Sağlıklı Vücut İçin Hangi Vitamin Ve Mineraller Gerekli


Vücudunuza en gerekli olan iki besin grubu vitamin ve minerallerdir. Protein ve karbonhidrat gibi diğer besin gruplarının yanında genelde ihmal edilen bu iki grubu yeterli miktarda alamazsanız hemen her işlevinde bunlardan yararlanan vücudunuz hastalık ve zorluklarla kolay kolay mücadele edemez. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, bir insanın günlük mineral ve vitamin ihtiyaçları hakkında bir açıklama yaptı.

Sağlığımız İçin Hangi Vitaminler Gereklidir?

Toplam olarak 13 farklı vitamin çeşidi vardır. Bunlar A, C, D, E, K ve B vitaminleri. B vitaminleri kendi arasında yediye ayrılır. Aslında sağlıklı bir beslenme programına uyanlar bu vitaminlerin hemen hepsini alır. Ama Amerika’da yapılan bir araştırma bu ülkede yaşayanların özellikle A, C ve E vitamini eksikliği çektiğini gösteriyor. Bu durum çeşitli genetik özellikler ya da yaşam koşulları ile ilgili olabilir. Bu vitaminlere biraz daha yakından bakacak olursak ihtiyaçlarımızı şu şekilde belirleyebiliriz.

Ne Kadar A Vitamini?

Yetişkin bir erkek güde 900 mg, yetişkin bir kadınsa yaklaşık 700 mg A vitamini almalıdır. Eğer kadın hamileyse A vitamini ihtiyacı 770 mg’a çıkar. Emzirmekte olan bir anne ise her gün 1300 mg A vitamini almalıdır.

A vitamini antioksidan gibi çalışıyor • Sonsöz Gazetesi

C Vitamini Miktarı

Sağlıklı bir erkek her gün 90 mg, sağlıklı bir kadın ise 75 mg C vitamini almalıdır. Kadınlar hamileyken her gün 85 gram ya da biraz daha fazla, emziriyor ise 120 mg C vitamini almalıdır. Suda çözünebilen bir vitamin olduğu için C vitamininin fazlasını vücudumuz atabilir. Sağlıklı bir diyet içinse çok abartılı olmamak kaydıyla C vitamini her gün farklı ölçülerde alınmalıdır.

E Vitamini

En çok ihmal edilen vitaminlerden birisi olan E vitamini ise hem kadınların hem de erkeklerin günde 15 mg ihtiyaç hissettikleri bir vitamindir. Bu oran sadece emziren kadınlarda değişir ve onların 19 mg almaları önerilir.

E Vitamini Nelerde Var, Hangi Besinlerde Bulunur? E Vitamini İçeren  Yiyecekler Nelerdir? (Meyve Ve Sebzeler)

Mineraller

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum, klorür, fosfor, sülfür, kobalt, bakır, çinko, manganez, demir, iyot, selenyum ve flüorürdür. Mineraller kemik yapımızın sağlam kalması ve de daha güçlü bir kalp için gereklidir. ABD’de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bu ülkenin vatandaşları magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından eksiklik yaşamaktadır.

Kalsiyum

Kemikler ve boy uzaması için gerekli olan kalsiyum erkek ve kadınların aynı oranda günde 800 mg alması gereken bir mineral. Ama büyümekte olan çocuklar ve daha gençler için bu oran 110 mg’a çıkıyor.

Magnezyum

Yetişkin ve sağlıklı bir erkek 30 yaşına kadar günde 400 mg magnezyum almalıdır. 30 yaşından sonra bu oran 420 mg’a çıkar. Bütün kadınların 30 yaşına kadar alması gereken günlük magnezyum miktarı ise 310 mg iken, 30 yaşından sonra 320’dir. Hamile kadınlar ise günde 350 mg magnezyum almalıdır. Eğer 30 yaşın üstünde hamile kalınmış ise bu oran 360 mg’a çıkar.

Potasyum

Bütün yetişkinler bir günde 4,7 gram potasyum almalıdır. Kadınlar hamileyken de aynı oranda almalıdır. Ama sadece emzirirken bu oran 5,1 grama çıkar. Ama önemli olan bir konu daha vardır ki gereksiz ve fazla alınan potasyum göğüs ağrısı gibi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden potasyum takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışılması gerekiyor. Aynı durum bütün mineraller için de geçerlidir. Çünkü vücudumuzun daha salıklı ve daha düzenli çalışması için bu oranlar önemlidir. Eksikliği de fazlası da çeşitli sorunlara yol açabilir.      


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir