Sağlıklı Yumurtalıklar İçin Besinler


Yapılan çalışmalar bazı besinlerin Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve yumurtalık kanseri gibi durumları önlemede etkili olduğunu göstermiş. Tek başına besinler bu iki durumun da tedavi edilmesinde yeterli olamaz. Ama diğer tedavileri destekleyerek sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Düşük glisemik indeksli, besin değeri yüksek yiyecekleri tüketerek ideal kilonuza kavuşabilir ve yumurtalık sağlığınızı korumaya destek olabilirsiniz. 

over sagligi
Sağlıklı Yumurtalıklar İçin Besinler 36

Sağlıklı Yumurtalıklar ve Vücut Ağırlığı

Yapılan çalışmalarda aşırı kilonun yumurtalık kanserine sebep olduğu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır. Bunun yanı sıra hiçbir besin maddesinin yumurtalık kanserine sebep olması veya kanseri tamamen iyi etmesi söz konusu değildir.

Yüksek vücut ağırlığı PCOS ile ilişkilendirilmiştir. PCOS’un ana tedavi yöntemlerinden biri fazla kilolardan kurtulmaktır. Kilo vermek insülin direncini azaltır ve PCOS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Eğer ideal kilonuzun üzerindeyseniz egzersiz yapmaya ve beslenme düzenini sağlayarak kalori alımını kısıtlamaya odaklanın. Bu konuda güçlü olmanız son derece önemlidir. PCOS semptomları sağlıklı beslenme ve egzersizi zorlaştırabilir.

Kalorisi Düşük Besinler

Kilo vermede altın kural tüketilenden fazla kalori harcamaktır. Bunu ya harcanan kaloriyi artırarak yada alınan kaloriyi azaltarak sağlayabilirsiniz. Günlük öğünlerde aç kalmak yerine düşük kalorili besinleri tüketmelisiniz. Bu sayede normal porsiyonlar ile beslenerek daha az kalori alır ve tok hissedersiniz. Tokluk hissini oluşturan enerji miktarı değil besin miktarıdır. Normal miktarda besinle daha az kaloriyi vücudunuza alın.

Yüksek lifli gıdalar, meyve ve sebzelerin kalori miktarı düşük, besleyiciliği yüksektir. Bu besinleri tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olur. Üstelik yapılan çalışmaların sonuçlarına bakıldığında besin değeri yüksek yiyeceklerin over kanseri tanısı konan hastalarda ölüm oranını düşürdüğü görülmüştür.

saglikli beslenme
Sağlıklı Yumurtalıklar İçin Besinler 37

Düşük Glisemik İndeksli Besinler

Yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen raporlar doğrultusunda denilebilir ki düşük glisemik indeksli besinler yumurtalık kanseri riskini düşürmektedir. Glisemik indeks karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerini ne kadar hızlı ve güçlü bir şekilde yükselttiğini ifade etmek için kullanılan terimdir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini daha az etkiler. Bu sayede kontrol mekanizması düzgün çalışır. Yüksek kan şekerinin sebep olduğu insülin direnci gelişimi gibi tehlikeler en aza indirir.

İşlenmiş ve uzun süre pişirilen besinler yüksek glisemik indekse sahiptir. kurutulmuş meyve, patates, beyaz ekmek ve pirinç örnek verilebilir. Kan şekerini hızlı ve güçlü bir şekilde yükseltirler. Asidik gıdalar, lif ve protein bakımından zengin besinlerin glisemik indeksi düşük olma eğilimindedir. Fındık, fasulye, çavdar ekmeği, taze meyve ve sebzeler kan şekeri dengesini korur.

Porsiyon Boyutu

Hangi diyet programını uyguluyorsanız uygulayın kilo vermek için en önemli noktalardan biri porsiyon boyutudur. En sağlıklı besinler bile kontrolsüzce tüketildiğinde kilo aldırır. Vücudunuzda giren ve harcanmayan 3.500 kalori vücut ağırlığında 1 kilogram artışa sebep olur. Ayrıca glisemik indeksi düşük besinlerin de çok büyük porsiyonlarla tüketilmesi kilo artışına sebep olabilir. Farklı besin gruplarından küçük porsiyonlarla beslenmeye özen gösterin. Her porsiyonda daha az kalori almaya özen gösterin ve harcanan kalori miktarını artırın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir