahi müdahalelerde de yaşanabilecek olası durumlar dikleştirme ameliyatlarında da yaşanabilir. Bunlar; yangı, dikiş atması, yaranın açılması gibi sorunlardır. Bu gibi durumlar uzman hekim tarafından müdahale gerektirebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; ameliyat sonrası yağ dokularının parçalanarak eridiğidir. Bu sebeple akıntılar oluşabilir. Bunun yanı sıra batma, yanma, ağrı gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Bütün bu olumsuz durumlara da bir de yüksek maliyetler gerektirdiği için uzmanlar tarafından pek de tavsiye edilmemektedir. 

Göğüs dikleştirme operasyonlarını kimler yaptırabilir, fiyatı ne kadardır sorusu önemlidir. Dikleştirme ameliyatı 18 yaşını doldurmuş, memelerinde sarkma problemi olan ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan bütün kadınlara uygulanabilir. Kadının doğum yapmış veya yapmamış olması sorun oluşturmaz. Sarkık göğüs dikleştirme ameliyatlarında; memenin sarkma seviyesine, ameliyat esnasında silikon kullanılıp kullanılmayacağına göre değişiklik gösterebilir. Doğru bir fiyat öğrenebilmek için doktor muayenesi gerekmektedir. Muayene sırasında doktorunuz sarkma derecesini ve ameliyat yöntemlerini değerlendirerek, operasyon fiyatını belirleyecektir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir