Salatalığın Gastrite Etkileri Nelerdir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?


Gastrit gibi hastalıklara sahip olan kişiler genellikle salatalığın semptomlara iyi geldiğinden bahsetmektedir. Aynı zamanda hafifletici ve mucizevi bir gıda olduğu konusunda da görüşler bulunmaktadır. Ancak salatalık hakkında kimi kişiler ise semptomları oldukça fazla tetiklediği konusundan şikayetçidir. Sağlık uzmanları bu konu hakkında çok karışık bilgiler vermektedir. Kesin bir kanı ile konuşmadıkları için hastalar da salatalığın Gastrite etkileri konusu hakkında belli bir fikra sahip olamayabilmektedir.

Gastrit Diyeti

Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (NIDDK) tarafından yapılan araştırma verilerine göre tüketilen salatalığın gastrite etkileri bulunmamaktadır. Fakat Johns Hopkins Medicine yapılan incelemeler sonucunda kimi gıdaların ve maddelerin, midenin iç tarafında bulunan zara belli bir ölçüde tahribar verebileceği ve gastrit semptomlarının çoğalmasına sebep olabileceğini belirtmektedir.  Tüketilecek olan hangi gıdaların gastriti tetikleyebildiğini anlamak, oluşabilecek olan rahatsızlıklar ya da ağrının önüne geçebilmek adına atılması gereken önemli adımlardan bir tanesidir. Gastrit hastalığına sahip olan bazı kişilerde herhangi bir belirtiye rastlanamayabilmektedir. Falan diğer kişilerde üst karın arısı, bulantı, kusma, rahatsızlık hissi ve asit reflü gibi nedenlerden dolayı iştahsızlık gözlemlenebilmektedir. Hardeep M. Singh tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, baharatlı gıdalar, alkol, kafein, asitli içecekler gartrit semptomlarının maksimum seviyelere çıkmasına neden olabilmektedir. Bu tip durumlar sonucunda gastrit diyeti gibi uygulamalar yapılması gerekebilir.

gastrit
Salatalığın Gastrite Etkileri Nelerdir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir? 36

Gastrit Tedavisi

Mayo Clinic tarafından yapılan açıklamalara göre, gastrit tedavisinin uygulanabilmesi için altında yatan temel neden bulunmalıdır. Reçetesiz olarak satılan antasit ve proton pompaso inhibitörü (PPI) alındığında, semptomlar konusunda hafifleme ve sindirim sisteminde iyileşme meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda PPI kullanımında özellikle aşırı dozda ve uzun süreli kullanımda kemil kırılması ve diğer yan etkilerin oranında oldukça fazla artış gözlemlenebilmektedir. Bu tür ilaçlar ilk dönemlerde işe yarasa bile uzun süre boyunca kullanılması halinde çok büyük yan etkiler görülebilmektedir.Semptomların hafifleyebilmesi için ilaç takviyesinin yanı sıra, doğal gıdaların tüketilmesi gerektiği konusunda uzmandar tavsiye vermektedir. Aynı zamanda doğal antiasit niteliği taşıyan çeşitli gıdaların tüketilmesi hem vücuda hem de gastrit tedavisi için oldukça faydalı gelecektir.

Gastrit Tedavisi İçin Doğal Gıdalar

Tıpta Tamamlayıcı Terapilar adlı dergide Ekim 2017 tarihinde yayınlanmış olan araştırma incelendiğinde, salatalıklar, yüksek bir seviyede antiasit aktivite barındırmaktadır. İncelemeler sırasında araştırmacılar, sodyum, su, bikarbonat ve antast gibi maddeler ile karşılaşılması durumunda, farklı doğal gıda örneklerini kullanarak yapay mide asidinde hangi boyutta nötralize ettiğini test ettiler.  Salatalıkta bulunan yüksek miktardaki su içeriği sayesinde midedeki pH seviyesi yükselerek ve yemek borusuna doğru akan mide asidini temizleyerek reflüye yardımcı olduğunu belirtmektedirler. Salatalık bir bakıma toksinlerin vücuttan atılabilmesinde de yardımcı olmaktadır. Bu sayede gastrit tedavisi için doğal gıdalar arasında en başlarda yerini almış bulunmaktadır. Salatalığın gastrite etkileri arasında aynı zamanda tetikleyici ve etkin rol oynama ihtimali de bulunmaktadır.

Salatalık tüketmeniz halinde vücudunuza zararlı geliyor ise brokoli, turp, lahana ve benzeri sebzeleri de tüketebilmeniz mümkündür.  Bu gıdaların tüketimi salatalığın gastrite etkileri konusunda daha faydalı olabilmektedir. Bu tip yiyeceklerin her biri, sudan daha da çok asit nötralize edebilme özelliğine sahiptir. Bu tip gıda tüketimi ile bir tek gastrit probleminin değil aynı zamanda asit reflüsünün de semptromlarında önemli miktarda azalma gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda midede sudan daha uzun süreli asidi yatıştırma özelliğine sahip olduğu da gözlemlenmiştir. Brokoli , sodyum karbonat ve standart olan asitten çıkarılan antasitten elde edilmiş olan ve oldukça benzer bir rahatlama hissi veren  en fazla etki eden gıdalar arasında gelmektedir.

Salatalığın Genel Etkileri

Bireyler bir sağlık problemi ile karşılaştıkları taktirde her zaman bedenlerini dinlemeli ve o doğrultuda kendilerine bir yol çizmelidirler. Kimi kişiler için salatalığın gastrite etkileri semptomlarını hafifletmek adına önemli bir rol oynarken kimileri içinse bu durum tam tersi olabilmektedir. NIDDK ‘nın yapmış olduğu araştırmalara göre, şiddetli bir semptom ile karşımıza çıkabilmektedir. Gastrite iyi gelmeyen besinlerin mide zarında belli başlı erezyonlara sebep olabilme ihtimali oldukça yüksektir. Eğer mide zarında bir tahribat meydana gelmiş ise kustuğunuzda kan ya da dışkınızda katran benzeri bir renk ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Salatalığın genel etkileri vücuda her ne kadar iyi gelse de bedeniniz kimi zaman bazı besinleri kabul etmeyebilir.

salatalik
Salatalığın Gastrite Etkileri Nelerdir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir