Sağlıklı Bir Beden için Yapılması Gerekenler


Sağlıklı bir vücut yapısı için beslenme kurallarına uymak kesin ve şarttır. İnsan metabolizmasını etkileyen en önemli faktörler arasında sindirim ve boşaltım sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışması gereklidir. Yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıkan verilere göre vücuda alınan gıdayı enerjiye dönüştüren en önemli konular arasında hiç şüphesiz sindirim ve dolaşım sistemlerinin bulunduğunu belirtebiliriz.

İnsan vücudunda sindirim ve dolaşım sisteminiz vücudunuzdaki en büyük organ sistemleri arasında yer alıyor. Sindirim organları vücuda alınan her türlü yiyecekleri sindirim sisteminizden geçirir, parçalara böler ve besinleri emerek bu sayede vücuda fayda sağlar. Bununla bağlantılı olarak da kalp ve kan damarlarınızdan meydana gelen ve sağlıklı bir insan vücudu için ihtiyaç duyulan dolaşım sisteminiz ise vücudunuzdaki oksijeni, havayı ve diğer bileşikleri taşıma görevini üstlenir.

Dolaşım ve sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışması besini direkt olarak enerjiye çevirmez, fakat besinleri ince ince işler ve vücut içerisinde dolaştırır, bu sayede hücreleriniz bunları yakıt olarak tüketebilirler. Yapılan araştırmalarda her zaman bu yöndedir.

 Gıda ve Enerji Alımı Aşamaları 

Vücut için gerekli olarak tüketilen tüm yiyecek grupları karbonhidrat, protein veya yağ elde edilmesini sağlar ve çoğu yiyecek türü üçünün toplamda bir karışımından ibarettir. Bu üç makro ve temel besin, ana enerji kaynağınız olarak görev yapar.

1 30
Sağlıklı Bir Beden için Yapılması Gerekenler 35

Karbonhidrat ve proteinlerin her bir çeşidi gramaj başına 4 kalori içerirken, yağın kalorisi gram başına 9 kalori ya da daha yüksek seviyede olacaktır. Her makro besin çeşidi vücudunuzda farklı işlemlerden oluşur ve vücudunuzun bunları kullanılabilir enerjiye çevirmek için kullandığı benzersiz birçok yola sahiptir.

Vazgeçilemeyen Enerji Kaynağı Karbonhidrat 

Vücut için vazgeçilemeyen enerji kaynağı hiç kuşkusuz düzenli alınan karbonhidrattır. Genellikle tüm yetişkinlerin tercih ettiği enerji kaynağı olan karbonhidrat, vücudunuzda özellikle kaslarınızın gelişmesinde oldukça etkilidir. Karın ve vücut kaslarınız tüketilen karbonhidratla çalışmayı daha çok tercih eder.

1 31
Sağlıklı Bir Beden için Yapılması Gerekenler 36

Ayrıca şeker içeren gıdaları çok fazla tüketmemek beyniniz için tek enerji kaynağı olarak bilinen bir gerçektir. Yemekten hemen sonra, sindirim sisteminiz karbonhidratları glikoz gibi basit şeker grubuna ayırır. Buradan, glikoz kan dolaşımı sisteminizde emilir ve dolaşım sisteminiz onu vücudunuza iletir. Bunun sonucunda ise dokularınız enerji için kullanmak üzere şeker alımına bu şekilde izin verir.

Konsantre Yağ Tüketimi

Bir enerji kaynağı olarak görülen yağlar konsantre olarak tüketilmelidir. Yağ grubu, proteinlerden veya karbonhidratlardan çok daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduğu için fazla enerjiyi depolamanın en etkili yolları arasında ilk sırada yer alan bir gıdadır. Gıdalarda yer alan yağın çoğu, bir gliserol omurgasıyla birbirine eklenmiş üç yağ asidi içeren trigliserid hormonunda çok sayıda bulunur. Sindirim sisteminiz ise trigliserid hormonlarının düzenli olarak emilimi için kendi içerisinde ayrı ayrı yağ asitlerine çevirir. 

Dolaşım sisteminiz yağları vücudunuzun her yerine ayrı ayrı transfer eder. Bu sayede hücreleriniz için kullanılabilir, bu da yağı emebilir ve direkt olarak enerjiye çevirebilir. Kan dolaşımınızda bulunan yağ, egzersiz anında uzun süreli enerji için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise kaslarınızı daha da güçlendirmek için karbonhidratlarla birlikte kullanılmasıdır.

Vücutta daha az tercih edilen tek kaynak proteindir. Proteinin vücuttaki kilit rolü, asla enerji üretmek değildir. Görevi sağlıklı hücreleri ve dokuları dış etmenlere karşı korumaktır. Sindirim sisteminiz proteini amino asitler adı verilen ayrı bileşenlerinden alır. Ayrıca aminoasit grubuna ayırır. Böylece hücreleriniz ve dokularınız yeni hücresel proteinler yapmak için amino asitleri tercih eder. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir