Sağlıklı Düşük Sodyumlu Atıştırmalık Önerileri


Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, ortalama bir Amerikalı günde 6,900 ila 9,000 miligram sodyum tüketiyor, ancak günde sadece 500 miligram sodyuma ihtiyacınız var. Yüksek sodyum alımı sıvı tutulmasına ve yüksek tansiyona neden olabilir. Birçok atıştırmalık yiyecek yüksek miktarda sodyum içerir. Sağlıklı düşük sodyumlu atıştırmalıkların seçilmesi, genel sodyum alımını ve sağlık üzerindeki etkilerini önemli ölçüde azaltabilir. İşte düşük sodyum içeren atıştırmalıklar:

Meyveler

Meyveler C vitamini, potasyum, lif, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra az miktarda sodyum içerir, bu da onları düşük sodyumlu sağlıklı bir atıştırmalık haline getirir. Çoğu meyve porsiyon kontrollüdür ve kalori alımını sınırlamaya yardımcı olur. Sağlıklı düşük sodyumlu meyveler arasında elma, portakal, muz, armut, şeftali, erik, üzüm, çilek, kavun ve konserve meyve bulunur. Meyveler, hareket halindeyken almak için sağlıklı bir düşük sodyumlu içecek için meyve suyu ve buzlu bir smoothie haline getirilebilir.

Sebzeler

Sebzeler de kalori ve düşük sodyum doğal olarak düşüktür, sağlıklı, düşük sodyum aperatif bir seçim haline getirmektedir. Sebzeler sodyumda düşük olmasının yanı sıra, A vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum, ek vitaminler ve mineraller ve lif kaynağı olarak da işlev görür. Çeşitlilik için, düşük sodyumlu fıstık ezmesi veya düşük sodyumlu salata sosu gibi düşük sodyumlu soslu sebzeleri servis edin. Atıştırmalık seçenekleri arasında bebek havuçları, kereviz çubukları, kiraz domatesleri, salatalık dilimleri, kırmızı ve yeşil biber şeritleri ve brokoli ve karnabahar çiçekleri bulunur.

sebzeler
Sağlıklı Düşük Sodyumlu Atıştırmalık Önerileri 36

Süt ve yoğurt

Süt ürünleri kalsiyum ve protein sağlar. Atıştırma söz konusu olduğunda, bir protein kaynağı eklemek açlığı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Atıştırmak için sağlıklı düşük sodyumlu süt ürünleri yoğurt ve süt içerir. Protein içeriğini arttırmak için bir meyve kokteyline süt veya yoğurt da eklenebilir.

Tahıllar ve Nişastalar

Düşük sodyumlu atıştırmalıklar için bir seçim söz konusu olduğunda, etiket okuma yardımcı olabilir. Virginia Üniversitesi Sağlık sistemine göre, düşük sodyumlu gıdalar porsiyon başına 140 miligram sodyum veya daha az içerir. Düşük sodyumlu tam tahıllı krakerler, pirinç kekleri, patlamış mısır ve tuzsuz simit seçin. Düşük sodyumlu krakerleri veya pirinç keklerini düşük sodyumlu fıstık ezmesi ile birleştirmek doyurucu bir atıştırmalık olabilir.

Fındık ve tohumlar

Tuzsuz fındık ve tohumlar tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar sağlar, bu da onları ılımlı bir şekilde yenildiğinde kalp için sağlıklı bir atıştırmalık haline getirir. Aslında, Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre, kalp sağlığı için günde 28 gram fındık yemeniz önerilir. Fındık ve tohumlar kendi başlarına yenebilir veya yoğurtla karıştırılabilir veya bir smoothie ile karıştırılabilir. Sağlıklı seçenekler arasında yer fıstığı, badem ve ceviz bulunur. Fındık ve tohumlar yağ ve kalorilerde yüksektir, bu nedenle kalori alımınızı hesaplarken bunu aklınızda bulundurun.

findik
Sağlıklı Düşük Sodyumlu Atıştırmalık Önerileri 37

Kombinasyonlar

Atıştırmalıkların tek bir öğeyle sınırlı olması gerekmez, ancak yiyeceklerin bir kombinasyonunu içerebilir. Şişirilmiş buğday veya şişirilmiş pirinç gibi düşük sodyumlu tahıllar, sütlü sağlıklı bir düşük sodyumlu atıştırmalıktır. İnsanlar, tuzsuz fındık, tuzsuz simit, tuzsuz patlamış mısır ve kuru üzümleri birleştirerek tatlı ve tuzlu ihtiyaçlarını karşılamak için kendi düşük sodyumlu iz karışımlarını yapabilirler. Ya da 1 çorba kaşığı krem peynir veya düşük sodyumlu fıstık ezmesi ile küçük bir kepekli simit deneyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir