Sarımsak Yüksek Tansiyonu Düşürür Mü? (Uzman Görüşleri)


Sarımsa, lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra sağlık açısından bazı yararlar sunar. Uzmanlara göre sarımsak, binlerce yıldır tıbbi amaçlar ile kullanılıyor. Yüksek tansiyon için sarımsak önerilebilir. Tıbbi açıdan da sarımsağın hipertansiyon üzerinde düşürücü bir etkisi vardır.

Ancak herkes sarımsaktan hoşlanmayabilir. Taze sarımsağa alternatif olarak sarımsak hapları, kokusu sarımsak yağı ya da yıllanmış sarımsak özü gibi formlar mevcuttur. Ancak sarımsağın hangi forma tüketildiği, tansiyonu düşürmek için ne kadar etkili olduğunu etkiler.

Sarimsak Tansiyonu Dusurur Mu
Sarımsak Yüksek Tansiyonu Düşürür Mü? (Uzman Görüşleri) 36

Sarımsak ve Sağlık

Sarımsak, birçok sağlık yararı sağlayan doğal antioksidanlar içerir. Özellikle de allisin adı verilen bir enzim ve organosülfürler olarak bilinen kimyasal bileşiklerin sağlık üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülüyor.

Sarımsağın oldukça sağlıklı olduğunu savunan uzmanlar, yüksek tansiyonu düşürmeyi sağlamasını yanı sıra kalp hastalıklarını önlemeye, belirli kanser türlerini önlemeye ve kolesterolü düşürmeye yaradığını söylüyor.

Sarımsak Hakkında Bilimsel Veriler

Uzman görüşleri, sarımsağın yüksek tansiyonu düşürdüğü hakkında çelişmektedir. Yapılan bir araştırma, sarımsağın kan basını düşürdüğünü destekliyor. Bu araştırma, sarımsak tüketiminin yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu %7 –  %8 oranında düşürdüğü sonucuna ulaşan kurumlar tarafında da destek gördü.

Ancak bunun yanında başka uzmanlar ise, mevcut olan çalışma ve kanıtların sarımsağın tansiyonu düşürmeye yaradığını söylemek için yetersiz olduğunu düşünüyor.

Taze Sarımsak ve Diğer Çeşitleri

Sarımsağın yüksek tansiyonu düşürmekte etkili olduğu söylemek zordur. Bunun sebebi sarımsağın birçok farklı formunun olmasıdır. Taze sarımsağın yanı sıra, sarımsak tabletleri, kokusuz sarımsak yağı ve yıllanmış sarımsak özü gibi çeşitleri de vardır. Taze sarımsak ile diğer formları arasında organosülfür bileşikleri açısından farklar oluşabilir.

Sarimsak yuksek tansiyon
Sarımsak Yüksek Tansiyonu Düşürür Mü? (Uzman Görüşleri) 37

Bunun yanında sarımsağın sağlık üzerinde yapılan araştırmaların çoğu, sarımsak takviyeleri ile yapılmıştır. Bu durumda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu anlamı çıkar. Kokusuz sarımsak takviyeleri ve sarımsak haplarının taze sarımsak gibi etkili olduğu sonucuna da ulaşılabilir.

Sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisi en çok sarımsak taze halde yendiği zaman geçerlidir. Diğer formlarda sarımsak tüketimi de tansiyonu düşürücü etki gösterse bile, en güvenilir tüketim şekli taze sarımsak yemektir.

Sonuç Olarak

Sarımsağın yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair çeşitli uzman görüşleri vardır. Bu görüşler arasında çelişki olsa da sarımsağın tansiyonu düşürücü etki gösterdiği kesindir. Yüksek tansiyonunuz varsa, tam olarak değerlendirme yapmak ve tedavi almak için mutlaka doktora başvurun.

Yüksek tansiyon için sarımsak kullanmak isterseniz, önerilen formülasyon ve uygun doz için doktorun tavsiyesini ve onayı almalısınız. Doktorunuz bunun yanında daha sağlıklı bir beslenme biçim, fiziksel egzersizler ve başka önerilerde bulunabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir